| SaveTheNature a întrebat:

Multi au trecut prin perioade de tristete.
Multi au trecut prin perioade de stress.
Multi au trecut prin perioade de anxietate.
Dupa perioade lungi de tristete, anxietate si stress unii cad in depresie
Insa putini au trecut si prin DEPRESIE.
Ai trecut vreodata tu sau un cunoscut al tau prin aceasta perioada?

Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

Eu recunosc, am trecut si prin aceasta stare, dupa un soc foarte puternic.

Doar ca eu nu am avut ganduri sinucigase. Acestea s-au transformat in indiferenta totala, am devenit foarte "rece" si hain.

Dar am reusit sa trec peste, fara psihologi, fara medicamentatie, doar cu meditatie, vointa, cu ajutorul familiei si a prietenilor.

Precizez ca nu am ramas cu sechele, am constientizat si am acceptat ca viata are si momente "oribile", si incerc sa imi continui viata si sa o traiesc cat mai bine si placut posibil.

19 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Si daca a trecut si daca nu, tot nu inteleg pina la urma cu ce ar putea asta sa te ajute?

| SaveTheNature explică (pentru harciog):

Toate intrebarile pe care le pun sunt pur si simplu din curiozitate. asta in primul rand.
Banuiesc ca pentru majoritatea intrebarilor gasim raspunsuir pe googlebig grin. TPU fiind mai mult un forum decat un site cu raspunsuri, prefer sa pun intrebari prin care sa deschid topicuri.
Imi place sa aud pareri de toate felurile. Si imi place cand raspunsurile au caracter individual. E foarte frumos cand invatam unii de la altii. Oamenii difera, parerile la fel.

| harciog a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu poti invata de la altii in domeniul asta, crede-ma.N-a fost cu rautate raspunsul, a fost pur si simplu ce am simtit pe moment.

| Downfall a răspuns:

Nu, nu chiar. Am trecut doar prin perioade mai proaste în care parcă mi se rupea de tot şi de toţi. Dar am trecut peste şi gata; viaţa merge înainte fie că vrei sau nu.

| Wøodenpints a răspuns:

Eu nu.
Cunocuţii da, însă nu-mi place să vorbesc cu oamenii care au depresii constant...au impresia că eu sunt acolo doar sa-i ajut pe ei să treacă peste. Şi nu-mi place să ajut.

| dragos9234 a răspuns:

Din fericire nu, si nici nu cunosc pe nimeni care a trecut prin asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal nu am trecut prin depresii, dar uneori când ''privesc'' în trecut, în lucrurile rele care mi s-au întâmplat, mă întreb * de ce? de ce a trebuit să mi se întâmple mie asta?! * dar e o chestiune de timp, trebuie să mă ambiţionez să trec mai departe, oricât de greu ar fi.
Cum spunea 2pac -> Life goes on! - Viaţa merge mai departe!

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Un depresiv:
-nu se mai ingrijeste
-are ganduri sinucigase
-nu ii mai pasa de familie,prieteni,de job,hobby-uri si de nimic in general.
-un depresiv nu mai are motivatii, si viata i se pare un blestem. un depresiv se vede pe sine, urat, prost, inutil, inexistent.
Ai trecut prin toate aceste stari?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am precizat că nu am trecut prin aşa ceva.
Dar sunt chestii asemănătoare care mi s-au întâmplat.
Şi da, m-am simţit inutilă, proastă şi inexistenă!

| dragos9234 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Oricine se va simti intr-un moment inutil sau inexistent.
Dar nu inseamna ca este depresiv.

| SaveTheNature explică (pentru dragos9234):

Un depresiv resimte toate simptomele descrise de mine. Tu ai enumerat doar 2. De ce?

| 1Mihai1 a răspuns:

Nu, dar nici n-aş vrea.

| iKronstadt a răspuns:

Eu, nu. Dar, un bun prieten (am copilarit impreuna) a trecut. Si, trecut a ramas. Sta si in ziua de azi cu ochii pe ceas, asteptand femeia cu care trebuia sa se insoare, acum 7-8 ani. Trist. Este doar o umbra a ceea ce obisnuia sa fie, adica un barbat bine, cultura generala cat cuprinde, mereu pus pe glume... Fizic, este la fel. La "cutie" are ceva daune serioase.
N-am inteles NICIODATA care-i faza.
Si eu am iubit, si am dat-o prost. Si iar am iubit, si iar am dat-o prost... O sa-mi iasa pana la urma calculele (sau, nu?).
Eh, si? Ce era sa fac, sa devin diliman? laughing Viata asta-i o curva nenorocita. Daca nu stii cum s-o satisfaci, dispare dimineata cu portofelul tau, si-ti plangi in pumni constient, sau apuci sa te crezi Napoleonwinking
P.P. Eu prefer sa i-o trag in asa maniera, incat s-o doara spatele pana la urmatoarea tragere, indiferent de intervalul de timp scurs intre "trageri" laughing

| Emilian601 a răspuns:

Din fericire am incercat si starea asta de cateva ori: cauza eram numai eu.
am zis din fericire pentru ca m-am simtit mult mai bine dupa ce am constientizat de ce sunt in stare, ca sunt capabil de ceva, ca am o importanta, ca sunt cineva, si ca trebuie sa profit de orice oportunitate a vietii. ideea este sa nu renunti sub nicio forma, in fata nimanuiwinking

| Chio9 a răspuns:

Da am trecut.(dar fara faza cu sinuciderea, e o prostie). Crede-ma daca esti intr-o depresie si singura poti iesi din ea... tot ceea ce ai nevoie este de putina ambitie si incredere in sine.

| SaveTheNature explică (pentru Chio9):

Un depress scapa foarte greu de boala, fara tratament medical.
Un depresiv, pierde ambitia odata cu instalarea depresiei

| Chio9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mda frate ai dreptate ca doar cu ajutor de la psiholog poti sa scapi, dar la inceput scriai : ''Un depress scapa foarte greu de boala, fara tratament medical.'' Eu sti ce am facut am stat calm am constientizat situatia in care sunt si am citit pe net despre depresi si despre situati in genul si uite acum ma simt perfect situ ce vreau de la viata ma simt perfect am toti prieteni alaturi si etc laughing A da si experienta asta, sa-i zic asa, m-a schimbat complet acum orice problema asa avea nu ma mai ingrijorez pentru ea incep si caut pe net informati despre situatia in care is nu ma mai stresez pentru ea, ca stiu ca o sa se schimbe si daca nu faci absolut nimic.

| aly19223 a răspuns:

Eu cunosc o persoana, adica cea mai buna prietena a mea de fapt si eu erea sa ajung in depresie, chestia asta te aduce la disperare...

| NIRVANA21 a răspuns:

Da cunosc o fata si eu era sa cad car mi-am revenind ascultand rock