| chelstone a întrebat:

Multi spun ca au avut experiente cu lumea de dincolo in timp ce se aflau in moarte clinica. Majoritatea povestesc cum au simtit ca sufletul li se desprinde de corp si se inalta, putand observa propriul corp dupa care sufletul isi continua calatoria.
In timpul mortii clinice creierul functioneaza la parametrii redusi si trebuie sa se actioneze rapid pentru a se putea salva viata pacientului.

1. Cum poate stoca sufletul informatii (lumini, culori, persoane, etc) din lumea de dincolo din moment ce el nu are astfel de proprietati (stocare de informatii)?

2. Atat timp cat creierul nu inceteaza activitatea cum poate cineva sa spuna ca a avut experiente in lumea de dincolo, el inca aflandu-se pe patul de spital iar medici incercand sa-l resursciteze TOCMAI pentru ca inca avea semne de viata?

3. Din moment ce sufeltul paraseste corpul inseamna ca acestia nu mai comunica intre ei, sufletul nu stocheaza informatie, insa creierul o face, toate aceste exepriente pot fi doar unele la nivel mental, traite intr-o profunzime cauzate de unele medicamente sau de unele substante emise de corp in timpul mortii clinice precum endorfina, un anestezic natural secretat de corpul omenesc, astfel isi explica medicii starea de bine pe care o au pacientii in timpul mortii clinice. Nu cumva totul se petrece in mintea fiecaruia? Poate din cauza medicamentatiei?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu toti cei care au avut moarte clinica au fost sub efectul medicamentelor.Iti recomand cu caldura cartea,, Exista viata dupa moarte!,, de Petru Popovici.Sunt parerile si concluziile mai multor oameni de stiinta, cercetatori si doctori.

| EmaS a răspuns:

Kali
Nu ai dreptate.Printre ei se numara si multi atei care pe urma au devenit crestini.

| EmaS a răspuns:

Chelstone
De exemplu?

| EmaS a răspuns:

Lucrarile lui Dumnezeu depasesc puterea noastra de intelegere.In cartea pe care ti-am recomandat-o vei gasi unele explicatii stiintifice. Apostolul Pavel a fost rapit la cer, dar nu poate sa explice daca a fost in trup sau nu.

| EmaS a răspuns:

MagycSmile7
Gasesti aici informatii.http://kerigma.ro/carti.php?detalii=20520

| Vizitiul a răspuns:

Da mai, dar de ce naiba se desprinde tocmai sufletul si nu o mana sau un picior? De ce se inalta si nu coboara? Toate astea au legatura cu subconstientul respectivului, loc unde se afla si ideea de suflet, inaltat(rai)...E vorba de medicamentatie sau religie? Astia care-si doresc cu ardoare sa ajunga in imparatia cerurilor au tot felul de halucinatii, chiar si atunci cand sunt sanatosi.

| mihaibrasov a răspuns:

Poti experimenta si tu iesirea fara sa intri in moarte clinica. Totul e sa stapanesti dedublarea astrala sau sa o reusesti macar o data. Te va fascina modul in care vei iesi din corp. Eu am reusit de mai multe ori si am studiat fenomenul. Sper sa ma reapuc de treaba in descoperirea planului astral...winking

| DorelSudoru a răspuns:

Nu te chinui nimeni nu o sa recunoasca nimiccu tot cu dovezi

| chelstone explică:

Ema,trebuie sa admiti ca si multi crestini care au trecut prin moarte clinica au devenit atei tocmai pentru ca nu au trait ceva special.

| chelstone explică:

''De exemplu?''
Ema, am citit asta in marturiile unui medic, acesta povestea din experientele pacientilor, dar nu mai am link-ul

In orice caz, nu observ nici un raspuns la intrebarile mele.
Punctulal, tu, cum iti explici cele prezentate de mine.

| MagicSmile7 a răspuns:

@Ema, cartea e online? In cartea sa,"Devieri de la calea vietii",Christian Moisescu, bazandu-se pe argumente Biblice cat si stiintifice are o parere negativa despre fenomenul "moartea clinica"; mai exact scopul acestui fenomen.Mi-ar placea sa aflu si o idee contrarieP.S Detalii aici, la cap. 3. http://www.theophilos.3x.ro/......index.html

| MajorAsshole a răspuns:

Ba da, prietene! Felicitari pentru realizarea pe care ai facut-o.
Si nu, nu spun asta la misto/caterinca. Vorbesc serios, felicitari!
E exact asa cum ai spus. Totul se petrece in mintea pacientului. Sufltetul, de fapt, ce este? Ia ghici! Iti spun eu: este ceva conceput tot de creier. Cand ai diferite "trairi sufletesti" - totul se petrece in creier; acesta iti face inima sa bata mai tare si sa ai diferite senzatii in piept - acolo unde toata lumea crede ca e "sufletul".
Si chestia cu "calatoriile sufletului in lumea cealalta" - e doar un vis, care vine din subconstient. Cum eu cum eu visez cateodata ca pot sa zbor, asa viseaza si cel aflat in moarte clinica faptul ca ajunge pe lumea cealalta. La naiba, nici nu exista nici o "lume cealalta".

| zăGhost a răspuns:

Eu zic că e posibil, pentru că sufletul însuşi e energie, informaţie.

| Kaℓi a răspuns:

Mie mi se pare ciudat ca doar persoane care cred (si credeau si inainte de experienta) in paranormal, metempsihoza, dedublare, extracorporalitate, ezoteric etc... patesc chestii de astea happy
Asa cum doar alora obsedati de UFO li se intampla "alien abduction"...

| Kaℓi a răspuns:

Ema, nu pretind ca am dreptate, de aia am si scris "mie mi se pare...". Am macar atata minte incat sa stiu ca adevarul nu este intotdeauna acelasi lucru cu propria opinie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si care ar fi problema? ca nu pricep? aceeasi chestie? a fi a nu fi,este nu este,are suflet n-are suflet, o fi moarte o fi viata? mai partaim dupa moarte sau nu, si daca da unde? iote o inceput sa mi se rupa frate de cel suflet.da...o fi existand? da unde o fi stand asta? o fi mare? o fi mic? poa sa zboare? sau se taraie? ooof o multime de intrebari si un singur raspuns adevarat.

| iseewhatyoudidthere a răspuns:

E doar subconstientul. Nu exista vizite ibn rai sau iad sau ma rog eu ce ar mai fi.