| chelstone a întrebat:

Voi ce credeti poti avea contact cu lumea de dincolo in timp ce esti in moarte clinica sau coma? Unii zic ca au avut parte de asemenea experiente. Acum o sa va demonstrez ca este total aberant sa sustii o asemenea teorie:
Sa zicem ca X este in moarte clinica, dupa ce isi revine ne povesteste cum a vazut o lumina puternica si pe SF Petru. Un eventual contact cu lumea de dincolo il poti avea doar dupa ce se instaureaza moartea biologica. In momentul mortii clinice creierul tau inca functioneaza, chiar daca la parametrii redusi. Astfel incat daca sustii ca ai fost in lumea de dincolo asta ar implica faptul ca inima si creierul tau nu mai functioneaza deloc. In momentul in care creierul nu functioneaza, nu poti percepe nici o stare, cu atat mai putin sa o povestesti dupa ce iti revii (de cate ori ati visat anumite lucruri si a doua zi nu vi le mai aminteati sau faceati un efort considerabil pentru a va aminti visul?). Deci este total aberant sa spui ca ai vost in lumea de dincolo in timp ce erai in moarte clinica, moartea biologica nu este tot una cu moartea clinica in care functiile vitale ale organismului functioneaza la parametrii redusi fata de instaurarea mortii biologice cand nici o parte a organismului nu mai functioneaza absolut deloc.

Răspuns Câştigător
| m5789932 a răspuns:

Sa mai vin cu o completare. Trupul este in viata pentru ca are sufletul. Sufletul anima trupul. Fara suflet, trupul nu se poate misca, nu are viata. In concluzie : trupul aflat in coma sau moarte clinica, inca mai are viata, deci sufletul inca mai este in trup.
Conform credintei crestine, cand sufletul paraseste trupul, acesta este mort (fara viata, fara suflare) si e luat si dus la judecata. Daca nu e asa, atunci pun intrebarea: Unde se afla sufletul in momentul cand trupul este in coma, si care inca mai traieste?

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

@chelstone
Scrie in Biblie ca atunci cand un om a ajuns in iad a rugat pe Dumnezeu sa trimita pe Lazar in casa tatalui sau pentru ca mai are 5 frati si sa le adevereasca faptul ca exista un loc de chin, sa nu vina si ei acolo.Dar Dumnezeu stia ca nici daca ar invia cineva din morti, nu vor crede.

| Alphawolf a răspuns:

@wales, hai sa-ti prezint realitatea. Niste persoane care au luat parte la experiment au primit o bucata de sticla, dar le-a fost bagata in convingere ca acea sticla este nu stiu ce diamant care poate avea nu stiu ce proprietati. Acele persoane trebuia sa tina in mana timp de cateva minute acel "diamant", iar apoi trebuia sa-si exprime ce au simtit pe o scala de la 0 la 3, unde 0 insemna fara efect, iar 3 foarte intens. 84% din persoanele care au luat parte la experiment au simtit ceva, acea bucata de sticla a facut minuni. Multe dintre acele persoane au simitit foarte puternic maximul, 3-ul. Ce zici de trairile acelor persoane? Dar de procent?
Hai sa-ti mai zic una. Ai auzit de figurile alea geometrice facute in lanurile de grau, despre care sunt speculatii ca ar fi facute de extraterestri? Sunt persoane care isi petrec timpul pe acele figuri geometrice. Ei spun ca simt o anumita energie si ca au viziuni. O femeie a afirmat ca nu a dormit 24 de ore, iar alta data ca a dormit 24 de ore incontinuu, asta s-a intamplat dupa ce si-a petrecut cateva ore pe forma aia geometrica din lanul de grau. A mai afimat ca a avut tot felul de viziuni. In urma acestor afirmatii s-au facut tot felul de cercetari si examinari a acelor locuri, s-au luat mostre de pamant, s-a examinat radiatiile, totul, dar nu au gasit nimic deosebit. Ce parere ai de trairile lor.
Mentionez ca cercetatorii afirma ca figurile geometrice din lanuri sunt facute de oameni. Un expert in geometrie a afirmat in urma studiului acelor figuri ca acele figuri nu sunt chiar asa complicate cum par la prima vedere, dimpotriva, ele sunt destul de simple. Sunt persoane care au recunoscut ca ei se ocupa cu crearea acestor figuri geometrice in lanuri(de 15 ani), apoi au si demonstrat in fata camerei de filmat facand o figura geometrica foarte complicata, noaptea doar la lumina lunii, si doar in patru ore.

Oamenii vad si simt tot felul de lucruri, dar nu este nimic supranatural, este efectul placebo.

| mihaibrasov a răspuns:

Amice, demonstratia ta e nula. Spiritul omului e separat de corp, tu cand mori putrezesti si tot nu pleci nicaieri (fizic). Poti pleca si fizic prin lumea eterica, dar astea sunt lucruri (absolut fascinante) pe care tu le-ai considera probabil aberatii.

Sunt zeci de mii de oameni care fac calatorii astrale (si eu am mai reusit din cand in cand), iar acestea te pot convinge ca nu existi doar fizic si mori pur si simplu.

Iti recomand sa incerci pana cand vei reusi si apoi te vei convinge.
Cauta pe internet "astral projection", sau "dedublarea astrala". Incearca pana cand reusesti ceva si ai grija sa nu te sperie nimic. Apoi, vei vedea ca ce ai scris aici sunt doar aiureli... (iti spun din practica, nu din teorie).

| mihaibrasov a răspuns:

@chelstone :

"Deci este total aberant sa spui ca ai vost in lumea de dincolo in timp ce erai in moarte clinica"

Ce nu pricepi? Nu ai fost cu corpul fizic sau cu creierul tau fizic, ci cu spiritul tau care poate trai total separat fata de corpul fizic. Ce le conecteaza e aceeasi sursa din matricea divina, in acest caz, constiinta individului. Nu inteleg ce e aberant...

| mihaibrasov a răspuns:

@chelstone :
"spiritul tau ar putea el sa traiasca unde vrea insa odata ce ti-a parasit corpul nu se mai intoarce"

Fals. Asa as fi crezut si eu pana la calatoriile astrale, apoi m-am convins ca nu e asa. De altfel si in folclorul romanesc se vorbeste de cordonul de argint, cel care leaga trupul de suflet/spirit.

Totul e sa reusesti macar o data (si chiar iti doresc asta) sa simti cum te separi de trup si pleci catre alte realitati (foarte interesante). Si apoi te intorci si esti viu, bine mersi, sanatos.

Uite si linkuri, cred ca ti-a fost lene sa cauti:

http://www.vopus.org/......trala.html

http://youtu.be/5v0SNa68gKw

| Flav a răspuns:

Bai, nu stiu de astea, dar o bere cu dracul ca sa-l deshidratez putin tot as bea.

| wales a răspuns:

Aceste revelații intră la categoria minuni. Ăsta e și motivul, de ce nu se poate explica dpdv uman.
Dar vin în completare cu o altă întrebare: De ce oameni din culturi diferite, ere diferite, ateii, oameni fără o educație creștină, care au trecut prin experienţa acestei revelații în timp ce clinic erau declarați morți și printr-o minune au revenit la viată, povestesc același fenomen? Relatările lor sunt izbitor de asemănătoare și posibilitatea de a se pune de acord să povestească la fel se exclude + cine e nebunul să-și dorească să treacă prin experienta morții doar de dragul de a spune o minciună. Acest lucru trebuie să ne dea foarte mult de gândit, nu crezi?

| wales a răspuns:

Dragă chelstone,

Cum bine ai spus '' au fost atei '', după experienţa traită au devenit creştini. Aşa a gasit Dumnezeu cu cale să-i salveze de la moartea veşnică. Cât la suta crezi din ce afirmi; că omul la creat pe Dumnezeu? Dacă nu crezi 100%, acel minim de procent rămâne o probabilitate că Dumnezeu există, iar dacă crezi100% că omul la creat pe Dumnezeu, este o utopie.

| wales a răspuns:

Dragă Alphawolf,

Realitatea ta este diferită de realitatea mea, nu crezi? Apropo, tot venii vorba de acele forme geometrice din lanurile de grâu sau porumb. Au trecut aproape 20 de ani, cred că era în anul 91 sau 92 când am făcut rost de o casetă video '' VHS'' cu un film documentar despre aceste forme geometrice și cum erau ele realizate. Se folosea o tehnica destul de rudimentară. Parcă avea pe cap ceva montat ca un vizor, se fixa un obiectiv îndepărtat ca punct de reper și cu un băţ tăiat la o anumită dimensiune, legat cu o sfoară la ambele capete, se trecea sfoara de după gât, se punea un picior pe lemn și cu mâinile ținea sfoara gen hamuri. În acest fel începea să culce grâul după anumite schițe făcute dinainte. Îmi aduc aminte, chiar a filmat un grup de tineri cum realiza aceste forme geometrice în lanurile de grâu. Personal, nu am crezut nici o clipă că aceste forme geometrice sunt realizate de ceva extra-terestru. Dar să revenim la oile noastre, exemplele tale le găsesc amuzante și atât, cu asta demonstrezi tu realitatea ta?

Dragă chelstone,

Am explicat în repetate rânduri cum de ce sunt atâtea religii. La început a fost cuvântul Lui Dumnezeu, iar religia a fost inventată de om pe marginea cuvântului Lui Dumnezeu tocmai datorită faptului că omul a iubit mai repede întunericul:

'' Şi judecata aceasta stă în faptul că, odată venită Lumina în lume, oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina, pentru că faptele lor erau rele.''Ioan 3:19.

Apropo, logica ta nu e chiar logică, dar e ușor să râzi de alții atâta vreme cât tu nu-ți explici ideologia, sau e secret? Dragă chelstone, crede-mă, vreau să înveți ceva din asta nu să fi exclusivist până-n măduva oaselor. Tu crezi că eu m-am născut creștin? Nimeni nu se naște creștin, asta e o alegere pe care o faci în urma invitației Lui Dumnezeu. Şi eu am fost ca tine, poate chiar mai rău. Pe vremea mea nu aveai acces la informație ca acum, iar bisericile erau văzute foarte rău de comuniști, dar datorita harului Lui Dumnezeu am avut ocazia să-l cunosc la un mod personal.

| wales a răspuns:

Dragă chelstone,

Am senzația că tu nu știi cu adevărat ce înseamnă să demonstrezi un lucru. Dacă era aşa simplu de demonstrat, toată lumea științei era adunată acum pe TPU să vadă rezolvarea marelui mister. Tu ai pus o întrebare sau ai făcut o remarcă? Crede-mă! Pentru a cunoaște cum stă treaba cu '' trupul, sufletul şi duhul '' trebuie să ai o târă de cunoștințe medicale și spirituale, ceea ce la tine aceste cunoștințe lipsesc cu desăvârșire. Tu mai întâi trebuie să înțelegi că lumea spirituală este diferită de lumea materială.
Apostolul Pavel spunea Corinteni-lor următoarele:

'' Cunosc un om în Hristos, care, acum patrusprezece ani, a fost răpit pană în al treilea cer (dacă a fost în trup nu știu; dacă a fost fără trup, nu știu: Dumnezeu știe).'' 2 Corinteni 12:2.

Practic el a fost în ceruri '' lumea de dincolo'' fiind în viată, nu a trebuit să fie declarat mort.
Biblia mai afirma că:

'' Ce spun eu, fraților, este că nu poate carnea și sângele să moștenească Împărăția lui Dumnezeu; și că putrezirea nu poate moșteni ne-putrezirea.'' 1 Corinteni 15:50.

Ioan spune în revelația lui foarte lămurit; a văzut SUFLETELE:

'' Si am văzut niște scaune de domnie; și celor ce au șezut pe ele, li s-a dat judecata. Si am văzut SUFLETELE celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus și din pricina Cuvântului Lui Dumnezeu, și ale celor ce nu se închinaseră fiarei și icoanei ei, și nu primiseră semnul ei pe frunte și pe mână. Ei au înviat, și au împărătit cu Hristos o mie de ani.'' Apocalipsa 20:4.

Concluzia: Sufletul poate părășii corpul dacă Dumnezeu consideră necesar acest lucru și cât ești în viată, nu trebuie neapărat să mori.

| wales a răspuns:

Dragă chelstone,

Dacă creștinii evanghelicii sunt în opinia ta '' fanatici religioși '' atunci zelotismul ce mai e? În cazul ăsta mă îndoiesc de cunoștințele tale vaste. Bisericile evanghelice au un mesaj de pace. Există anumite religii teiste care se manifestă prin fanatism, dar cel mai dur fanatism, a fost și este manifestat în religiile ateiste, să nu uităm acest lucru!
Dacă nu te superi, tu în ce crezi? Care este ideologia ta?

| wales a răspuns:

Dragă chelstone,

Dacă creștinii evanghelicii sunt în opinia ta '' fanatici religioși '' atunci zelotismul ce mai e? În cazul ăsta mă îndoiesc de cunoștințele tale vaste. Bisericile evanghelice au un mesaj de pace. Există anumite religii teiste care se manifestă prin fanatism, dar cel mai dur fanatism, a fost și este manifestat în religiile ateiste, să nu uităm acest lucru!
Dacă nu te superi, tu în ce crezi? Care este ideologia ta despre viaţă?
Am explicat în repetate rânduri, minunile nu se pot demonstra și nici explica prin logică umană, iar întrebarea ta sare de sfera normalului, explicația logică umană nu are ce cauta în sfera supra-naturalului. Încearcă să înțelegi și nu mai fi zăbavnic la minte.

| PhaseMorphXR a răspuns:

In momentul mortii clinice, de regula, intr-un interval scurt de timp, creierul sesizeaza un deficit substantial de resurse neurobiologice, acest deficit trebuie compensat cumva, respectiv printr-o secretie foarte mare de substante de "rezerva", daca vrei, stocate in nuclee/structuri cerebrale precum Locus Coeruleus/Glanda Pineala/Trunchiul Cerebral/etc/etc. Printre aceste substante se numara si Serotonina si Dimetiltriptamina, 4-AcO-DMT, 5-MeO-DMT, printre altele. Aceste substante sunt intr-un mod foarte interesant niste compusi chimici halucinogeni EXTREM de puternici, ce sunt eliberati in "situatia de criza" declansata de parametrii neurologici a mortii clinice, in cantitati URIASE, ceea ce declanseaza acele experiente "spirituale/abstrace/mistice/supranaturale/profunde/etc" sub forma unor halucinatii/calatorii extrem de intense/marcante/profunde. Hipocampul, zona sau structura corticala a creierului responsabila pentru stocarea informatiilor/amintirilor este si ea activa in acest moment (gratie "resurselor" "de rezerva") si reuseste intr-o anumita masura sa "inregistreze" evenimentul, de aceea multi oameni, care au fost in moarte clinica, au "amintiri de dincolo' ". Aici nu exista nimic supranatural/magic/mistic, este doar Neurobiologie/Neurofiziologie, areale cercetate si controlate stiintific, fiind vorba de aceste experiente (care pot fi induse si artificial prin substante psihedelice de inalta potenta).
In realitate, adevaratul mister consta in continutul acestor manifestari/experiente, fie ca sunt ele perceptii vizuale/auditive/abstracte sau prin simturi complet diferite de cele firesti cu care suntem noi obisnuiti, de ce apar ele tocmai sub aceasta forma? care sunt parametrii creierului care stabilesc aceste "raspunsuri"? discutia ramane deschisa, insa simplul fapt ca anumite lucruri nu sunt cunoscute, in intregime, in momentul de fata, nu ne indreptateste sa le demitem ca fiind incogniscibile si implicit minuni. Minuni sunt strict pentru cei care vor sa le perceapa ca fiind minuni, nimic mai mult.
Cisteste despre "Near Death Experience", "Experienta Extracorporala/OOBE", Psihedelism/Neurostiinte, pentru mai multe informatii.

| Angel0 a răspuns:

Eu stiu ca se poate.Lucrurile sunt putintel mai complicate decat cele descrise de tine.

| DorelSudoru a răspuns:

Eu unu stiu ca nu exista o lume de dincolo...

| chelstone explică:

CosminC64, eu nu aberez daca unii nu pot concepe realitatea, nu este problema mea, cum nu este problema mea lipsa visiunii in spatiu a unora sau absenta logicii, as vrea sa combati cu argumente logice ceea ce am spus eu, si nu-mi fa mie trimiteri catre metempsihoza ca nu are nici o relevanta, deci combate argumentele mele prin contra argumente logice si nu prin diversiuni. Demonstreaza ca eu aberez in ceea ce am prezentat eu, si nu veni cu texte puerile ca nu tin

| chelstone explică:

Wales, daca au fost si atei in coma sau moarte clinica si au TRAIT asemenea experiente, si poate ca nu si-au putut explica acele TRAIRI nu inseamna ca au fost in lumea de dincolo, si astea n-us minuni si stii ce CAILE CREIERULUI UMAN SUNT MULT MAI NEBANUITE DECAT CELE ALE DOMNULUI si stii de ce? Pentru ca omul l-a creat pe dumnezeu

| chelstone explică:

Wales, cum iti explici faptul ca exista atatea religii si credinte? Oamenii inca din cele mai vechi timpuri au incercat sa afle ce exista dupa moarte, asa au inceput sa-si faca inchipuiri iar mai apoi credinte, asa i-au creat oamenii pe toti dumnezeii lumii asteia de la dumnezeu la buda, de la alah la ra zeul egiptean al soarelui etc

| chelstone explică:

CeeaCeEuSunt, ceea ce am facut eu nu a fost decat o expunere logica, lucru care multor credinciosi logica le dispare in momentul in care vine vorba despre prietenul lor imaginar: dumnezeu, alah etc

| chelstone explică:

Wales, chiar daca au fi fost in lumea de dincolo, fapt ce nu s-a intamplat, de unde stii tu ca nu au fost in raiul musulmanilor sau a altor secte?

| chelstone explică:

Wales, CosminC64 nu mi-a dat inca un raspuns cu o fraza unde aberez, insa te astept pe tine sa-mi explici in mod EXPRES care din frazele mele nu au logica si de ce? Iar ceea ce ai prezentat tu mai jos, cum ca nu ai fost de la inceput crestin si apoi ai devenit nu-i o dovada a existentei lui dumnezeu, acest lucru se intampla si cu oameni de o alta confesiune care au ''revelatii'' si vad in anumiti zei scaparea, te rog inca odata sa-mi demonstezi ilogica afirmatiilor mele, si stii ce nu poti sa o faci, pentru ca tot ce am scris eu este realitate si logica in acelasi timp.

| chelstone explică:

Ema, termina cu povestile
Lemonshu, simturile nu dovedesc nimic, pe acelasi sistem pe care l-au folosit altii aici pot spune si eu ca simt ca dumnezeu nu exista, asta nu demonstreaza nimic, cum nici simturile altora nu demonstreaza nimic, si inca ceva nu am dat copy paste...
mihaibrasov, eu nu am spus ca pleci in lumea de dincolo fizic, ai interpretat gresit, si nu am scris nici o aiureala aici, si inca odata va rog sa demonstrati ilogica mea cu argumente, inca astept, dar nu vad nici un raspuns

| chelstone explică:

Mihaibrasov, nu ai inteles ce am spus, eu nu am spus ca am fos eu in lumea de dincolo, am spus ca unii care au fost in moarte clinic sustin ca au fost in lumea de dincolo, si am demonstrat ca este imposibil acest lucru, spiritul tau ar putea el sa traiasca unde vrea insa odata ce ti-a parasit corpul nu se mai intoarce, gandeste-te ca s-a dus in infinit, cauta-l

| chelstone explică:

Wales, am cunastinte destul de bune si de biologie si de literatura, nu mai zic de geografie, fizica si chimie. Daca a fi olimpic la fizica si chimie este putin lucru pentru tine atunci nu stiu ce sa mai spun.
Este aberant sa-mi aduci ''dovezi'' dintr-o carte SF si sa mi le prezinti ca adevaruri, in orice alta carte ''sfanta'' din orice alta religie gasesti asemene paragrafe si bineinteles si acolo trebuie sa stii sa le interpretezi, nu-mi aduci nici o dovada palpabila, imi vorbesti mie de faptul ca eu nu am cunostinte de medicina iar tu imi dai ''dovezi'' din biblie? esti patetic si indoctrinat peste masura, va rog de atata timp sa-mi demonstrati neveridicitatea vorbelor mele si nu o face nimeni, veniti cu o demonstratie in care sa nu mai am ce argumenta si atunci este ok. Eu unul nu pot sa cred in ceva doar pentru ca asa simt cu fac altii, nu pot crede in povesti, si in celelalte religii unii cred doar pentru ca asa simt insa simturile nu demonstreaza nimic. Unii simt ca sunt urmariti o viata in treaga iar cand intorc capul nu-i nimeni. Simtul nu este tot una cu adevarul.

| chelstone explică:

Bogdan2010, vezi asta nu inteleg acesti fanatici religiosi, in schimb imi tot dau ''dovezi'' din biblie, nimic concret, doar povesti. Plus unii imi spun ca nu am cunostinte de medicina, de parca ei ar fi mari doctori, insa tot cu bibliea vin sa-mi ''demonstreze'' lucrurile care le sustin, ce patetic ofofof, sunt olimpic la fizica si chimie, am dat BAC-ul la biologie si imi spun ca imi lipsec cunostintele ''medicinale'' cu desavarsire, in schimb ei vine cu ''demonstratii'' din biblie

| chelstone explică:

Bogdan2010, din acea carte au fost scoase si introduse paragrafe si povesti in decursul timpului, in functie de interese, greseli de traducere etc

| chelstone explică:

Wales, probabil acelasi mesaj de pace l-au avut crestinii si cand omorau oameni care nu credeau in dumnezeu.
eu nu sunt fanatic, vreau doar sa descoper, nu pot crede in ceva doar pentru ca asa cred si altii, sau pentru ca asa spun altii ca este bine, aceia nu se numeste credinta, vreau sa descopar adevarata realitate pentru ca altfel degeaba as crede intr-un dumnezeu in care gasesc lacune.

| Kosuchin a răspuns:

"De ce oameni din culturi diferite, ere diferite, ateii, oameni fără o educație creștină, care au trecut prin experienţa acestei revelații în timp ce clinic erau declarați morți și printr-o minune au revenit la viată, povestesc același fenomen?"

Adica, de ex: oameni hinduisti care au fost in moarte clinica si au vazut iadul, sau cum? Explica si eventual da si niste linkuri, sa nu mor de prost o.o;