| chokingvictim a întrebat:

Nu e ironic ca acum ca avem internet si acces la orice informatie, 95%(cel putin din ce vad pe situ asta) asculta aceiasi artisti!?! adica nu am vazut un raspuns cu o trupa pe care sa nu o stiu(nu ca imi place dar sunt nume care le stie toata lumea). daca nu era internetul nu aveam cum sa descoper zeci de trupe obscure din toata lumea.toti care asculta rock asculta aceleasi trupe, toti care asculta pop asculta aceiasi artisti etc.si ironia e ca toti zic ca sunt pasionati de muzica si asculta decat cateva melodii(nici decum tot albumul ca sa isi faca singuri o parere care sunt cele mai bune melodii) si aceleasi trupe care se dau pe radio si pe tv.chiar nu inteleg.

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu e deloc ironic ...gusturile muzicale sunt influentate de colectiv! uite un ex :
Pana acum 5 ani jumatate din romanie asculta manele ...acum sunt toti rockeri!

| miradoniz a răspuns:

hee hee personalitatea fiecăruia se dezvăluie prin gusturi și plăcerihee hee mulți urmează turma,pentru ca cea ce cauta este apartenența la un anumit grup social; alții prefera sa își cultive propria părere, poate preferând un alt gen de cerc socialhee hee nu mai știu cine spunea ceva de genul"totuși, dezvoltarea personalității umane este scopul ultim al civilizației"hee hee

| imagine a răspuns:

Ai auzit de globalizare? Normal ca la tv si la radio se dau aceleasi trupe si se pune doar muzica comerciala.Nu toti care asculta rock asculta aceleasi trupe, intrucat sunt mai multe feluri de rock, multe subgenuri, la fel si cu popul. Exista muzica multa, dar prinde mai bine ce e mainstream, prind mai bine melodiile cu un refren simplu usor de fredonat.Mie mi se pare ca toata muzica de la radioul din Romania, cel putin, suna la fel: fire, desire, higher si e plin de dj, unul mai stupid ca altul...

| OmletteDuFromage a răspuns:

Eu de la tine si un prieten am inceput sa ascult punk (mai mult de la el). stiam si eu 2-3 trupe de punk, dar eram super noob [sex pistols, the clash, ramones si nofx...doar atat stiam]. el mi-a dat niste exploited si crass si tu choking victim. si asa am inceput sa ascult ska/hardcore/anarcho punk. eu inainte eram numai cu thrash-ul.

| chokingvictim explică (pentru OmletteDuFromage):

Oau! am influentat pe cineva big grin exploited sincer nu imi plac.au versuri destul de tampite "i believe in anarcHi! pogo! punk's not dead!" gen wtf?!? si muzica cam mediocra.pe cand crass sunt exact opusul.versuri superbe, muzica nu e totdeauna cea mai super dar macar zice ceva.cheers!

| Andreea011 a răspuns:

Dda asa e multi asculta numai muzica care se difuzeaza la tv. uite niste cantareti care nu apar aproape niciodata la tv, si au o multime de fani si canta muzica buna.cum ar fi adda, ironic,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In Romania, poti sa il numesti linistit "Spirit de turma". Ca oile dom'le, ca oilehappy.
Multimea este foarte usor influentata de televizor, mass-media si reviste de scandal. Gandeste-te ca la fel este si cu moda: gloata de pustani se uita in reviste, citesc ca o ţoală e la moda si o poarta, fie ca le vine bine, fie ca nu. Asa e moda!
Nu ai ce sa faci. Astia suntem. Si nu poti sa le explici, ca nu ai cu cine vorbi.
O zi buna!