| Scarbo a întrebat:

"Nu exista nici o stiinta atat de veche ca cea a simbolismului", ce parere aveti despre acest citat? La ce credeti ca se refera?

7 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Simbolismul este un vechi limbaj catalizator universal care releva complicate precepti si credinte, impartasind informatii si emotii mai puternice decat un intreg dosar. Este o forma internationala de comunicare ce depaseste barierele de limba, istorie, nationalitate, cultura si religie.

| zurick a răspuns:

Nu trebuie sa stii nimic ca sa dai peste diferite simboluri, poate bdoar pentru ale intelege.Si da sunt de acord poti da peste diferite simboluri din primii ani ai existentei tale, subliniez asta nu inseamna ca le vei intelege intotdeauna.

| Darkmagic a răspuns:

Recunosc ca nu am o parere prea buna despre acest citat. happy
Se refera la francmasonerie, prefateaza o lucrare de gen, dar eu nu consider simbolistica o stiinta, tocmai pentru caracterul ei MULT prea...INTERPRETATIV. happy
Daca tot ai amintit de alfabet, pai...
U e litera pentru alfabet, uraniu pentru chimie, reuniune pentru matematica, depresiune pentru cuantica, tensiune pentru clasica, iar repetat prelungit fonetic e, ..tren. big grin
Ce ar mai fi de spus? happy

| Darkmagic a răspuns:

:))
Ca sa nu te superi pe primul meu raspuns destul de dezamagitor, am sa-ti mai dau unul, la o alta intrebare ceva mai veche. E tot a ta si mi-a parut amuzanta.

http://www.tpu.ro/......-pentru-a/

In intreg universul habar n-am, dar in universul de pana la distanta de orizont, cel mai puternic fenomen energetic existent este un super quasar, iar imaginatia nu-ti este de niciun folos ca sa-l poti descrie. :)

| Scarbo explică:

Copiii primesc primele simboluri elementare sub forma unor simboluri :"A de la arcas ce este acesta daca nu simbolism? In mintea copilului arcasul devine simbolul literei A, asa cum mai tarziu, pentru mintea mai avansata a adultului, literele devin simboluri ale anumitor sunete produse de vocea omului ".
"Prima lectie primita de un copil care-si insuseste alfabetul este, deci transmisa prin simbolism. Chiar si in formarea limbajului, mediul de comunicare de la om la om, care trebuie sa fi fost un pas elementar in progresul uman, s-a gasit sa se recurga la simboluri, caci cuvintele nu sunt decat simboluri arbitrare prin mijlocirea carora ne rostim ideile ".
Consatruirea limbajului a fost, prin urmare, unul dintre primele produse ale stiintei simbolismului.
Scuzati-mi greselile gramaticale.

| Scarbo explică (pentru Scarbo):

In prima propozitie : "primele invataturi elementare".

| sabin89 a răspuns (pentru Scarbo):

"cuvintele nu sunt decat simboluri arbitrare prin mijlocirea carora ne rostim ideile" - Cam asa e. Prin orice, chiar si prin injuraturi transmitem idei.