| Nolkyz a întrebat:

Nu inteleg de ce, cu cat o intrebare este mai simpla, cu atat noi cautam raspunsuri extrem de dificile. De ce nu ne gandim ca raspunsul este la fel de simplu ca si intrebarea? De ce cautam sa ne complicam cand putem gasi usor raspunsuri simple?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că deseori avem tendinţa de a fugi de banal, de a scăpa de tipare şi limite. Însă nu de puţine ori ajungem la concluzia că... less is more.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Oamenii nu acceptă răspunsuri simple. Simt că le arde intelectul, că e o ofensă stilului lor elegant de a gândi. Simt că milioane de ani de evoluție nu au trecut doar ca ei să poată da răspunsuri simple și țin să caute noi sensuri unor lucruri clare...că deh, suntem oameni.

| WhatheWow a răspuns:

Pentru că ești la Filosofie și e plin de gânditori p'aici, gânditori care nu doar profundizează o simplă întrebare dincolo de Groapa Marianelor ci o mai şi supune unui proces de centrifugare la turație maximă; crezi că poate să iasă un răspuns simplu? laughing

| Nolkyz explică (pentru WhatheWow):

Mna, incercam si eu laughing. Tot ce e posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca a fi simplu este (aparent) foarte complicat. La fel cum faptul ca avem ratiune nu inseamna ca suntem rationali cu adevarat. Inseamna doar ca avem unealta pentru a fi rationali.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru anonim_4396):

"La fel cum faptul ca avem ratiune nu inseamna ca suntem rationali cu adevarat. Inseamna doar ca avem unealta pentru a fi rationali."
Si prin completare: nu e indeajuns doar sa o avem (ratiunea), trebuie sa sa stim s-o folosim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Exactamente mylady. Cred ca acum ma intelegi si de ce pun intrebari tampite cateodata: vreau sa inteleg de ce folosim cicanul pentru a scoate cuiul, patentu pentru a-l bate si ratiunea pentru a ne prosti happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori pentru a de acorda o mai mare importanta, alteori complicam o simpla intrebare pentru ca la acel moment in mintea noastra totul se amplifica, lista e lunga.

| iubesc a răspuns:

Urasc persoanele de genu, eu raspund simplu si la obiect!

| dianaandra1467 a răspuns:

Pentru că mulți oameni dacă văd scrise două cuvinte din start gata pa, nu le mai pasă. Multora ( mai ales profilor ) le place să răspunzi de ex. o întrebare : "Câți km are șoseaua reprezentată în imagine?„ și dacă zici "27 km„, profesori te corectază " Șoseaua reprezentată în imagine are 27 km„. Eu din cauza asta mă complic la răspunsuri, m-am obișnuit cu corectarea profilor oh go on.
Succes :*

| Nella15 a răspuns:

Pentru ca credem ca de fapt aceasta intrebare simpla este o capcana ce ne verifica cunoștințele, si ne staruim sa raspundem complicat si ft aprofundat