| anonim_4396 a întrebat:

"Nu poti intra de doua ori in acelasi rau" Heraclit. Cum comentati?

Răspuns Câştigător
| Harpo a răspuns:

Domnisorul simpatic care a pus intrebarea se refera la râu...

12 răspunsuri:
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Poti sa intrii si de 100 de ori daca esti idiot. Afirmatia este tampita.

| anonim_4396 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

"Poti intra de 2 ori in acelasi rau" este afirmatie.
"Nu poti intra de 2 ori in acelasi rau" este negatie.
Daca nu intelegi ceva nu inseamna ca este idiot, ai putea fi tu idiot, asta daca e sa exagerez ca tine.

| Harpo a răspuns:

Este tema? Cica ni se da peste cap daca ajutam la teme... Rasfoieste repede manualul, te uiti la conceptia statica a lui Parmenide, dupa aceea te duci repede la Heraclit si ai priceput. Pe bune...

| anonim_4396 explică (pentru Harpo):

Nu e tema.

| Harpo a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu e tema, mai astept cateva "perle"... Voi reveni...

| anonim_4396 explică (pentru Harpo):

Si eu tot ca sa-mi fac colier am pus intrebarea. Glumesc. Te astept happy.

| pricinocirina a răspuns:

Adica daca o data ai grehit nu trebuie sa greshesti si a doua oara fiindca iti faci mai mult rau tie decit altora.

| anonim_4396 explică (pentru Harpo):

Te voi declara filosof sef, din 2 concurenti laughing. Heraclit ar fi mandru de tine, te priveste cu duiosie, de undeva de sus.
And the Oscar goes to ....Harpo!

| foxsilver a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, ăsta da premiu pe TPU!
Si ce bucuros e, ca l-a castigat!
http://media2.onsugar.com/......xlarge.gif

| Harpo a răspuns (pentru anonim_4396):

No, ca ma supar... Ai dat funda prea repede! I-am fi putut astepta impreuna pe avizati… Eu ma tot intreb, da, ma intreb, se rupe lumea la comentat citate din Cioran si alte statui si se fereste ca dracul de Heraclit. Tu ai priceput de ce? Ca ma bate gândul sa cer ajutor pentru o chestie pe care n-am priceput-o la Wittgenstein. Il am in traista si pe Derrida. Sper sa vina lume priceputa.

| anonim_4396 explică (pentru Harpo):

Ma asteptam sa nu mi se raspunda pentru ca:
1. Am bagat la ignore pe multi
2. Heraclit e cam nebagat in seama.
Daca n-ai intrebari despre cineva pe nume Cioran, Tutea (mai nou), Socrate sau Darwin (sa ating si evolutia putin) nu ai sa primesti raspuns. Stii cum merg cate unii cu o carte de Cioran la sub-brat ca sa pice gagicile in limba? Cam asta se intampla si pe-aici, numai ca se cere un alt fel de atentie.

| Harpo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu unde mi-a plecat raspunsul, ok. Ziceam, domnisor zambaret, ca am ignorat un pic TPU (rusine mie) dar eram ocupat pe Facebook sa bat trambita... 24 de caini dintr-un adapost din Galati au ajuns ieri la Geneva. Nu esti obligat sa resimti atata bucurie ca mine, sa ne intelegem. In rest, am priceput dar vezi, eu am o nevasta vegetariana foarte citita si beton in analize si sinteze care detesta fatarnicii. Am de gand sa o pun la treaba cu scopul, ai inteles, sa-mi dea ceva bun de mancat ca de tofu m-am saturat...

| Harpo a răspuns (pentru pricinocirina):

Domnisorul simpatic care a pus intrebarea se refera la râu...