| chuckmanson a întrebat:

Numai eu am observat că de obicei oamenii care neagă teoria evoluției prin selecție naturală sunt cei care nici măcar nu o înțeleg și nu îți pot explica ce anume este?

34 răspunsuri:
| Holiday a răspuns (pentru NGheorghe):

"-cum a rămas cu matematica predată celor ce nu cunosc numerele? Te-ai dat foarte capabil ca se poate!"

Ori nu stii sa citesti, ori nu intelegi ce citesti. Afirmatia mea a fost urmatoarea: poti invata matematica fara sa cunosti ORIGINEA numerelor, adica fara sa stii cum, cine, cand le-a inventat.
Fapt evident dealtfel.

"Cum a reușit acel prim apărut animal viu să își schimbe ceva, in sensul de: cum a reușit să își " planteze" un sex?"

Acel "prim animal" nu si-a plantat nici un sex. Ca orice altceva diferit aparut diferit in timp la animale, este datorat evolutiei. Unele modificari sunt viabile si s-au pastrat, altele au disparut.
De fapt inmultirea sexuala a fost o mutatie aparuta la un moment dat la un organism unicelular. Una din multele mutatii care apar la genul asta de organisme.

| NGheorghe a răspuns (pentru Holiday):

Cum sa nu știu ce citesc?
" I-a să te văd eu pe tine cum il înveți matematica pe unul ce nu știe să numere, sau care nici măcar habar nu are ce-s alea numere?"

Gheorghe, poti invata matematica "... chiar și cu mai multe lacune.

Dacă nu se poate invăta matematica fără cunoasterea numerelor atunci ai face bine să nu mai contrazici.
"De fapt inmultirea sexuala a fost o mutatie aparuta la un moment dat la un organism unicelular."
Poate a apărut in două momente date! Sau poate in mai multe! Tu te auzi ce bazaconii debitezi... înmulțirea sexuată presupune existența organelor sexuale... de când unicelularele au organe?
Esti complet pe lângă subiect.

| relian a răspuns:

Eu iti pot explcia ca evolutia prin selectie naturala ce spui tu este poveste.
Evolutia are loc Numa si numa genetic, mai exact prin contopirea a 2 specii diferite,in rest totu e basm laughing
Prin selectie naturala nu faci decat sa pasterezi acea specie in viata un timp cat mai lung,dar sa obtii prin selectie naturala o alta specie,niciodata.
Deci evolutia apare numai prin combinare genetica intre specii total diferite,sau prin accidente genetice drastice,dar asta se intampla f rar.
Din cauza ca combinarea asta genetica intre specii f diferite este f rara,de aia nici nu vedem specii noi,iar aceasta combinare genetica apare in anumite conditii, ma refer in afara decat cele legate de genentica.
Am mai explicat lui Ray chestia asta, dar curios nu a spus nimic, nici macar sa isi dea cu parerea, cu presupusu.
Poti lua tu toti indivizii dintr'o specie si sa le schimbi habitatul, vor pieri pana la ultimul laughing nu exista supravietuitori.Cum ziceam ia toti pinguinii din lume si dui la ecuator,pun pariu pe orice ca or sa dispara toti ca vantu laughing si asa poti face cu oprice specie,la fel se va intampla.
Selectia aia naturala ce spui tu face doara ceva ajustari,de gabarit,de colorit si cam aia e tot,nu o sa vezi tu ca un cal dus in insule o sa-i creasca aripi laughing o sa se faca mai mic,dar tot cal va fi,doar ca mai mic,asta pentru ca in insule hrana este putina si sa poata supravietui asta face,dar de evoluat in altceva niciodata.
Selectia naturala mentine specia sanatoasa, toti indivizii bolnavi is eliminati, cam cu asta se ocupa selectia naturala, nicidecum cu alte povesti.
Dec evolutia este mai simplus spus rezultatul incrucisarii dintre un caine si o oaie, asta e doara un exemplu, dintre un peste si o pisica laughing
Stiu o sa spui nu se poate asa ceva.Esti sigur ca nu se poate? Poti tu demonstra ca nu se poate? Nu esti sigur 100% poate 99% da, dar ala 1% sau mai putin poate face diferenta si astfel sa apara o specie noua.
Dar si aparitia unei specii noi,necesita in afara de aceste incrucisari diferite si de conditii, lipsa pradatorilor, spatiu, hrana etc.

Toate astea fac ca evolutia sa fie un fenomen f rar, de aia nu vedem noi cum am spus specii noi.
Dar am putea noi oamenii sa obtinem specii noi laughing prin manipulari genetice putem obtine multe specii, doar ca asta este o evolutie fortata.

| doctorandus a răspuns (pentru Vanesa87):

Pe Google nu exista nimic despre un astfel de eveniment. Probabil este o minciuna sfruntata a creationistilor. Teoria evolutiei se preda in continuare drept valabila la cele mai bune 100 universitati din SUA. Pentru a dovedi contrariul ai putea numi o universitate din top 100 la care se preda ca evolutia e falsa.