| i86e2 a întrebat:

Ce înțelegeți din teoria evoluției? Am observat că majoritatea oamenilor nu înțeleg teoria evoluției, dar toți cred că o înțeleg. Eu am citit câteva cărți despre evoluție și o înțeleg întrucâtva, dar vreau să văd ce înțelegeți voi.

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Am observat si eu. foarte multi nu o inteleg. unii nici nu vor sa o inteleaga, pornesc de la premiza ca trebuie sa fie falsa si cauta motive sa o desfinteze, cateodata fara sa inteleaga macar cele mai elementare notiuni. aia mai pasivi nu cred in ea din principiu si nu se simt obligati sa cerceteze pentru ca nu le pasa. din cate am vazut eu cei care ataca evolutie sunt aproape intotdeauna motivati religios, si de obicei vreun ins religios se va simti indatorat sa'mi arate ca si oamenii de stiinta ataca teoria evolutiei, doar ca poate el nu pricepe ca cercetatorii ataca intr'un mod constructiv cu scopul de a ne imbunatati cunostinele si nu pornind de la idei fixe laughing dar in fine, eram si eu agnostic pana am citit the Greatest Show on Earth acum 2 ani si de atunci ma tot documentez, ma mai uit la cate un documentar si nu demult am gasit the Origin of Species nou, in engleza, la doar 11 lei big grin deci foarte tare

14 răspunsuri:
| Birjaru a răspuns:

Eu inteleg ca masonii satanisti slugi ale lui lucifer au inventat teoria evolutiei ca sa-l invinga pe dumnezeu. Lucifer planuieste asta de acum 6000 de ani de cand a fost facuta lumea.

| RAY a răspuns:

Nu sunt obsedat de teoria evolutiei am vazut cateva documentare, voi citi cand am timp gena egoista in vara asta cred ca maine ma duc la bibloteca sa imprumt cartii e nevoie
1 selectie naturala prin sex
2 mutaile genetica adica erorii de copiere
3 adaptarea la mediu
4 micro evolutie
5 macro evolutie
6 evolutie nu e lenta e si spontana
ce spune evolutia?
ca am evoluat din microbii sic ca avem acelasi stramos comun, darwin a spus ca evolutia e lenta si u credeam la fel

| dragos9234 a răspuns:

Eu inteleg ca dintr-o simpla celula au aparut toti oamneii toate animalele, plantele, insectele etc.

| i86e2 explică (pentru dragos9234):

OK, deci nu intelegi nimic din ea. happy

| dragos9234 a răspuns (pentru i86e2):

Cum adica?
Dar tu ce intelegi? Lumineaza-ma.

| i86e2 explică (pentru dragos9234):

Pai evolutia nu se refera la ce zici tu. Evolutia se refera la ereditate cu modificari + selectie. Selectia poate fi naturala, artificiala sau sexuala, dar intelegi ideea. Unde se gaseste asta in ideea ta?

Daca vrei sa-ti zic mai clar, toate ființele vii au mutații genetice, majoritatea se petrec in partea din ADN care nu codifica proteine, deci nu au vreun efect. Din mutatiile cu efecte, majoritatea au efecte daunatoare, cateva au efecte benefice asupra supravietuirii si reproducerii. Mutatiile benefice au sanse mai mari sa fie duse mai departe, tocmai fiindca imbunatatesc supravietuirea si reproducerea. De-a lungul timpului mutatiile benefice se acumuleaza si mutatiile daunatoare dispar prin moartea gazdei. Asta e evolutia prin selectie naturala. Bine, exista si partea cu lupta pentru supravietuire, pe care o las pentru alta data.

| dragos9234 a răspuns (pentru i86e2):

Pai si eu ce am zis? Toate au aparut dintr-o singura vietate mititica prin evolutie.
Adica in functie de locul in care a trebuit sa traiasca s-a adaptat.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Dragos am scoala discovery pe blog despre evolutie, plus cartea gena egoista daca doresti sa afli mai multe despre evolutie

| dragos9234 a răspuns (pentru RAY):

Nici eu nu sunt obedat de teoria evolutie asa ca imi cer scuze dar chiar nu mai vreau sa aflu nimic nici despre evoluti si nici despre creationism.....sunt satul si am o stare care chiar ma face sa evit orice disputa intre creationism si evolutionism.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Dragos nu vorbi asa, nu e nici o disputa chestile le inveti pentru tine, faci cum vrei tu, ca ateu nu doresti sa afli mai multe?

| dragos9234 a răspuns (pentru RAY):

Am invatat cate ceva despre orice, imi ajunge ce stiu pentru moment.Intr-o zi imi voi reveni din asta si ma va apuca din nou dorinta de a sti mai multe.
Dar mai este pana atunci.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Bine dragos doar nu uita niciodata nu sti mult, e alegerea ta faci ce vrei isi recomand macar o carte sa citesti in vacanta de vara

| dragos9234 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca voi citi nimic in aceasta vara, dar nu este pentru ca am luat vacata ci datorita starii de spirit.
Stiu ca niciodata nu voi sti mult.

| Analytical a răspuns:

Parca erai Ateu. De ce te informezi cu privire la, daca nu te intereseaza? Iti recomand inca o carte sa o citesti printre numeroasele tale carti din biblioteca ta SF, Biblia. A fi crestin sau a fi evolutionist de ce sunt in totala opozitie? A fi ateu, nu inseamna a crede in ceva. Deci fi atent, cu contrazicerile. Ca, sunt aici.