| KbR a întrebat:

O intrebare pentru fizicieni. As vrea niste idei despre cateva proiecte interesante si neobisnuite pentru fizica. De exemplu: Sabia laser, gaura neagra sau altceva. Ceva legat de fizica, ceva rar. Multumesc.

10 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Gaura neagra =))))))) daca o piezi de sub control poate distruge toata planeta:)) dar toata, nu glumesc. Gaurile negre se fac in accelelatoarele de particule luni de mii de metri care arunca particulele cu viteza luminii si daca scapa de sub control ceva... pa pa Pamantule! Dar cu sabia laser cred ca nu ar fie problema pentru planeta :D doar pentru lucuitorii ei :D poate ti-a fura un demnet si ne taie pe toti :)) incearca sa faci bateria din lamaie nu e asa periculoasa si este si un tutorial bun pe Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=AY9qcDCFeVI
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| KbR explică (pentru introduaicinumele):

Hm, nu vreau sa creez eu o gaura neagra sau o sabie laser straight face. M-am exprimat gresit...prin proiecte am vrut sa zic referate, adica ceva interesant despre care as putea scrie, ceva ca alea 2. Sa nu fac referat de ex despre motorul termic sau despre bec...

| introduaicinumele a răspuns (pentru lolosaurus):

Pai oricine stie ca o gaura neagra cu cat "mamanca" mai mult cu atat creste mai mult. gandeste-te ca acea gaura absorarbe molecule, praf si chiar aer si crste, creste si apoi absoarbe bancile din clasa, elevii, manaca scoala, casele, apoi creste atat de mare in cat nu vom mai avea aer pentru ca il absoarbe pe tot, si la sfarsit, absoarbe toata planeta in intregime. Am vazut eu asta pe Discovery mai de mutlwinking deci nu zic prostiwinking

| introduaicinumele a răspuns (pentru KbR):

Ia de aici informatiile mai utile si mai importatne http://ro.wikipedia.org/wiki/Gaur%C4%83_neagr%C4%83 si vrei avea un referat calumea;)

Răspuns utilizator avertizat
| introduaicinumele a răspuns (pentru lolosaurus):

Dar cel putin Discovery-ul nu poate fi editat ca la Wikipedia de fiecare pesonawinking dar nu zic ca nu-i adevaratwinking

Răspuns utilizator avertizat
| KbR explică (pentru lolosaurus):

Am cerut doar niste exemple, nu sa-mi explicati de gaura neagra sau unde sa gasesc informatii. Raspunsuri ca : Fa despre *** sau despre ***.

| introduaicinumele a răspuns (pentru KbR):

Fa despre gaurea neagra (copii si tu de pe Wikipedia 2-3 randuri)