| Diva_1037 a întrebat:

O raza de lumina cade pe o oglinda plana. Cu cit se va mari unghiul dintre raza incidenta si cea reflectata, daca oglinda este rotita cu un unghi y=20 grade

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

De ce nu îți faci desenul, ca să te lămurești singură?
Ajutor micuț : unghiul dintre raza incidentă și perpendiculara pe oglindă în punctul de incidență este egal ca mărime, cu unghiul dintre aceiași perpendiculară și raza reflectată.
Deci și unghiul dintre raza incidentă și oglindă (în punctul de incidență) este egal ca mărime, cu unghiul dintre aceiași oglindă și raza reflectată.
Asta este valabil și în primul caz și după ce rotesc oglinda puțin, adică cu 20 de grade.

3 răspunsuri:
| bluebios a răspuns:

40 grade. Care e faza cu problema asta ca mai intreba si altcineva aceeasi chestie.

| Libelle a răspuns:

Stiam sau nu, dar acum oricum nu mai stiu.
Mereu m'a omorat fizica.Rusinea mea.

| Pirkko a răspuns:

De ce nu-ti cade tie in cap un neuron suplimentar, diva? De ce?