| comet a întrebat:

Marti dau teza la fizica si am de invatat si reflexia totala. Am scris definitia dar nu stiu daca este buna pentru ca undeva am scris reflexia si undeva refractia. O sa va scriu definitia.
Daca lumina trece intr-un mediu cu indice de refractie mai mic atunci raza de lumina refractata se indeparteaza si mai mult de normala.
Pentru un unghi de incidenta numit unghi limita unghiul de refractie este de 90 de grade. Daca marim mai mult unghiul de incidenta raza de lumina nu mai trece in al doilea mediu, adica se reflecta total.

Este bine sau este ceva gresit?

1 răspuns:
| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Este perfecta.

Întrebări recente