| lovely1993 a întrebat:

Oare dupa moarte exista viata?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Nutza,
Exista conceptii diferite referitoare la viata de dupa moarte, inclusiv cea a renasterii acesteia in lumea familiara.
Unii filozofi si unele religii sustin ca, dupa moartea unei persoane, sufletul acesteia intra in alt taram de existenta, care este deosebit de lumea obisnuita.
Ca atare, existenta unei vieti de dupa moarte este acceptata, de obicei, pe temeiuri religioase.
Argumentele filosofice in favoarea acestei realizari se intemeiaza pe ideea ca sufletul sau mintea sunt dinstincte de trup si vor supravietui dupa moartea acestuia.
In sine, acest nou taram poate sa nu fie mai real decat lumea obisnuita dar, in masura in care viata de dincolo este conceputa ca fiind vesnica, ea poate fi considerata mai importanta decat aceasta viata.
Conform acestei conceptii, o viata de dincolo, vesnica, ar fi mai reala decat existenta temporara din lumea obisnuita, chiar daca aceasta lume obisnuita ar fi vesnica si ea.

20 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles. Dar viata de dupa moarte depinde de caracterul, faptele, comportamentul fiecaruia. Poate fi o viata negativa sau o viata pozitiva, o stare negativa sau o stare pozitiva. Din atatea citate, carti, spuse, experiente ale lumii este categoric ca exista ceva dupa moarte in continuare, acel ceva va fi vazut de fiecare la timpul potrivit, acel ceva nu poate fi descris si stiut de catre noi, oamenii de rand, simpli.

| Razvan a răspuns:

Ma eu sper ca nu.Cand o sa mor vreau sa mor pe bune.La ce as mai vrea sa traiesc din nou? Zau daca nu imi ajunge viata astaoh go on

| PhaseMorphXR a răspuns:

""Apovestit la spital ca l-a vazut pe satana ca il impingea cu furca in spate ca sa se dea el in spate si sa moara mai repede... nu stiu ce sa cred!"

Ce parere aveti despre placinta cu nuca? Mie imi place!

| thealchemist a răspuns:

Da, sufletul este nemuritor.

| mgtow a răspuns:

Va fi sufletul care merge ori in iad ori in rai

| Laminin a răspuns:

Hei!
Ba da, s-a intors cineva sa ne spuna ca exista viata dupa moarte. Isus nu a fost rastignit pe cruce? A murit, iar dupa 3 zile a inviat. Apoi S-a inaltat la Cer ca sa ne pregateasca si noua un loc acolo, celor care cred in El.
Ganditi-va : Daca in 6 zile Dumnezeu a creat tot ce exista acum pe Pamant; mari, munti, plante, animale absolut tot...ganditi-va ce ne pregateste in atat de multi ani acolo Sus la El...nu va mai exista suferinta, tristete. Vom avea o viata vesnica happy
Gbu :]

| Shammal a răspuns:

Viata exista, moartea este doar o schimbare, ca atunci cand iti schimbi hainele

| RUMBURAK a răspuns:

Dar daca asta e moartea si dupa aceea urmeaza viata?

| GyeBaek a răspuns:

Da exista viata sdupa moarte si chiar s-a intors din morti iisus, care chiar El a promis credinciosilor viata vesnica.

| CobraLeon a răspuns:

Toti va dati cu presupusul... Vad pe uni, spunand n ca o sa ajungem in Rai/Iad. De unde stiti voi? Sau de unde stiti ca vom trai o alta viata? Adevarul este ca nimeni nu poate sti ce se intampla. s-a intors cineva
din morti sa ne spuna ce se petrece cu noi dupa ce murim? NU Deci nu vom afla pana cand v-om muri. Faza e ca daca vom afla. Poate ca viata e unica, poate ca nu o sa mai avem ocazia niciodata sa ne mai
revedem cu ea...
. orice e posibil

| pwp a răspuns:

Pai da, in rai sau in iad!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Dupa moarte trupului, sufletul pleaca in alte lumi, exclusiv spirituale, functie de faptele comise pe pamant.

| Диана a răspuns:

Who knows?thinking

| LNK a răspuns:

Nimeni nu s-a intors din morti sa ne spuna daca exista sau nu.

| Elial a răspuns:

Acum hai sa va spun tuturor ceva: O prietena buna de a mamaei mele a spus ca a cunoscut mama ei un om care statea in spital cu ea ce avea o poveste foarte interesanta ce si pe mine m-a uimit si nu stiu ce sa cred ca nu cred ca prietena mamei mele minte sigur nu... omul acela spunea ca a ajuns la spital ca s-a spanzurtat sa vada cum e sa fi mort(precizez ca omul era tanar si nelinistit laughing ). SIntr-o zi s-a spanzurat de un copac si a apucat sa moara dar din fericire l-au vazut oamenii si l-au slavat! Apovestit la spital ca l-a vazut pe satana ca il impingea cu furca in spate ca sa se dea el in spate si sa moara mai repede... nu stiu ce sa cred!

| lovely1993 explică:

Mimy, de unde stii?

| Angel_4453 a răspuns:

Da exista dar tu nu mori, ci trupul tau moare sufletul este vesnic este ca si gandul te poarta oriunde
Dupa ce "mori" ajungi la Dumnezeu acolo vei trai in eternitate, dar nu te gandi ca o sa te plictisesti.nu...nu
acolo simti altceva vei avea tot ce iti doresti tu

fundita?

by mimy

| BellsC a răspuns:

Cred ca da, dar nimeni nu s`a intors ca sa ne spuna sigur.

| secret555 a răspuns:

Aaaaaaaaaa, cred ca da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca exista viata dupa moarte. Si cred ca moartea este de fapt o alta viata. O usa spre altceva.