| SaveTheNature a întrebat:

Oare sunt autist?
-cand eram copil preferam sa ma joc cu insectele singur. ferit de ceilalti copii.
-cand eram copil eram pasionat de vreme,de nori,si urmaream buletinul meteo obsesiv,ma trezeam si noaptea din somn, sa ma uit pe geam cu ninge sau ploua la lumina stalpilor
-ii evitam pe ceilalti copii, si consideram joaca lor neinteresanta,
-am evitat mereu integrarea intr-un grup mai mare de 2 persoane.
-iar acum nu suport munca in echipa, si in general ii vad,pe toti trasi la indigo.
Sa nu credeti ca nu intru in contact cu oamenii,sau ca nu sunt comunicativ. Comunic, sunt foarte intelegator,Insa cu greu,intalnesc pe cineva care sa corespunda, ideilor mele.Ii ascult, pentru ca sunt educat.
Toti mi se par atat de comuni, atat de plictisitori.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Eu prefer sa stau in compania insectelor si acum asa cum faceam si cand eram mic.
Imi place sa-mi hranesc paianjenul cu muste si flutui. Acum 2 ani aveam crescatorie de calugarite pe care le hraneam cu insecte.
Insectele sunt pasiunea mea. Ma simt mai bine in compania unui paianjen decat in compania unui om.
Noaptea adesea stau pana tarziu si privesc luna. Nu pot sa ma opresc. Adesea cand e luna plina fac nopti albe si nu ma oprescdin privit decat cand incepe sa dispara, iar lumina soarelui ii ia locul.
Cand eram mic ingrijeam pasarile ranite si aproape in fiecare vacanta (Vacanta mare) prindeam 3 - 4 pasari. Vrabii, ciori, mierle, bot gros, randunele, chiar si o cucuvea.
Omul e singurul animal care nu ma pasioneaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Bine, deci mi-a placut foarte mult raspunsul acela cu insectele, care a si castigat de altfel.
Pe mine ma pasioneaza natura umana, dar de la distanta. Ma indepartez mereu de oameni.
Cand eram mica imi doream niste stupi cu albine, de cand ma stiu am obiceiul de a sta in fund pe bordura mangaind caini si pisici. Am salvat un pui de porumbel, am prins vrabii pe balcon, am avut papagali.
Cand eram mica am dat lapte cu sticla unui pui de leu( dar asta e o poveste lunga).
Ador sa ma uit la luna.
Am tinut sa spun asta pentru ca ma simt bine atunci cand gasesc cate o persoana care mai are genul acesta de preocupari, desprinse de societatea umana, dar care par totusi atat de firesti spiritului nostru liber, visator.
E primul zambet nostalgic pe ziua de azi, multumesc!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca mai exista oameni care fac aceleasi lucruri pe care le-am facut si le fac si eu.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Si la intrebarea ta:
Nu esti autis, pentru ca daca erai autist nu cred ca mai intrebai daca esti autis.
Asa cum un prost nici nu se gandeste ca esti prost.
Citeam undeva ca autistii comunica mai bine cu animalele.

| SaveTheNature explică (pentru Inferno):

Cum isi da seama cineva daca e autist, intr-o proportie mai mica.

| Inferno a răspuns (pentru SaveTheNature):

Acum, m-ai speriat si pe mine ca am citit definitia si ma tem sa nu am si eu.
Eu daca citesc simptomele unei boli am impresia ca am si eu boala respectiva. Dar scria ca 50% dintre autisti nu vor vorbii nici o data.

| WR104 a răspuns:

Nu esti autist, cel mult o mica fobie sociala.
Chestia cu meteo e cam ciudata dar toata lumea a avut la un momendat o mica obsesie.

| doctorandus a răspuns:

Diagnosticul de autism il poate pune un psiholog clinic sau un psihiatru, dar numai dupa ce discuta cu parintii sau cu cei care te-au crescut. Nu toti autistii sunt tampiti sau asociali, exista sindrom Asperger si High Functioning Autism. E o profesoara universitara care e autista: http://www.templegrandin.com

| Tynnna a răspuns:

Eu zic sa te informezi putin despre autism si sa vezi daca ai acele simptome. Mie imi pari cat se poate de normal. Ca orice om, ai avut in copilarie ciudateniile tale(poate prea mult spus ciudatenii, mai bine particularitati) si odata ce ai crescut ai altele. Poate tu gasesti greu persoane pe care sa le consideri destul de "descuiate" la minte si sa te simti bine in compania lor. Nu e nimic rau sa iti placa sa muncesti singur. Daca vrei ca ceva sa iasa cum vrei tu, il faci tu insuti. Si eu sunt o persoana solitara si am alte pasiuni cum aveai tu vremea, dar pana la autism...
http://www.sfatulmedicului.ro/Autismul/autismul_14

| thebeggar a răspuns:

Let me be ur imaginary friend happy

| WhoCares a răspuns:

Posibil,am si eu un copil in scoala, si face exact ce faceai u, era doar ca el era foarte bun la numere, la matematica adica stia in ce zi va pica (ex:5 aprilie 2019), dar autistii, sunt niste genii de acea le este greu sa comnice, pentru ca noi suntem toti niste prosti, in mintea lorwinking
Cati ani ai acum?

| SaveTheNature explică (pentru WhoCares):

| Inferno a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am citit o definitie pe net si nu ai autism. Sunt 80% sigur ca tu nu ai autism.

| LIVIU1992 a răspuns:

Nu esti autist. Daca imi oferi ceva care sa ma intereseze iti dovedesc asta.