| SG1995 a întrebat:

Orientarea sexuala este innascut sau se formeaza in timp?

Răspuns Câştigător
| OneReason a răspuns:

Cred ca se formeeaza in timp.

46 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orientarea sexuala este o decizie personala, pe care o ia fiecare, la un moment dat in viata.
Nu ne nastem cu orientarea asta si nici nu o mostenim de la parinti, doar o decidem singuri.

| SG1995 explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca nu ai realizat ce tampenie tocmai ai spus, ai facut sex cu o femeie sa te asiguri ca esti hetero? Nici nu s-a pus problema daca atractia sexuala oricare ar fi ea este volitiva, ci daca este innascuta atractia sexuala non-hetero sau e ceva ce se formeaza in timp, ca stii sunt multi pedofili, zofili si homosexuali care vor sa fie hetero si nu prea doresc. Cica un homosexual a mers la preot si preotul i-a zis ca nu e ceva vindecabil si ca aia e "crucea" lui, ca trebuie sa se casatoreasca musai cu o femei si ca sa ii vina cheful de sex cu aia sa isi imagineze ca o faci cu un tip, problema ca homosexualitatea nu e prea diferita din punct de vedere biologic de alte deviati si se pune intrebarea daca comportamentul sexual e innascut atunci parafilia de genul pedofilie si zoofiliei sunt "normale/natural", daca nu este innascut de ce nu se poate trata?

| drutzix a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu cand ai decis ca iti place de sexul opus? Eu nu imi amitesc sa fi luat vreodata decizia asta.

Mare ti-e gradina doamne.

| Violleta2022 a răspuns (pentru drutzix):

Casa ochii bine, ca ai raspuns cui nu trebuie!

| drutzix a răspuns (pentru Violleta2022):

Am raspuns cui trebuie!
Sau nu tu ai spus tampenia cu decizia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru drutzix):

A tu esti ala cu gandirea limitata, acum am vazut.

Homosexualitate ramane o alegere personala, nu este mostenita genetic!

Dar cand copii se reped sa raspunda fara sa aiba habar, nu avem ce va face.
Ideal ar fi sa fiti mai respectuosi si sa raspudneti doar in cunostinta de cauza, nu dupa ce auziti prin curtea scolii si pe la coltul de strada.

| SG1995 explică (pentru Violleta2022):

Cunostiinta de cauza laughing

Cred ca glumesti, in nicio publicatie serioasa care trateaza subiectul nu se pune problema alegeri persoanale, draga poti alegi persoana cu care faci sex, nu genul persoanei.

| Lawrrrr a răspuns (pentru Violleta2022):

De unde stii tu?! Eu sunt gay, NU AM ALES ASTA, de ce at allege cineva asta? De ce ar allege cineva sa fie jignit si discriminat? De ce ar alege cineva un alt barbat in locul unei familii "normale"?

| mihai69 a răspuns:

De fapt, e scrisă în codul genetic al fiecăruia şi ca atare este ceva "înnăscut".

| SG1995 explică (pentru mihai69):

Atunci si parafilia e ceva inascuta? Recent s-a ajuns la concluzia ca medical vorbind pedofilia si zoofilia sunt clasate ca orietari sexuale, daca individul nu actioneaza in conformitate cu impulsurile, chestiunea e ca, daca aceste atracti sunt inascuta inseamna ca nu pot fi tratate, adica ca ar fi normal, sau ca ele se formeaza in timp, deci sunt o eroare de identitate sexuala si cel putin teoretic se poate corecta, zic teoretic ca pana acum in afara de chestiile de propaganda religioasa n-am prea auzit de cazuri reale cand hosexuali si pedofili devin hetero si se orienteaza spre persoane de varsta lor. Chestiunea e cu atat mai dispupata cu cat multi indivizi care nu au atractii hetero incearca sa se redreseze.

| Crackman a răspuns:

Se formeaza in timp, datorita traumelor din copilarie sau ce vede individul in viata lui.
Omul nu se naste rau, gay sau rasist, se face in timp.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Este innascuta.

| drutzix a răspuns:

Cel mai probabil e genetic (si sigur vei intreba "Cum dracu se transmite gena daca persoanele gay nu fac copii sau nu fac asa multi ca persoanele straight)
Am citit despre un studiu care arata ca femeile care au rude barbati gay fac mai multi copii decat cele care nu au. Deci in acest fel gena care ii face pe barbati gay a ramas in fondul genetic.

| drutzix a răspuns:

RacPac e un troll obosit.
Poate cineva sa ii spuna DonneAlba ca e proasta de bubuie, mi-a dat ignore laughing

| Teffan a răspuns:

Toti care afirma ca se decide orientarea sexuala sunt inconstienti.

Orientarea sexuala este innascuta.
Homosexualitatea, ca si heterosexualitatea si bisexualitatea este innascuta.

| doctorandus a răspuns (pentru Teffan):

Cu specificarea ca majoritatea oamenilor sunt pe undeva intre total hetero si total homo, deci pentru multi oameni poate fi o alegere, functie de circumstante (de ex. la bulau devin ****).

| SG1995 explică (pentru doctorandus):

Dragul meu doctorandus daca eu fac sex cu un tip pentru ca nu exista alternative, nu ma face homosexual, deoarece homosexualitatea e si o strare psihica, iar eu nu m-as simti atras de barbati nici sexual, nici emotional, deci as fi in continuare hetero, la fel cum nici in cazul in care un gay e obligat de necesitatiile fiziologice sa faca sex cu o femeie nu devine heterosexual. Intrebarea chiar se invarte in jurul acestei teme, deoarece daca orientarea sexual e innascuta atunci orice modificare e imputata, dar daca se formeaza in timp inseamna ca aceasta poate fi manipulata. Deci as dori punctul tau vedere despre subiect, ai putea aduce in discutie si psianaliza. Freud spunea ca copii intuiesc comportamentul sexual, lucru destul de cert, dar nu sunt constienti, gen in copilarie ma excitam dar asociam senzatia cu...sentimentul de mila, iar daca experienta mea e mai mult sau mai putin comuna, ce ne spune aceasta despre subiectul discutat, este orientarea sexuala innascuta sau nu?

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Da, atat ca ce am zis eu e ca majoritatea oamenilor sunt mai degraba bisexuali decat homo sau hetero, iar modul in care se manifesta depinde de imprejurari, credinte, oportunitati, etc. De ex. sunt barbati casatoriti cu femei care la varsta de 60 de ani s-au trezit ca ei sunt de fapt homo.

| Mirris a răspuns:

Cred ca se formeaza in timp.

| Alphahkbg a răspuns:

Poate fi si din nastere si poate sa se formeze in copilarie, cea din nastere, este fix alegerea sa sau daca esti crestin alegerea lui dumnezeu, cea care se formeaza poate fi cauzata in cele mai multe cazuri din cauza unei traume avute in copilarie, gen un bunic pedofil ca exemplu, in cazul in care o trauma de genulnu este urmata de vizite la un psiholog poate duce si la lucruri mai rere gen sinuciderea sau ranirea corpului prin mutilare, arsuri, taieturi si alte lucruri.
In Romania cu un procent de 70% sau mai mult sau mai putini sunt homofobici.

| Noone09 a răspuns:

Teoretic te nasti cu ea dar apar manifestari pe la 3 4 ani cand incepi sa alegi diferite culori fata de ce e normal, spun asta pentru ca vazusem un reportaj pe antena 3

| Lawrrrr a răspuns:

Ca si gay, iti spun, ca ASA TE NASTI. Nu am trecut prin nicio "trauma in copilarie" si sunt gay.

| Crackman a răspuns (pentru Lawrrrr):

Esti traumatizat... nu exista decat pacate in corpul si capul tu... ce sa faci pana te punem pe drumul cel bun s-ar putea sa crap

| Lawrrrr a răspuns (pentru Crackman):

Ma faci sa rad, despre ce pacate vorbim? Sa judeci o personae pentru ceva ce nu poate schimba, pentru ceea ce este el, pentru ceea ce S-A NASCUT, nu e pacat, religiosule?

| Crackman a răspuns (pentru Lawrrrr):

happy problema este ca eu sunt varianta violenta de religios, te omor numai sa stiu ca peste 12 ani nu merg in parc sa ii spun copilului meu, este ok sa te lingi cu unu, totusi pana nu exista alta lege nu pot face nimic.

| drutzix a răspuns (pentru Crackman):

Varianta proasta vrei sa spui.
Nu mai bine te sinucizi tu si nu o sa te mai deranjeze nimic? happy

| Lawrrrr a răspuns (pentru Crackman):

Daca copilul tau at fii homosexual, ce I-ai face? L-ai omori? Crezi ca daca el este constient de faptul ca e ok sa "te lingi cu unu", asta va face?

| SG1995 explică (pentru Crackman):

Draga pentru persoanele ca tine s-a inventat psihiatria, adica nu stiu cum ti se pare tie, dar mie nu mi se pare ok sa ucizi pe cineva doar pentru ca are alta orientare sexuala, dar nu iti fa grija intr-o tara homofoba ca a noastra asemenea mod de gandire e incurajat, totusi pentru fustrariile tale de ordin sexual recomand un psihiatru.

| Crackman a răspuns (pentru drutzix):

Din pacate am dreptul sa traiesc cum ai si tu... dar nu are rost sa ma bat cu morile de vant.

| Crackman a răspuns (pentru Lawrrrr):

E gay? afara din casa, ce sa stau la discuti el a ales asta sa faca bors.

| SG1995 explică (pentru Crackman):

Nu faptul ca traiesti e problema, ci faptul ca aberezi.

| SG1995 explică (pentru Crackman):

"El a ales sa faca asta"

Chestia asta tati nu e ceva ce poti alege asa cum nici tu nu ai ales sa fii hetero, dar ce sa zic tu ai zis ca esti fanatic.

"E gay? afara din casa"

Asta spune multe despre tine ca parinte, iubirea ta paterna tati s-ar limita doar la orientarea sexuala a copilului, ai fi in stare sa zicem sa-ti dai afara fiul de 13 ani doar pentru ca ii place de baiat nu de o fata? Cate de fara inima sa fii, dar ce pot sa zic religia spala creiere si distruge orice gram de empatie.

| Crackman a răspuns (pentru SG1995):

Datorita oamenilor ca tine ce permit multe lucri, americanu, germanu sau musulmanu face ce doreste din tara noastra... Cei mici trebuie indrumati, de aici si aceasta tampenie, este foarte important sa stai langa copil si sa il inveti mersul vietii.

| SG1995 explică (pentru Crackman):

Ce are capra cu varza neica, ru nu e vina musulmaniilor, nemtiilor si americaniilor ca tu aberezi.

| Lawrrrr a răspuns (pentru Crackman):

Compilul tau, imbecilule? Vei fii in tata jalnic.

| Crackman a răspuns (pentru Lawrrrr):

Lasa ca veti fi doi tati la un copil, ce avantajwinking

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Crackman):

Azi e unu mama mâine e altul laughing

| Lawrrrr a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ce prost eşti, prietene.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Lawrrrr):

Gura si lasă capu jos poponautule. Ți-a dat voie cineva să vorbești? La ce sa te aștepti de la un gay. Si ca sa știi si tu prietene ca daca vrei te poti schimba nu e nevoie decât de tărie de caracter si de vointa da tu n-ai asa ceva si preferi sa te plângi aici ca n-ai ales tu asta, fugi si cântă la altă masă.

| Lawrrrr a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ma faci sa rad, incultule. Daca prin a ma numii poponar incerci sa ma insulti, ei bine, n-o faci rolling on the floor Nu am nevoie de dreptul nimanui pentru a vorbi, pentru ca democratia ma lasa sa vorbesc, Sa vedem daca tu prin "vointa si tarie de character", poti ajunge sa iti placa baietii, daca tie nici nu ti se scoala la baieti. Esti atat de imbecil, si pe langa subiect. Habar nu ai despre ce inseamna a fii asa, si vorbesti, mi-e scaraba de tineee rolling on the floor)

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Lawrrrr):

Tare as vrea să ne întâlnim fata in fata. Ți-ai înghiții vorbele in secunda 2. Si când am zis da tărie si voință m-am referit la ăștia de teapa ta care vă smiorcăiți pe aici in loc sa faceti ceva sa va rezolvati problema asta la cap pe care o aveti. Tu poti să zici ce vrei, nu eu sunt ala care e huiduit peste tot si arătat cu degetul. Esti o anomalie a naturii si tu si toți cei de teapa ta si meritati tot ceea ce primiti ba încă si mai mult. Om inferior ce esti.

| Lawrrrr a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Sunt inferior ca imi plac baietii? rolling on the floor) Te auzi macar? Iei pe cineva la bataie ca ii place ce nu iti place tie? Esti salbatic. Imi pare rau ca la tine la sat, nu ai auzit de astfel de persoane trist totusi. Trist ca inca exista animale, precum tu. Mi-as inghitii vorbele? rolling on the floor Ma exprim dragule, nu imi inghid vorbele indifferent cu cine am de aface. Hate-ul pe care il primim este de la personae incapabile sa inteleaga ca nu toti suntem la fel, nu ne plac aceleasi lucruri. Doar in animal nu at fii in stare sa inteleaga asa ceva

| OX_Razvan_2002 a răspuns:

Orientate sexuala este ceva la nivel psiholgic, din acest motiv rezulta ca ea se formaza in timp!