| ConradBarbarul1111 a întrebat:

Am o teorie: atata timp cat vederea se poate altera, orientarea sexuala nu se poate altera?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Ba da. Teoria ta e foarte corectă și logică.
Din moment ce ai vederea alterată, va fi destul de dificil să te orientezi corect sexual. Deci se poate întâmpla orice. rolling on the floor

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia e ipoteza, fara nici o urma de logica biologica

| mihai69 a răspuns:

Se poate altera - dar nu orientarea sexuală, ci doar libidoul; la fel ca vederea - cu cât îmbătrânești, cu atât vei fi mai puțin activ.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Asta nu are cum.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu are cum... daca odata cu trecerea timpului iti pierzi acuitatea vizuala sau faci cataracta in schimb orientarea sexuala nu se schimba sau dispare la batranete. Daca esti gay in tinerete nu devii dintr o data heterosexual dupa un numar de ani si invers. Nu e posibil

| AlexSalling a răspuns:

Nu

| eliancodrut a răspuns:

In primul rand ce intelegi tu prin "alterarea orientarii sexuale"? Poate vroiai sa intrebi daca orientarea sexuala se poate schimba. Orientarea sexuala nu se poate schimba, ca este "un dat" din nastere. Ceea ce se poate schimba este dirctia in care actioneaza un bisexual. Majoritatea bisexualilor, din cauze multiple, dar cele mai importante: oprobiul societatii, al bisericii, frica de parinti, aleg calea heterosexualitatii. Inainte de 1996, pana cand s-a scos din codul penal celebrul art.200, care pedepsea homosexualitaae cu 1-5 ani inchisoare, iar in inchisoare cestia erau batjocuriti fizic, sexual, psihic in toate felurile, aceasta era cauza principala in acest sens. (Cititi in acest sens: http://accept-romania.ro/......ania.pdf).
Si astazi se mai fac direct discriminari (Cititi: https://www.vice.com/......t-in-iasi)
Unii bisexuali-heteosexuali, cum ii numesc eu, au si aventuri homosexuale, altii se abtin. Spuneam intr-un alt coment ca am cunostinta de 3 persoane care au inceput sa aiba relatii homosexuale la o varsta mai inaintata: 35 de ani, 53 de ani, 70 de ani. Acestea spuneau ca au simtit de cand erau adolescenti o atractie fata de barbati, dar si de femei, dar datorita modului cum sunt tratati homosexualii, au ales sa ramana, cat au putut de mult, pe latura hetero.
Ar fi bine ca fiecare muritor de rand, de la adolescent la matur, sa citeasca despre scara de hetero-homosexualitate a lui Kinsey, si ar primi un mic motiv sa accepte homosexualitatea

| eliancodrut a răspuns:

Imi cer scuze, dar mi-a interzis site-urile la care am vrut sa fac referire. Si sunt destul de interesante. Puteti primul articol sa-l accesati prin cautarea de "scandaluri publice". O sa apara vreao 34 site-uri. Cel care este cel mai "valabil" are 46 de pagini.
Pentru al doilea cautati "Sarutul gay din procesul verbal."

| Gabriela_Prodan_2002 a răspuns:

Da creieru tau nu se altereaza?

| ConradBarbarul1111 explică (pentru Gabriela_Prodan_2002):

De cand mi-am dat seama ca sunt heteroflexibil, cum imi place sa ma numesc, s-a cam alterat, da isi revine el, incet-incet.