| RaulAlmășan a întrebat:

Pentru cei care cred în evoluție.
Dacă omul a evoluat din maimuță, de ce au mai rămas maimuțe?

Răspuns Câştigător
| Adi88 a răspuns:

Pentru ca omul nu se trage din maimuță ci din Adam și Eva. Iar eîn au fost făcuți din pământ. Bine Eva din coasta lui Adam

82 răspunsuri:
| mirelaalbu776 a răspuns:

Să începem cu aceea că întrebarea formulată se bazează pe o premiză falsă, precum că teoria evoluției afirmă că omul a provenit de la maimuță. De fapt, o observație consistentă cu teoria ar fi că "omul și maimuțele au un strămoș comun".

Asta înseamnă că noi suntem specii înrudite, dar nu am provenit noi din ei, ci atât ei cât și noi am provenit dintr-o altă specie.

Orice strămoș e rudă, dar nu orice rudă e strămoș. Termenul "rudă" nu e sinonim cu "strămoș", însă acei care spun că omul a provenit de la maimuță având în vedere "ei sunt strămoșii noștri" - cad în capcană.

O analogie ar putea clarifica situația, voi substitui intenționat cuvintele ca să fie evidentă eroarea în raționament.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu mai ramaneau, nu vedeau savantii asemanarea dintre noi si maimute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta spuneam și eu.

| Catrice a răspuns:

Dacă păsările au evoluat din amfibieni, de ce mai exista amfibieni?

| IIIshaneIII a răspuns:

Pentru ca s-a adaptat la conditiile de mediu si cum conditiile de mediu diferea au aparut specii diferite din aceiasi rasa care au fost in alt tip de mediu si au evouat diferit

| RAY a răspuns:

Si un copil de gradinita stie ca sunt mai multe speci de maimute,de ce nu au disparut lupi daca au evoluat caini au evoluat din ei,pentru ca vorbim de mai multe rase,speci,de cimpanzei, gorile, uragutani nu ai auzit in viata ta, trist, ca faceti scoala degeaba si habar nu aveti ca exista mai multe speci de maimute

| RAY a răspuns (pentru Adi88):

Omul nici macar 0000000000000000000000, 1 nu este lut dar cica e facut din lut

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Există și mai multe specii de oameni

Bula
| Bula a răspuns:

N-ao vazut oameni retardati, mai-ceva decat maimutele? laughing

| RaulAlmășan explică (pentru mirelaalbu776):

Adică știința nu știe exact din ce ne tragem.
Eu nu cred în evoluție

| RaulAlmășan explică (pentru Adi88):

Da știu asta, in asta cred si eu dar voiam sa știu cum le-a venit ideea unora că noi suntem tot niste animale

| RAY a răspuns:

Evolutia este simplu de inteles, ca limba latina din ea au derivat niste limbi, ele devenind limbi diferite dar asemanatoare, asta nu inseamna ca a disparut latina, stramosi nostru erau diferiti fata de noi, nu existau specile din prezent si altele

| RaulAlmășan explică (pentru darrio2007):

? ce răspuns inteligent ai.
Omul nu a evoluat, ratiuna umană nu e o chestie care poate apărea la animale

| TeoCata1804 a răspuns:

Pentru ca suntem doua specii diferite cu un stramos comun.Cei mai apropiati de noi sunt cimpanzeii, sunt capabili sa foloseasca de exemplu o piatra pentru a sparge o nuca ce a ce e o minune pentru primate si pot comunica printr-un limbaj in semne aparent.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu exista, exista rase care prezinta diferente de adaptare, sistem imunitar, au existat mai multe speci, asa poti spune si ca cimpanzei sunt alta specie umana, diferentele genetice sunt mici, adica diferente intre cimpanzei si un om normal vs un om normal si un geniu sunt mai mari

| darrio2007 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Bravo! De ce mai intrebi? Ca sa creezi polemici intre cei care cred in evolutie si cei care nu cred?

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Frate, ești pierdut de tot.
În corpul uman există minerale provenite din pământ, sau tu crezi că vin direct din farmacie?

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Creierul uman este guvernat de partea reptileana,emotionala, desi este ca orice animal doar ca este constient de el, omul nu este o fiinta rationala, omul nu ia decizi rationale, orice pasionat de comportamentul uman stie asta

| TeoCata1804 a răspuns (pentru Adi88):

Daca Dumnezeu ne-a creat din Adam si Eva, de ce exista mai multe rase de oameni?

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Dovedeste si nu jigni

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Asta e propaganda religioasa, am inteles

| RaulAlmășan explică (pentru TeoCata1804):

Si o furnică poate folosi pământ pentru a creaa un mușuroi cu foarte multe tunele si camere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool, nu încerca să combați teoria evoluției când nici măcar nu o înțelegi. Omul și maimuță au avut un stramos comun nu am evoluat din maimuță. Dar e clar ca nu te interesează sa discuti subiectul având în vedere ca ai considerat cel mai bun răspuns ala care ți a măgulit dragostea pentru bătrânei care trăiesc în nori și creează omuleți din pământ

| TeoCata1804 a răspuns:

Oamenii au creat religia din cauza ca nu isi puteau explica anumite eveniment cum ar fi:unde se duce soarele noapte? sau un cutremur?(desigur sunt multi crestini din biserica care nici azi nu isi pot explica asta). Rasa umana a descoperit pana acum cum am aparut noi, planeta noastra, unele chestii despre univers si totusi avem o gramada de invatat.Noi suntem la fel ca stramosii nostri, avem lucruri pe care inca nu le cunoastem si de aia spunem ca le-a creat o divinitate de exemplu ce a fost inainte de big bang.

| ziftode a răspuns:

A evoluat? nu mi se pare
sunt o tona de maimute intre oameni, mai ales la meciurile de fotbal unde li se arunca banane! big grin

| TeoCata1804 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu ai inteles happy una este sa cari pamant in gura dintr-o parte in alta si sapi gauri in el alta este sa il scobesti cu un bat care se considera unealta primitiva.O unealta e tot ce folosesti tu din jur nu propriul tau corp

| Dismally a răspuns:

A evoluat dintr-un stramos al maimutelor, nu din maimutele actuale. Si pentru cultura ta general, omul nu este singurul care a evoluat, au fost si alte specii inteligente. De neandertalieni ai auzit?

| TeoCata1804 a răspuns (pentru ziftode):

Nu te contrazic laughing))

| RaulAlmășan explică (pentru TeoCata1804):

Pentru că scrie in biblie că cei din Babilon au vrut să construiască un turn până în rai.
Si Dumnezeu a văzut nesabuința lor așa că le-a schimbat limbile să nu se mai înțeleagă între ei, să nu poată termina acel turn

| RaulAlmășan explică (pentru TeoCata1804):

Acumularea de energie, de unde a apărut?
Si dacă te bazezi pe știința, savanti au descoperit cărți ale bibliei în care se vorbea despre venirea lui Iisus Hristos.
Si chiar a venit Iisus Hristos atunci a apărut noul testament, difernta de timp între testamente este foarte mare.
În Vechiul testament prezicerile sau adeverit în noul testament.
Fapt prin care mulți savanți susțin ideea creaționismului