| TamplaruAnisoara a întrebat:

Pentru cei ce stiu:
Ce a apărut mai întâi in procesul evoluției, găină sau oul? Si, de ce mai era nevoie si de cocos?

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intreba-o pe mama ta, ca iti va explica ea pe intelesul tau. happy

| TamplaruAnisoara explică (pentru Violleta2022):

Eu vreau sa stiu cum au apărut tot ceea ce exista fara un creator. Vreau sa aflu varianta lor pas cu pas.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu vrei pe naiba, esti dogmatica, fanatica, inchisa la minte care vrea doar sa iti promoveze convingerile atat, nu ca ai tu vreo curiozitate, cat despre creator de ce e fox al tau? Din toti? Fix secta ta e cea adevarata din cate religi sunt, cu ce e mai adevarat zeul tau fata de zeus? Cu nimic si ala a fost adorat de multi la timpul lui

| Violleta2022 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

POti afla totul vorbind cu parintii tai, iti vor explica ei!

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu vrei sa stii pentru ca tu nu poți accepta raspunsuri logice care se demonstreaza. Tu vrei doar sa te contrazici știința vs povesti, asa ca nu vad rostul intrebarii tale.

| troleibuz a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce rost are raspunsul tau?

| Panamax a răspuns (pentru troleibuz):

Este valabil si pentru tine daca nu te-ai prins.

| Violleta2022 a răspuns (pentru troleibuz):

Educatia porneste de acasa, de la aprinti tai, de aceea te trimit la ei sa iti explice, ceea ce au omis pana acum.
Se pare ca ai lacune mari, odata ce pui atat de multe intrebari pe forum, in loc sa le pui acasa, parintilor, cu care ar trebui sa incepi.

| relian a răspuns:

Mai intai aparu oul, apoi cea iesit din ou.
De ce mai era nevoie si de cocos? Pt ca gaina trebuia sa aiba grija de pui, iar cineva trebuie sa mearga sa caute si de mancare laughing

| gabicoo a răspuns:

Mai întâi a fost TVA-ul!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Creșteți găini, găinile fac ouă, voi le consumați, iar statul român nu încasează nimic! Să vă fie rușine!
Citat din Varujan - un om de dreapta, mare economist - groparul RAFO!

| mastadont a răspuns:

Acesta se numește un paradox și nimeni nu știe răspunsul. Găina iese din ou deci este nevoie de altă găină care să fi făcut oul care să fi ieșit din alt ou și tot așa.

| JicaContra a răspuns:

A tot fost intrebarea asta in draci
au venit unii care m-au luat in balon pentru raspunsul corect
iar tu CHIAR ai scris "evolutie"

raspunsul corect este: OUL

explicatia e FAPTUL ca, gaina se trage din dinozauri, si aia se inmulteau tot cu oua, deci prima gaina s-a nascut dintr-un ou, produs de animalul din care a evoluat gaina

| TamplaruAnisoara explică (pentru JicaContra):

Si chiar si crezi?

| TamplaruAnisoara explică (pentru TamplaruAnisoara):

Si in cazul dinozaurilor, ce a apărut întâi, oul sau ei?

| JicaContra a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai, e logic, nu?
in cazul dinozaurilor nu mi-am pus problema, deja... prea mult tongue

| iuropRO a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Atâtea întrebări "existentiale" -_-

| RAY a răspuns (pentru iuropRO):

Nu e de fapt nici o intrebare e doar https://ro.wikipedia.org/wiki/Bias nu doar ea si restul fanaticilor, ei nu iti pun intrebari, nu au curiozitati pentru ca ei stiu totul deja iar daca gandesc ajung in iad, dumnezeu ne vrea prosti, creduli
Biasul de confirmare este tendința de a căuta, interpreta, favoriza și a-și reaminti informațiile într-un mod care să confirme credințele sau ipotezele cuiva, acordând în același timp o atenție disproporționat mai mică informațiilor care o contrazic.[20]

Efectul este mai puternic în cazul situațiilor încărcate emoțional și în cazul credințelor profund înrădăcinate.

Oamenii tind de asemenea să interpreteze dovezi ambigue ca sprijinind poziția lor existentă.

Căutarea, interpretarea și memoria deformate au fost invocate pentru a explica polarizarea atitudinii (atunci când un dezacord se adâncește, chiar dacă diferitele părți sunt expuse acelorași dovezi), perseverarea în credință (atunci când convingerile dăinuie chiar și după ce dovezile care le sprijineau s-au dovedit a fi false), efectul primar irațional (dependența mai mare de informația întâlnită la început) și corelația iluzorie (atunci când oamenii fac în mod arbitrar o legătură între evenimente sau situații fără legătură între ele).

Conflictele de confirmare contribuie la supraîntărirea convingerilor personale și pot menține sau întări credințele în fața dovezilor contrare.

Multe decizii dezastruoase, luate în contexte politice și organizaționale de maximă importanță, au fost cauzate de acest tip de erori.[21] [22]

| Panamax a răspuns:

Dumnezeu a creat gaina, apoi duhul a fecundat-o ca pe Maria si a aparut oul sfant.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Panamax):

"Pe care il vopsești si il mănânci de paste"?

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cred ca te referi la crestinopati.

| Nilsson a răspuns:

Conform teoriei evoluției, găina este doar un instrument prin care oul produce un alt ou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaina

| Gabigabyi a răspuns:

Oul ca din el iese gaina. Dintr-un simplu ou clocit de o fiinta.

| Gabigabyi a răspuns:

Nu avem de unde sa stim. Unii spun una altii spun alta si nu stim care e adevarul