| anonim_4396 a întrebat:

Pina la urma ce se va intampla dupa referendum? Se legalizeaza intr-adevar casatoria de acelasi sex? sau e alta lege ascunsa?
Sunt derutat!

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se legalizează nimic, nu se întâmplă nimic asa cum nu se întâmplă nici dacă trecea referendumul. E trist ca sunt persoane atât deeznformate ca tine. Sper ca măcar nu ai drept de vot

| AC4S4 a răspuns:

Nu putem sti.
Daca referendumul ar fi trecut, eram siguri ca nu s-ar fi putut legaliza casatoriile gay.

Ce s-a intamplat la acest referendum:
Asociatiile LGBT au mobilizat pe altii sa nu voteze spunand ca referendumul este inutil. Nu era inutil, si ei stiu asta. S-au zbatut atat pentru a nu avea o piedica intr-o viitoare incercare de legalizare a casatoriei LGBT. S-a inceput prin a spune ca se puteau construi altceva cu banii de referendum, astfel incat sa-i atraga si pe cei care nu au o parere clara despre casatoria LGBT. Apoi, s-a trecut la "iubirea nu se voteaza", ca fiecare are dreptul sa se casatoreasca cu cine vrea.
Asociatiile LGBT au castigat doua lucruri:
1. Unda verde in a legaliza casatoriile LGBT.
2. Oameni care sa sustina aceasta cauza.

Ce cred eu ca se va intampla:
Se vor legaliza parteneriatele civile (din moment ce exista un proiect in acest sens - acestea se legalizau si daca trecea referendumul). Se va incerca si depunerea unui proiect pentru legalizarea casatoriei LGBT, dar nu acum. In acest moment, parlamentul nu ar accepta asa ceva. Vor astepta sa vada ce va fi la viitoarele alegeri parlamentare. De exemplu, daca USR ar castiga multe voturi (fiind probabil cel mai apropiat partid de comunitatile LGBT si #Rezist), se va depune un proiect la parlament de legalizare a casatoriei LGBT, unde USR va vota pentru.

Momentan, nu se intampla nimic. Insa, nu mai conteaza ce credem noi despre casatoriile LGBT, conteaza ce crede parlamentul.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Majoritatea crestinilor din Romania sunt laici, adica nu sustin ca Romania sa devina stat crestin, nu sustin trecerea la teocratie. Masa de manevra a bisericilor este o minoritate. Voi, astia minoritarii, traiti intr-un stat laic si va supuneti legilor adoptate de Parlament. Daca nu va place, votati cu picioarele.

| Yurisa a răspuns:

Nu se legalizeaza nimic, daca pui intrebarea asta e clar ca nu stii despre ce e vorba laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rămâne așa cum e acum.
Se poate legaliza dacă CCR decide că articolul din Codul Civil e neconstituțional, dar mai întăi trebuie sesizată curtea.
Deci, pentru moment, nu se schimbă nimic.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sesizata CC pentru modificarea asta.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu-l modifică nimeni pentru moment, asta-i cert.
Dar poate fi declarat neconstituțional în raport cu prevederea 'soți' din Constituție.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Oricum și alin.2 din articolul 277 din Codul Civil trebuie rectificat

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu la ce se refera si nici nu caut. Ideea e ca se pot modifica fara interventia CC. Probabil ca se va ajunge la CC ca nu le modifica astia din proprie initiativa. Dar oricum, nu e graba. Desi dupa cata reclama s-a facut nu ar fi de mirare ca peste 2 sapt sa vrea sa se casatoreasca doua persoane homosexuale si sa atace art respective la CC.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

E nevoie de avocatul poporului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic, e doar un pretext pentru furtul pe fata al banilor din aceasta tara.
Biserica si notariatul etc oricum nu recunostea astfel de casatorii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scapa Dragnea de infractiunile facute.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe asta ai scos-o de unde?

| gratargratar a răspuns:

Pentru moment, nu se schimba nimic. Pe viitor se poate introduce cu usurinta casatoria homosexuala prin simpla schimbare a legii codului civil de catre Parlament.