| bleakk a întrebat:

Placerea si stiinta:care e mai convenabila? In place matematica,dar nu o stiu (putin paradoxal),nu-mi place matematica (dar mi-a placut cumva),dar totusi o stiu (si sunt capabil sa invat orice). Care varianta e mai interpretabila?
Poate aparea palcerea de a invata ceva pe parcurs sau trebuie sa-ti placa din start? Eu am o prejudecata fata de matematica si am avut mereu,nu i-am negat niciodata importanta dar nu am avut capacitatea de a o iubi,poate si din nestiinta, am lasat sa treaca pe langa mine ore bune si nu am mai putut relua-o.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că mai interpretabilă e prima variantă.
Când îţi place un lucru,inevitabil ajungi să cunoşti mai devreme sau mai târziu.
Şi a doua variantă poate fi interpretabilă.
Eu cred că e o pierdere de timp să înveţi ceva ce nu îţi face plăcere.
Desigur, dacă acest lucru nu cumva e adevărul.
De putut o poţi face, dar rezultatele vor fi mult mai slabe decât în ipoteza lucrului care îţi place.
Plăcerea poate apărea pe parcurs, depinzând înspre ce latură îţi place să înveţi.
Spre exemplu mie îmi place teoria şi scrisul, şi foarte puţin spre deloc matematica şi calculele.