| anonim_4396 a întrebat:

Poate un sociopat sa exceleze in meseria de psihiatru?

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Din rahat nu poti face bici, cu atat mai putin sa pocneasca.

| Klepto a răspuns:

Eu is exceptia de la regula.Eu is sociopatu care o sa dea sfaturi la nebuni.Ca si vorba aia "Un orb conducand orbii", eu sunt "Un nebun sfatuind nebunii".

| NickiMinaj a răspuns:

Eu cred ca da, s-au inventat mastile sociale.

| dexro a răspuns:

Evident ca da, daca nu este prins big grin

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Lorena! Personalităţile sociopate apar deci ca un grup de personalităţi caracterizate prin comportament antisocial,care acţionează fără a ţine cont de consecinţe,având ca principal stimul dorinţa imediată,care la rândul ei se datoreşte unei toleranţe scăzute la frustrare (în timp ce dorinţele lor sunt în continuă schimbare). Termenul de "antisocial" nu este singurul care se utilizează în acest domeniu,existând, de asemenea şi alte denumiri (inadaptare juvenilă pentru Lafon, adolescent delincvent pentru Köning etc). Stubblefield (1975) consideră că ar exista două tipuri de personalitate care intră în conflict cu societatea: -personalităţile antisociale,caracterizate prin aceea că se află în permanent conflict cu regulile sociale şi care nu profită sub nici o formă de educaţie şi pedeapsă, prezentând în acelaşi timp şi un egocentrism exagerat; -personalităţile antisociale caracterizate prin aceea că au fost educaţi în familii anormale, amorale sau imorale sau în alte situaţii educative precare.Din aceste motive ei se identifivă cu personalităţile dizarmonice şi antisociale care le-au servit ca model.Aceste persoane ar fi incapabile de loialitate faţă de alţii sau de valorile sociale.Ei ar fi impulsivi,egoişti,inadaptabili, incapabili de a-şi recunoaşte vina şi de a învăţa din experienţă, tinzând mai degrabă de a acuza pe alţii pentru faptele lor antisociale.
http://cucuioan.blogspot.com/......ciala.html
În accepțiunea mea, un sociopat poate excela nu doar în profesia de psihiatru. Un astfel de individ are perioade în care se comportă absolut normal, de ceea devin extrem de periculoși pentru cei cu care intră în contact. Exemple sunt cu duiumul, dar acestea nu fac obiectul întrebării.
O seară cu zâmbet să ai!

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Hannibal Lecter!

| heroforyou a răspuns:

Da,nebunii se inteleg intre eilaughing

pe bune acum...cred ca da poate, de ce nu? doar daca s-a reeducat el singur. daca te duce capul poti face ce vrei.
papa

| Razvanel93 a răspuns:

De ce nu? daca invata si trece facultatea...si inca ceva:daca e in masura sa dea sfaturi bune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În meseria de psihiatru ar trebui să comunici cu cei pe care îi întâlneşti destul de mult. Atâta timp cât el are un comportament antisocial, nu văd cum ar excela în meserie. Dacă ar trece peste stările pe care le are când se află în preajma oamenilor, cu ambiţie şi muncă ar reuşi.