| lplostonyou a întrebat:

Reincarnarea este o prostie sau un adevar, sunt atatea cazuri in lumea asta de oameni care afirma ca i-si aduc aminte de lucruri care s-au intamplat in alte vieti anterioare.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul se agata de orice pentru a da crezare propilor sale dorinte

| doctorandus a răspuns:

Vezi ca au fost astfel de experimente pe Discovery sau National Geographic. Si ce-si mai aminteau aia... si cu cate detalii... inclusiv lucruri imposibile (anacronisme).

Exemplu de anacronism: ostenii lui Mircea cel Batran au pus dinamita sub podurile contruite de otomani.

| T0T a răspuns:

Nu am de unde să știu. Oricum dacă reîncarnarea ar fi reală, ce rost crezi tu că ar avea? Oricum te naști o altă persoană, cu alt caracter, în alt mediu deci nu știu dacă e reală sau nu dar ceea ce știu e că e inutilă.

| OldSoul a răspuns:

Cine stie, poate chiar visele sunt secvente din vietile noastre anterioare.

| TrăieşteClipa a răspuns:

La o banala sedinta de hipnoza regresiva iti aduci aminte chestii de ti se face parul maciuca.
Intr-o lume de orbi unul care zareste ceva este luat drept nebun.
Turma isi apara credintele.

| ALGator a răspuns:

Un fizician norvegian are o teorie ca într-un univers infinit e posibil sa existe mai multe copii ale noastre care însă traiesc o viață diferită. Ar fi un fel de reincarnare.
In rest, conștiința noastră și subconștientul sunt un intŕeg cu trupul nostru. Dacă nu se face backup, si nu se face, totul e pierdut.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Reincarnarea nu exista.Am auzit si eu cazuri in care oamenii sa isi aduca aminte lucruri din viata anterioara, dar nu cred in asta.

| okays a răspuns:

Consider ca reincarnarea este un adevar. Mie mi se pare foarte banal sa traiesti doar o singura viata si atat.

| T0T a răspuns (pentru okays):

Poate îmi vei povesti tu toate viețile tale. Banal sau nu chiar dacă există reîncarnare, viața ta e una singură căci dacă te reîncarnezi oricum nu o să mai știi nimic și o să fii altă persoană deci inutilitatea nu cred că ar putea influența o presupusă banalitate a vieții.