| anonim_4396 a întrebat:

Sa spunem ca A este un baiat dependent de droguri.Intr-o zi se intalneste cu B, o fata la care ajunge sa tina enorm.Pentru ea, A renunta la droguri si ii promite sa nu se mai drogheze si isi tine promisiunea pana cand se despart.Acum el este in dilema:sa se reapuce de droguri deoarece ii este foarte greu acum si tot timpul asta s-a abtinut doar pentru ea(fara ea nimic nu mai are rost)sau sa isi tina in continuare promisiunea si sa faca asta in continuare doar pentru ea si amintirea ei? Care din variante ar fi mai nobila si ar exprima cat de mult a tinut el la ea?

P. S:sper ca intelegeti ceva big grin

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Depinde de tipul de droguri de care vorbim. Una e sa se reapuce de Cannabis si alta e sa se reapuce de metamfetamina sau heroina. Trebuie specificat neaparat.
O discutie in care toate drogurile sunt trantite in aceeasi oala, e o discutie fara rost (Cafeaua/Ciocolata sunt droguri).

Dar in principiu, abtinandu-se in continuare de la consum, desi ea il parasise (din cine stie ce motiv), ar arata in final ca el tine in continuare la o idee, nu la o persoana, deoarece persoana disparuse demult (in momentul despartirii), nu ar mai exista nimic nobil in a se tine de cuvant, mai ales ca promisiunile si vorbele oamenilor sunt reduse la 0 in fata unui episod de depresie severa. Iar in situatia in care cauzualitatea despartirii apartine amandorura, nu mai exista motiv pentru el sa "exprime" faptul ca a tinut la ea, din moment ce si el si-a jucat rolul in evenimentul despartirii [in acest caz neavand ce sa regrete (prea mult)], astfel decizia continuarii consumului ar implica prea putin antecedentele (probabil ca s-ar reapuca).
Deci decizia de a continua in a consuma droguri depinde foarte mult de parametrii psihologici ai individului, ai nivelului de dependenta psihologica creata in trecut de droguri, de rolul pe care-l jucau drogurile in trecutul lui "A", varsta si gradul de toleranta a lui "A", de intervalul de "abstinenta" etc. Cam 80% din cazuri vor continua sa consume, din care un bun procent vor ajunge sa se sinucida prin supradoze ca efect al depresiei (sau vor murii accidental intr-o supradoza, nevoia de efecte mai puternice decat cele obisnuite, crescand concomitent cu instalarea depresiei) in timp ce altii vor sfarsi probabil intr-o rutina inecata de consum de substante, care-i vor aduce fie in instanta, fie la dezintoxicare, fie in sicriu (din nou). Cam asta e tabloul realitatii in cazul in care vorbim de droguri "grele".

6 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Anabella,
Aham, el a pus conditia ca daca se despart va calca sau nu promisiunea: de asta el e acum in dilema. Scz., aici e greseala lui. Pentru ca stii ce e mai nobil si mai frumos? - atunci cand cineva are vointa sa treaca peste, facand ceva din toata inima si, nu ca i-ar fi impus cineva ceva.
PS - nu trebuie sa creada ca ar avea ceva obligatii fata de cineva - ca sa fie sanatos sau sa-si doreasca binele.
Eh, atunci..., cred ca se va simti impacat cu el insusi, ajungand sa-si inteleaga, intr-un oarecare fel, situatia (adica - salvandu-se happy intr-un fel): pentru ca la noi, oamenii, in general - iubirea si sanatatea conteaza, sunt pe primul loc. In viziunea mea, cam asta ar fi varianta, demonstrand chiar, ca-si doreste 'binele': evident atat lui cat si ei. happy

| aaaa12345 a răspuns:

Sa tina

| Octaviana_9832 a răspuns:

Hmm... Ciudata poveste intr-un fel dar sa zicem. Odata ce a promis, ar trebui sa se tina de promisiune intrucat dovedeste si faptul ca tine la ea si la amintirea ei. Oricum drogurile ce folos au? Cu ce l`ar ajuta? Cu nimic iti spun eu. Doar o cheltuiala destul de mare in pluswinking.

P. S. Sper sa nu fie povestea ta asta :d.

| Doddel a răspuns:

Sa isi tina in continuare promisiunea.

| eueu1212 a răspuns:

Buna! Pai daca s-ar apuca din nou de droguri fata s-ar simti intr-un fel vinovata iar daca si-ar tine in continuare promisiunea ar dovedi iubirea pentru ea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e povestea meahee hee. e doar o idee cu care m-am trezit de dimineata si iubesc site-ul asta pentru ca te ajuta sa aflii pareri:X