| Sawarekh a întrebat:

Salut, ce loc ar fi mai in siguranta in caz de accident, cand ma aflu intr-o masina?

In locul din fata, sau pe bacnehta din spate?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul tine de dinamica accidentului.

| mastadont a răspuns:

În spate la mijloc este cam cel mai sigur și locul din dreapta față este cel mai periculos în caz de accident, dar depinde de accident desigur. De-aia locului din dreapta față i se mai spune și locul mortului.

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de accident. Poti sa fi in fata si sa fie doar partea din fata a masinii avariata, sau poti sa fi in spate si sa patesti acelasi lucru.

| TheGentleman a răspuns:

Pe scaunul șoferului. În rest, depinde, cum mai spunea cineva, de dinamica accidentului. Împactul lateral este cel mai păgubos și dăunător

| Sawarekh explică (pentru TheGentleman):

Nu neg, nu prea ma pricep la masini.
Insa nu prea imi dau seama, de ce ar fi cel mai safe? adica nu e primul care se prapadeste?

| TheGentleman a răspuns (pentru Sawarekh):

Teoretic nu, pentru că ai volanul și airbagurile. Pasagerii nu prea au de ce se ține, iar unele mașini nu au airbaguri în toate pozițiile în scaunul din dreapta sau în locurile din spate. De aceea e esențial să investești într-o mașină scumpă și bună și nu una low cost

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Locul cel mai sigur într-o mașină ar fi cel din spate, pe mijloc, deoarece este cel mai ferit de eventualele zone de impact, fie că vorbim de impact frontal sau lateral.
Poate ai observat că de multe ori scaunele pentru bebeluși sunt montate pe locul din mijloc.

Iar în ceea ce privește restul locurilor, depinde în mare măsură de tipul de accident.
Locurile laterale din spate sunt mai ferite de impacturile frontale decât cele din față, ceea ce rezultă că locurile din față sunt cele mai vulnerabile în caz de accident.

| RubyBerserk a răspuns:

Depinde cum se intampla daca este ca accidentul sa fie doar frontal atunci in spate dar daca este sa mai vina si alta masina in spatele tau atunci poate tot in fata ca ai avea sanse mai mici sa iesi pe geamul de fata.
Dar asta este doar parerea mea.