| Bogdan_Gabriele_1990 a întrebat:

Credeti ca este posibil ca Universul sa fie infinit? Si daca da, de ce? (fara motive gen "Pentru ca asa scrie in Biblie" sau chestii de genul)

Daca nu, cum credeti ca se va sfarsi?

Iar daca acesta s-a format prin Big Bang, credeti ca a fost ceva inainte, si daca da, ce?

Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

Corect spus ar fi daca e continu sau marginit.Si poate nu o sa stim nici o data cum e pentru ca am ajuns la marginea observatiei cu raditatile micro-undelor, mai departe de atat nu vedem nimic din cauza ca se extinde mai rapid ca viteza lumini, putem afla doar prin ecuatie.

Cel mai probabil universul se va sfarsi prin un numar enorm de gauri negre, fara lumina, intuneric absolut.

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Este posibil. Stim ca Universul este plat (geometrie plana), si exista cel putin doua topologii distincte pentru un Univers cu geometrie plana: plan sau torus.
Daca Universul are topologie plana atunci este infinit si nemarginit.
Daca are topologie de torus atunci este nemarginit, dar finit.

Stim ca Universul are gemoetrei plana, nu cunoastem insa topologia. Deci ambele variante (infinit/finit) sunt posibile.

| Bogdan_Gabriele_1990 explică (pentru Inferno):

Din moment ce Universul e infinit, iar numarul de combinatii dintre atomi este finit, inseamna ca undeva, in Univers, exista o copie exacta a galaxiei noastre, iar pentru copia galaxiei noastre exista o alta copie, si asa mai departe, gen o secventa care se repeta la nesfarsit ( XLL XLL XLL XLL XLL XLL...)?

| Inferno a răspuns (pentru Bogdan_Gabriele_1990):

Da,cu conditia ca intregul Univers sa fie omogen. Spre exemplu ar putea exista atomi doar in Universul observabil, iar restul sa fie doar spatiu gol. (putin probabil insa)

| Dorotheea21 a răspuns:

Un univers inceput printr-o explozie si aflat inca in expansiune nu are cum sa fie infinit. happy
Daca universul ar fi infinit, atunci sunt infinite posibilitati ca in el sa existe ce ai scris. "copii ale Caii Lactee", plus Sfantul Nicolae si Frozen.
Infinitul permite toate aceste posibilitati. happy
Intrebarea ta chiar mi-a dat o idee. happy

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

"Un univers inceput printr-o explozie si aflat inca in expansiune nu are cum sa fie infinit."
Fals.