| Anonim22444 a întrebat:

Cum pot transforma un radical de ordin 2 in radical de ordin 3? De exemplu radical de ordin 2 din 5 este egal cu cât radical din 3.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Radical de ordin 2 din 5 se mai scrie ca 5^(1/2). Ca să obții un radical de ordin 3 trebuie să obții la numitorul fracției 3. Te gândești cu cât să amplifici 1/2 ca să obții 3 sau altfel spus, cu cât să îl înmulțești pe 2 ca să obții 3. Ca să afli matematic răspunsul va trebui să rezolvi ecuația 2*x=3. Deci x=3/2. Deci amplificăm cu 3/2. 1/2=(3/2)/3. Deci poți să scrii ca 5^((3/2)/3) sau altfel spus radical de ordinul 3 din 5^(3/2) sau radical de ordinul 3 din radical de ordinul 2 din 5^3. Îți poți da seama și direct, am explicat mai amplu eu.