| Dragos_Pantiru_1993 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Imi poate spune si mie cineva ce inseamna semnul "%" in C++. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| DragoStefaN a răspuns:

% se traduce ca un reminder (aducere aminte) si iti dau un exemplu.

Se dau 2 numere pozitive, a (dividentul) si n (divizorul), a modulo n (abreviat ca a % n) poate fi gandit ca un reminder intr-o divizie a lui a cu n. De exemplu, 5 %: 4 (impartire) lasa un reminder 1, dar daca facem 9 %: 3 lasa un reminder 0.

Acest reminder retine numarul dupa virgula. Sper ca m-am facut inteles, daca nu mai intreba-ma.

| sabin89 a răspuns (pentru DragoStefaN):

Hey StefaN, scuza-ma ca intervin. Cum adica "retine numarul dupa virgula"? Care virgula in exemplele date de tine?

| Abandoned2 a răspuns (pentru DragoStefaN):

Altfel spus...restul impartirii lui a la b!

| DragoStefaN a răspuns (pentru Abandoned2):

Exact.

| vasilicalambru a răspuns (pentru DragoStefaN):

Eu zic ca se traduce "remainder" (rest) si nu "reminder".