| AmintiriDureroase a întrebat:

Exista viata dupa moartea? Vreau sa spun ca dupa ce o sa murim o sa ne reincarnam in alta persoana? Raspunsul cel mai bun funda.

Răspuns Câştigător
| MarioOnette a răspuns:

Reîncarnarea oferă speranţă multor oameni. Dacă nu facem ce trebuie în această viaţă, mai avem o şansă într-o viaţă ulterioară. Totuşi, chiar şi cei care cred în reîncarnare admit faptul că marea majoritate a oamenilor nu îşi aminteşte de viaţa anterioară. Atunci cum putem învăţa din greşelile trecute dacă nu ni le putem aminti? Se pare că facem aceleaşi greşeli din nou şi din nou. Ţinând seama de rata greşelilor morale din istoria omenirii, avem oare vreun motiv să sperăm că, într-o viaţă viitoare, vom face lucrurile aşa cum trebuie?

De asemenea, reîncarnarea pretinde că asigură dreptatea. Conform legii karma (o lege impersonală şi inflexibilă a universului), în fiecare viaţă primim ceea ce merităm. Faptele nostre bune atrag după ele rezultate bune, iar faptele noastre rele atrag după ele rezultate rele de la o viaţă la alta. Conform legii karma, nicio suferinţă nu este nedreaptă, pentru că niciun om nu este nevinovat. Orice suferinţă este bine meritată pe baza unei karme rele. Copilaşul născut fără picioare merită acest lucru, la fel şi femeia care a fost violată. Fiecare ne purtăm karma de la o viaţă la alta. Nu există har, iertare sau milă. Nu numai că acest lucru nu este o veste bună pentru cei împovăraţi cu o conştiinţă încărcată, dar karma intră în conflict şi cu simţul nostru moral, care ne spune că anumite suferinţe nu sunt meritate, că trebuie să ne fie milă de cei suferinzi şi că trebuie să facem ceva pentru a alina durerea.

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, te reancarnezi intr-un OZN-eu. Uite eu am fost reincarnat intr-o capra dar asta a fost pana in anul 2000, de atunci timp de 200 de ani toti reancanatii vor fi ozeneuri. In concluzie nu se reancarneaza nimeni, ultimul drum la groapa si gata.

NOname
| NOname a răspuns:

De unde, mama, ai vrea să știm? Doar n-am murit și înviat ca să-ți putem spune.

| Xtadelo a răspuns (pentru NOname):

rolling on the floor
Amuzant raspuns dar adevarat straight face

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si, de unde o sa stii tu care e raspunsul cel mai bun? Te arunci in urma trenului, dai in primire si vii sa ne povestesti cum devine cazul dupa?
Mai ai frati pe-acasa?

| Shammal a răspuns:

E alegerea ta ce o sa faci dupa ce mori, poti sa te reintrupezi aici sau poate pe alta planeta, stea, poate revi ca spirit - e alegerea ta care va fi urmatoarea experienta;
opreste-te o clipa, nu lua inseama gandurie, respira adanc si simte in interiorul tau, ce simti?

| WR104 a răspuns:

Ca sa stiti si voi, care vreti sa va reincarnati, trebuie sa mancati multa carne de ren, Succes!

| zăGhost a răspuns:

Daca vin eu acum si iti spun "da" sau "nu" categoric, o sa ma crezi?
Exista unele lucruri care trebuiesc descoperite de unul singur, pentru ca oricum nu ai crede ce zic altii.

| liliacALB a răspuns (pentru zăGhost):

La modul absolut da, ai dreptate. Insa nici aceasta intrebare nu a fost pusa intamplator. Unele raspunsuri, dupa cum se vede, ofera ceva informatii, altele sunt haioase si atat. Tina Raluca este deci invitata sa sape mai adanc, sa caute pana gaseste destule indicii pentru a-si forma o imagine mai clara asupra acestor realitati care se manifesta dincolo de perceptia senzoriala. Indemnul este: Crede, dar numai dupa ce ai cercetat! Vreme buna tuturor!

| Musique a răspuns:

Eu una nu cred. Oricum, până nu mor nu știu.

| christabell a răspuns (pentru Musique):

Cand o sa mori cum vei sti ca ai murit? Cu ce o sa-ti dai seama ca ai murit daca moare creierul, hm?

| Musique a răspuns (pentru christabell):

Ești sigură de faptul că după ce mori nu mai poți gândi? Chiar dacă fizic, ești mort, poate că încă exiști într-o altă lume, sau thinking habar nu am, nu știu.

| christabell a răspuns (pentru Musique):

happy In viata fiind sunt sigura de asta.Nu s-a intors inca nimeni din morti sa ne spuna nici cum e cand mori(doar in fictiune)nici cu ce se gandeste.Toate povestile cu lumina si tunelul sunt rodul creierului.El e baza vietii si a mortii,asta cred eu.O vreme, cand eram mai tanara, pasionata de sf, imi placea sa presupun lumi paralele, intoarcere in timp, frumos si amagitor...

| relu008 a răspuns:

După ce murim, nu o sa fie nimic, nu o sa simțim nimic, asa cum înainte sa ne naștem nu am simțit nimic, la fel va fi și după ce vom muri.

| RAY a răspuns:

Nu stiu draga inca nu am murit sa stiu, nu cred ca stie cineva ca inca nimeni nu a inviat sa stie sau a inviat vreau dovezii reale, nu cred in viata de dupa pana cand nu se va dovedi

| Darkmagic a răspuns:

Am fost tentat o scurta perioada de timp de doctrina reincarnarii, am citit cateva lucrari romanesti si straine...si m-am lovit de o fractura logica, nelamurita de niciun adept.
In principal, reincarnarea este necesara pentru asa numita "evolutie" a spiritului, a sufletului, DAR, asta nu explica NUMARUL de suflete existent, si faptul ca populatia este in continua crestere.
Daca mai socotesc ca unele religii afirma faptul ca reincarnarea este o sosea cu legaturi intre regnuri, (exemplu: un animal se poate reincarna la un moment dat intr-o fiinta umana, si invers), atunci fractura la care m-am referit se adanceste si mai mult.
Prin urmare, NU, viata de dupa moarte nu exista, sau cel putin nu exista in felul inteles de noi pana acum. happy

| bogdy2013 a răspuns:

Salut ma numesc bogdan si dupa ce va fi judecata cand lumea se va sfarsi sufletul va revenii la trupul sau...big grin Funda?

| Skridd a răspuns:

Varianta religioasabig grinupa ce murim o sa murim, o sa stam ca si cum nu am fi nascuti, pana ce o sa auzim Glasul Lui Dumnezeu si o sa reinviem in ceruri intr-o viata fara chinuri si durere.