| anonim_4396 a întrebat:

Numai pe mine ma deranjeaza fiinta umana si oamenii in general(stiu ca si eu sunt una,asta nu inseamna ca sunt ca restul)
Adica,avem trupurile atat de compleze din punct de vedere anatomic,psihologic si chimic,cu legaturi si relatii extraordinar de compleze intre celulele noastre,putem forma legaturi sentimentale si putem rationa,atat de complecsi si totodata atat de PROSTI.
Noi ne mandrim cu infanteristii nostri dragi, cu militarii nostri de onoare, pe cand ei sunt doar niste papusele ce danseaza dupa bunul plac al prostiei si al greselii umane.Cand auzim de soldati,prostii se gandesc "Wow,om de onoare,merita respect",pe cand omul,daca era suficient de evoluat omul nici macar nu ajungea la razboi,deci soldatii nu ar mai fi primit bani pe degeaba si nu ar mai fi marsaluit pe sunetul muzicii,daca omul nu ar fi fost prost.
Inca un "fact"al realitatii mai sunt dansatoarele si cantaretii(ce fac ei? Canta? Si ce?) daca nu ar fi existat ei credeti ca specia ar fi disparut? Eu cred contrariul,am fi evoluat"In adevaratul sens al cuvantului".In loc sa avem cercetatori,medici specialisti si matematicieni,avem femei goale la bar,filme porno,manele si alte idiotenii ce trag ca o ancora civilizatie si o scufunda.
Iar ultimul lucru,pe care il urasc si mai mult,ii detest chiar,sunt ateii(scuzati-ma daca va insult),ei nu cred ceea ce nu au vazut dar continua sa spuna ca religia este o prostie si o minciuna(chiar daca,nu au vazut ca este o minciuna asa ca de ce ar crede asta, isi incalca regulile?)Cum poti crede ca "Nimicul"a facut Bing-Bang-Bum si am aparut bietii de noi asa, aleatoriu.Totul este mult prea complex,mult prea detaliat si,totul este PERFECT si ECHILIBRAT.Ok,atomii sau unit intre ei formand molecule,moleculele la fel,formand particule si tot asa,dar atomii de unde au aparut? Bing-Bangul de ce s-a produs? Daca exista un Univers paralel de unde a venit bing-bangul,acel univers cum a aparut si cel de dinaintea lui?
Astept pareri,acuma ramane de vazut daca mi se accepta intrebarea, vreau sa vad ce explicatii mai plauzibile aveti si cum percepti voi lumea asta mizerabila.
PS:"Cel ce v-a combina religia cu stiinta, acela v-a intelege lumea ce il inconjoara"-Eu 2014

Răspuns Câştigător
| BenWilde a răspuns:

Buna, sunt ateu. La inceput ai enuntat anumite motive pentru care soldatii sunt inutili, ba chiar fac rau lumii. Sunt de acord cu acest lucru. Acum, gandeste-te la cate razboaie au fost din cauza religiei, la cum se cheltuiesc miliarde de euro pe biserici, pe cand banii se puteau duce in spitale, sau scoli. Cum "credinciosii" isi bat joc de tot ce e in jurul lor, apoi se duc la biserica si marturisesc, si se cred sfinti. Urmatoarea intrebare mi-am pus-o de multe ori: "Ce tata si-ar obliga copiii sa stea la picioarele lui, sa aiba mintea inchisa, sa gandeasca doar ce ii permit 'niste reguli', si la fiecare intrebare sa i se dea un raspuns evaziv (pentru. ca la 70% din intrebarile pe care i le adresez profesoarei de religie, raspunsurile sunt:" Oamenii inca nu inteleg. ", sau alte raspunsuri de genul acesta.)." Eu sincer, ca tata as fii foarte mandru sa stiu ca, copiii mei au o gandire proprie, si se descurca singuri, fara sa imi multumeasca in fiecare seara pentru nu stiu ce. Doar prin simpla lor crestere si izbanda in viata, sunt mai mult decat fericit. Religia este o inventie masonica ca sa tina oamenii cu capul in jos si sa nu poata pune prea multe intrebari. Si ca sa iti intregesc informatiile despre atei, ei nu urasc religia. Doar nu cred in ea, si isi vad de viata. Nu avem nimic cu niciun credincios, si va respectam in totalitate deciziile si perspectiva vietii. Problema este ca cei credinciosi ne judeca mereu, din care reiese cine e cel rautacios. Un alt lucru care nu il consider foarte 'religios' la crestini, este tendinta lor permanenta de a critica absolut tot (tu esti un exemplu). Cat despre muzica, eu o ador, si m-a ajutat emotional de multe ori in situatii mai dificile. Si nu te obliga nimeni sa asculti manele, si eu le detest enorm de mult, dar cand dau de cocalari si tigani, doar grabesc pasul si scap. Imi cer scuze pentru. raspunsul lung, si orice exemplu pe care l-am dat are si exceptii(ca sa nu insult pe nimeni personal).P.S. Nu se pune cratima in cuvantul "va" cand este la viitor.

50 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

N-am citit nici un sfert, dar pe mine ma enerveaza tiganii.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu pot spune ca sunt rasist dar comportamentul lor lasa de dorit.
That name bro' wtf?

| rihannafox a răspuns:

Mda. tot respectul pentru oamenii credinciosi nu am nimic cu ei insa de multe ori nu inteleg cum o persoana inteligenta crede in povestile despre sfinti gen ca o femeie a ramas asa pur si simplu insarcinata, apa s-a transformat in vin etc!

| Andrei123654789 a răspuns (pentru rihannafox):

Exista un fenomen medical,in care,particule de calciu patrund in ovulul nefecundat si il determina sa se divida,copilul detinand doar ADN-ul mamei, acum depinde ce a produs acel eveniment.Iar faza cu vinul, serios, ce am spus adineaori, crezi ca este imposibil? Te-ai gandit vreodata la Iisus sau Dumnezeu ca la niste fiinte de pe alta lume(adica nu stiu toata religia spune ca au venit din CER! Oare ce e in cer ma rog?)

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru rihannafox):

Aliens, aliens EVERYWHERElaughing

NOname
| NOname a răspuns:

Venind toate aceste critici de la cineva atât de inteligent, filosof şi "complez", ironia e savuroasă.
Mai spune!

| Andrei123654789 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu am spus asta.Dar, lasa.
Oricum se pare ca nu este atat de simplu pe cat pare.
Cred ca am deschis topicul pe planeta gresita.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru NOname):

Heey.Nu te lua de tastatura mea, unu la mana.
Si doi, toti suntem la fel din punct de vedere anatomic, chiar si tiganii, dar psihicul e cel ce dauneaza.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Andrei123654789):

Te asteptai la o conversatie culta pe TPU? wat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

laughing

| Andrei123654789 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Mda.ce a fost in capul meu oare.

| Andrei123654789 a răspuns:

Astept mail-ul de confirmare a stergerii intrebarii.
V-ati comportat exact ca cei descrisi de mine, felicitari, uitati-va de doua ori in oglinda inainte sa vorbiti cu cineva.Noapte buna, prostie.

| rihannafox a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru tine ca te-ai nascut pe planeta gresita! laughing

| Andrei123654789 a răspuns (pentru rihannafox):

Ba nu iti pare. Daca vrei caterinca mergi intr-un club sau bar, ineca-ti creieriul si mediteaza asupra vietii tale neinsemnate.Cum am spus, noapte buna!

| Andrei123654789 a răspuns (pentru BenWilde):

Ah,nu am observat greseala aiahappySriam repede.
Si ca sa stii,pe mine,religia ma motiveaza sa pun mult mai multe intrebari si sa imi gasesc singur raspunsurile,nu ma pot numara printre persoanele religioase,crestine sa spunem asa,ci doar cred in existenta unui creator,asa pot intelege,pana cand se va dovedi ca nu este asa(daca se va dovedi),dar nu ma dau in vant dupa toate ritualurile astea,ma bucur cand le practic,dar nu pot spune ca le plac si ca le-as practica permanent,o fac mai mult pentru a nu ma desprinde din societate si pentru ca nu stim inca adevarul ca ar exista/sau nu ar exista,dar e bine sa le urmezi ca sti tu,nu patesti nimic daca tu crezi si nu exista,nu ai cum sa stii, chiar nu ai.
Iar faza cu razboaiele datorita bisericii si banii pe biserici, din nou, prostia omeneasca, in cele 10 porunci omului i se spune clar se sa faca si ce nu,dar omul a luat credinta ca pe un simbol propriu in care toti trebuie sa creada si cei ce nu,sunt pagani si merita pedepsiti,dar religia nu a fost menita sa fie asa,omul a vrut sa fie asa.
A,si crestinii nu critica(cel putin cei cu adevarat crestini) ei accepta(se prefac ca accepta).
Ti-am acordat funda, datorita faptului ca tu, ai avut singurul raspuns inteligent de aici, de unde poti vedea si tu ca ce am spus s-a adeverit chiar in topicul asta, oamenii sunt prostihappy

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Razi,putina dopamina si endorfina in creierul tau micut nu strica.
By the way, rasul nu era un raspuns.

| BenWilde a răspuns (pentru Andrei123654789):

Intr-adevar, nu ma costa nimic doar sa cred. Dar cum am spus, ateii nu au absolut nimic impotriva religiei, ei pur si simplu nu se gandesc la astfel de chestii, si isi vad de viata. Cred si eu ca este posibilitatea ca cineva sa ne priveasca/pazeasca, dar nu are nicio legatura cu ce spune religia. Fiinte superioare sunt, cu siguranta, dar sunt creatii ale naturii la fel ca noi, doar ca mai inteligente. Agreez faptul ca pentru tine religia este o motivare si te ajuta sa te orientezi in viata, este un gand placut si linistitor; doar nu te apuca sa devii innebunit dupa reguli, si traditii, si povesti de tot felul. Mersi pentru funda, si succes.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

laughing cine vorbeste de creier micut. Prietenas, ti-a zis popa la biseriCA CA ateii e naspa, nu? Eu sunt atee, pot sa nu cred "in" big-bang si sa nu cred nici in zeul tau, pot sa nu cred nici "in" evolutie. Tu de unde stii ca fix zeul in care crezi e cel care a creat tot ce exista? Bai dă uei, nu tie iti raspundeam.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu am spus asta.Si frumoasa gramatica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

20 de minute pentru o aberatie? Noup. "pe intelesul tau happy" Sa iti spun si eu, pe intelesu tau. Prietenas, cum ziceam, pot sa nu accept big-bang-ul sau evolutia, zeii venerati tot ies din ecuatie daca iti folosesti mintea, eu mi-o folosesc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Si atunci ce treaba ai cu ateii? Da, multu, stiu ca e frumoasa, cum stiu si ca dusmani imi poarta pica ca n-are valoarea mea. smug

| NemNUZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Http://assets.sport.ro/......inea_3.jpg
de asta am dat din greseala si e destul de realistica;) :))

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca ti-ai folosi-o nu ai mai raspunde la critici tot cu critici.Te crezi mai desteapta decat altii ceea ce te face o proasta.Din cate ai putut vedea,singurii inteligenti de aici,au fost,cel ce a avut raspunsul castigator si NemNUZ,fiindca au acordat serioritate.Tu ai fost amuzata de absolut tot,tu nu crezi in absolut nimic si iti urmezi calea batatorita si intunecata a vietii,pana cand te vei izbi de o stanca si nu te vei putea ridica.
"Eu nu pot accepta existenta unei fiinte atotputernice ce se implica in vietile noastre,dar ma pot multumii cu misterul ce ni-l rezerva universul si gandul ca moartea poate avea un decurs mult mai complicat decat stim,iar din acest punct de vedere, ma consider un om, profund religios"-Albert Einstein.
Scuze fata, el si-a folosit creierul, nu tu.

| Duucu a răspuns:

E strict părerea ta.
Soldații sunt oameni de onoare.
Mereu va exista lupta pentru teritorii și în special pentru măndrie și întotdeauna vor exista puteri care se vor lupta pentru ele.
Iar puterea se măsoară printre multe altele cu numărul și curajul soldaților.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

rolling on the floor ce insemna pentru Einstein religie/religios nu e ce inseamna pentru tine, probabil lins moaste, huiduit oamenii care gandesc, s.a.m.d, el era panteist, prietenas. Bineinteles ca m-am amuzat de tot, inca ma amuz, foarte tare chiar. laughing Nu stiam citatul ales de tine, dar e fix ce ziceam eu, nu cred in zei, si pot sa nu cred in anumite teorii stiintifice, deci intrebari fara raspuns, mister. Multumesc pentru compliment.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

Mai bine asa decat sa distrug lumea pentru ca ma consider superioara altor forme de viata. http://25.media.tumblr.com/tumblr_lagstlhkmW1qdhhkpo1_500.jpg

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

Dureaza pana se modifica raspunsul, so, nu-l editez, postez: pe mine nu m-a enervat deloc, ma amuza cum niste unii inchisi la minte cred ca pot enerva atat de usor pe cineva care intelege lumea cat de cat.

| sublime89 a răspuns:

Spui ca ateii nu au vazut ca religia este o minciuna, dar te inseli. Asta e atat de evident, incat nu ai nevoie decat de un creier sanatos pentru a-ti da seama. Religiosii sunt cei care cred in ce nu au vazut, fara sa aiba nicio dovada, si fara sa se bazeze pe ceva informatii stiintifice. Mai grav, incearca sa le impuna si altora credinta lor in "adevarul suprem" nedovedit.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu nu ai intrebari.Refuzi misterul si anumite aspecte ale realitatii.
Noapte buna!