| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa inteleg de ce foarte multe persoane se sinucid? Daca ai depresie si te sinucizi mergi in iad. Ce rezolva sinuciderea asta? Funda!

P.S scuzati pentru categorie

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am tradus din română în engleză două cărți despre sinucidere, așa că ar trebui să știu mai multe, dar nu am reușit asta. Se sinucid cam 1 din 10000. Mai sunt sinucideri mascate care nu ajung în statistici.
Nu te poți sinucide ținându-te de nas. Procesele vieții din tine nu îți vor pemite asta. Concluzia simplă este că viața din tine este mult mai mult decât ceea ce trăiești, experimentezi, resimți la nivel cerebral. Decizia volountară de terminare a vieții prin act sinucigaș se produce la nivelul creierului. Ea pare a fi un act deliberat, decis la nivelul liberului arbitru, dar nu este chiar așa. Studii statistice arată că anumite etnii au o rată mai mare de sinucidere decât media, sugerând o componentă genetică. Atutidinea generală față de viață, credințele legate de moarte și de viața de apoi, par și ele să contribuie la fenomen. Iar la alții pare să vină ca un impuls din adâncul ființei lor de a reveni la starea de dinainte de apariția vieții, și doar apoi caută pretexte logice ca să își justifice față de ei și față de anturajul lăsat în urmă gestul.

| Steregoi a răspuns (pentru sadrian46):

Cei care spun gresit "prea mult bine nu e bine sau nu e sanatos sau este plictisitor" si o dau in partea cealalta sinucigandu-se. Nu se poate explica tot cu genetica. Multi spun gresit ca "s-ar plictisi sa traiasca vesnic". happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai in primul rand, nu ai cum sa intelegi asta pentru ca nimeni nu a vorbit inca cu o persoana care s-a sinucis.
In al doilea rand, ai vrut sa ne spui noua asta? Ca mergi in iad daca te sinucizi? Este ca un semn de atentie pentru cineva care urmeaza sa faca acest lucru sau nu are legatura cu intrebarea?

Foarte bine as putea sa caut pe internet si sa dau un raspuns complex asupra proceselor psihice ce se desfasoara in capul unei persoane inainte sa se sinucida, plecand de la problema pana la impulsul nervos care declanseaza aceasta idee.

Si in ultimul rand, de unde stii ca ajungi in Iad daca faci asta? (am pus la persoana a 2-a pentru ca asa ai pus si tu, nu e personal). Pentru ca asa s-a spus din batrani? O persoana care a crescut intr-o familie de atei, care nu a cunoscut si a fost invatata sa displaca numele de Dumnezeu se sinucide sau sa spunem ca traieste totusi si moare de batranete. Ea unde ajunge, in Iad sau in Rai? Ce vina a avut ea ca s-a nascut asa? Dumnezeu nu lasa lucrurile asa, totul este stiut de dinainte sa se intample. Acea persoana nu s-a nascut sa ajunga in Iad fara voia ei.
Si oricum aceste lucruri sunt peste puterea noastra de intelegere. Evident ca ne dam cu parerea dar poate lucrurile nu stau asa cum credem, acestea fiind doar teorii, asa ca nimeni si imi iau asigurarea pe propria raspundere ca nici tu nu poti sa spui asta cu atat de multa siguranta.

PS: cu cat mai multe persoane sinucigase, cu atat mai putine persoane sinucigase big grin

| Steregoi a răspuns:

Se sinucid cei care nu cred in Dumnezeu. Sinuciderea este o dovada ca Dumnezeu exista. Omul este creat ca sa creada in existenta scopului unei fiinte superioare omului precum Dumnezeu. Fara recunoasterea acestui scop omul ajunge sa se simta inutil si nefericit si fara un sens bun in viata. Moartea in loialitate a unui credincios este valoroasa pentru Dumnezeu. Moartea unui ateu sau a unui sinucigas nu are valoare dpdv al Lui Dumnezeu.

Nu exista iad inteles ca chin vesnic. Nu exista chin vesnic.

| Nilsson a răspuns:

Multi recurg la acest gest pentru ca ajung intr-o situatie de disperare din care nu mai vad iesire si privesc moartea ca fiind singura solutie.
In starea aceasta pot ajunge din numeroase motive, au suferit o pierdere, sunt singuri, nu au parte de dragoste, sufera de boli grave, se simt neimpliniti, goliciune sufleteasca si altele.
Totusi viata merita traita pana la capat doar Dumnezeu are dreptul sa decida cand e finalul.

| Dandinelle a răspuns:

Oamenii se sinucid din cauza ne putintei pe moment de cooperare cu lumea pe care o vedem. Cand renunti la tot si nu mai vrei sa ai "filmul asta".
Ideea de rai si iad este pur religioasa. Si da, nu cred ca ar trebui sa punem totul pe seama lui Dumnezeu ci sa ne gandim putin mai analitic si sa punem intrebari.
De aceea nici eu nu cred ca isi are rostul intrebarea asta in categoria "stiinta si filosofie".
Sinuciderea, pentru peroanele care au incercat sa se sinucida si nu au reusit, a fost mereu o cale de a se elibera de povara. Nimeni nu stie ce se intampla de fapt. Multi dintre cei cu tentative esuate au relatat in sesiunile terapeutice ca trauma sinuciderii a fost pentru ei un fel de re-evaluarea a fiintei si a insemnatatii lor pe pamantul fizic. Mai ales din cauza ca au incercat ei sa isi faca rau singurei si nu sa puna pe cineva sa ii ucida.
Stim ca trupul nostru nu mai este folosit, se duce in pamant sau se arde sau se lasa sa se putrezeasca afara (depinde de cultura si religie) dar sufletul, constiinta, unde se duc? (daca nu ne gandim la partea religioasa de iad, rai, purgatoriu)

| oz_1736 a răspuns:

O persoana care nu mai simte rostul, rolul sau, nici macar cat sa-si dea seama de importanta instinctului de supravietuire recurge la acest gest. Acolo trebuie sa intervina cei apropiati sa-i dovedeasca ca nu e singur. E o lupta lunga si grea si el va fi mai greu de suportat si nu iti va multumi niciodata. Intr-un final va renunta la idee, dar sa nu-i amintesti ce ai facut pentru el, fiindca il impingi inapoi in starea dinainte

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Probabil pentru că se simt inutili într-o lume plină de mizerii ordinare scuzați expresia dar cam așa e. Majoritatea celor care o fac, sunt oameni sensibili și mai ales cu nevoi mari de o consolare de a avea un ajutor. Nu este o soluție, însă subiectul ăsta este foarte sensibil și nu este ușor să-l dezbat nici eu. Sper totuși că ți-am fost cât de cât de folos.

| Rd79 a răspuns:

Nu foarte multe persoane se sinucid. De unde ai scos asta?
Si nu stii tu cine ajunge in iad si cine nu, nu esti tu judecatorul suprem. De unde ai scos chestia asta?

| IoanaRoman09 a răspuns:

Atthkretrpggh...imi dau cu ceva in cap daca mai aud o singura data "mergi in iad daca faci nu stiu ce"

| Atfas a răspuns:

Prin sinucidere scapa de greutatile de pe pamant si cine face asta sigur nu crede in rai/iad.Probabil cred ca va fi ca inainte sa se nasca.

| Înntrebăări a răspuns:

Pentru ca se simt de cele mai multe ori inutili. Cand ești in depresie nu prea te mai intereseaza daca ajungi sau nu in iad.