| User252426 a întrebat:

Salutare. Cometele mari dacă ar lovi la poli şi ecuator Marte, ar fi ceva să colonizăm?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Se refera la o ipoteza, cea a "bombardamentului cometar".
Exista o teorie care spune ca apa de pe Terra a fost adusa de comete care au lovit planeta, etc.
Problema colonizarii lui Marte nu e apa, ci inexistenta unui camp magnetic capabil sa mentina viata, iar un camp magnetic (altul decat cel pe care il are Marte acum) este exagerat de dificil de creat.
Abia dupa, putem sa ne gandim cum topim gheata din calotele polare, si cata apa gasim acolo...

15 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ce sa colonizam daca nu suntem in stare sa avem grija de planeta actuala? laughing

| sabin89 a răspuns (pentru dullcat):

Păi vrem să mai distrugem și alte planete...

| dullcat a răspuns (pentru sabin89):

Evident.Nici macar de explorare nu suntem in stare, nu avem tehnologia necesara, dar pentru plecari pe alte planete se face, no problem.laughing Pana cand vom fi, cine stie cate tone de plastic se aduna pe fundul oceanului.

| ioana748 a răspuns (pentru sabin89):

Subscriu

| relian a răspuns:

Daca ar fi mari si multe,n-ar mai conta unde lovesc,cand Marte ar ajunge aproape cit Pamintul ca masa,atunci putem coloniza fara probleme.

Am avea de toate exact ca aici pe Pamint,inclusiv apa, cometele avand f multa apa.
Sa colonizam Marte, asa cum este acu? Nici o sansa, ori cine stie ce entitati or sa iasa, ori sa supravietuiasca in cond actuale de acolo.
Gindeste ca Marte e jumate cit Pamintu, deci gravitatia jumate sau mai slaba.Cine va coloniza, cum vor arata viitorii martieni? Va putea omu sa se modifice acolo? Vorbim de cei care vor fi nascuti in acele conditii.
Teoretic totul este posibil, practic, ramane de vazut.

| johnnny123 a răspuns:

Acum o lună propuneai să transportăm zilnic în spațiu "bucăți de pământ cât Everestul" ca să se transforme în asteroizi care să lovească Marte și să-l facă "propice vieții".

Acum ai trecut la comete?

| gabicoo a răspuns (pentru johnnny123):

Păi i s-a stricat motostivuitorul ăla furat de la fabrica de frigidere din Găești și nu mai are cu ce trimite munții în spațiu. Să bombardezi planeta Marte cu comete este mult mai simplu. A făcut-o Bruce Willis cu asteroidul in Filmul Armageddon și nu putem noi?

| gabicoo a răspuns:

Și cum crezi că va reuși umanitatea să direcționeze acele comete mari să cadă pe Marte? Sau mai bine in câte sute de ani în viitor vom putea face asta?

| Xox0 a răspuns:

Dacă cometele nu cauza o explozie care să topească polii, nu se întâmplă mare treaba.

| Standt a răspuns:

Reformuleaza ca sa intelegem ce intrebi.

| gabicoo a răspuns (pentru Standt):

E turc. Lucrează la fabrica de frigidere din Găești.

| Standt a răspuns (pentru Darkmagic):

La care poli sa loveasca? Ai Pamantului sau a planetei Marte?

Teoria aia explica si imensele rezerve de apa subterane? Inclusiv cele de sub desertul saharian?

| User252426 explică (pentru gabicoo):

Eu nu lucrez. Au ai mei bani.

| Darkmagic a răspuns (pentru Standt):

Se refera la o ipoteza, cea a "bombardamentului cometar".
Exista o teorie care spune ca apa de pe Terra a fost adusa de comete care au lovit planeta, etc.
Problema colonizarii lui Marte nu e apa, ci inexistenta unui camp magnetic capabil sa mentina viata, iar un camp magnetic (altul decat cel pe care il are Marte acum) este exagerat de dificil de creat.
Abia dupa, putem sa ne gandim cum topim gheata din calotele polare, si cata apa gasim acolo...

| MrAM a răspuns:

Am pus eu cuvintele in ordine, nu-i bai laughing
Ca sa putem coloniza Marte ai nevoie sa cresti temperatura pentru a putea forma admosfera si a reține 02. Elon M a propus sa folosim rachete termo-nucleare detonate pe suprafata planetei insa, problema e ca raman radiatii pentru sute de ani dupa.

| Simpatic a răspuns (pentru MrAM):

Eu stiu pe unii care cel putin la nivel conceptual sunt la ani lumina fata de Elon M

vezi aici : https://www.youtube.com/watch?v=WFMLGEHdIjE

:))