| andi456 a întrebat:

Salutare mi ati putea explica ce inseamna conceptia "Ignostica"? rog foarter mult sa raspunda doar ce i care experimenteaza conceptia sau stiu cu exactitate despre ce este vorba!
p.s.:nu vreau raspunsuri de pe wikipedia! am cautat si n am inteles mai nimic!

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Conceptul ignostic este general cunoscut ca abtinerea de la a emite judecati despre un "Dumnezeu", pana la momentul in care acestuia i se poate aplica o definitie coerenta, comprehensibila.
Mai este considerat pe nedrept, un gen de agnosticism si/sau ateism comparat cu noncognitivismul teologic.
Intr-adevar, in limba romana "Ignostic" nu exista, cel putin nu inca, si este un joc de cuvinte compus din "ignoranta" si "gnosticism", in mod tipic, ignorantul ia o poziție neutra de la a aduce argumente pro sau contra existentei zeilor.
Pentru cunoscatori, diferenta dintre ignosticism si agnosticism e subtila, dar sesizabila.

1 răspuns:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate "agnostic(/ă)"?
http://dexonline.ro/definitie/agnostica
http://dexonline.ro/definitie/agnosticism

"Ignostica" nu există în dicționarul limbii române.