| FraNNNkie10 a întrebat:

Stie cineva de ce 2/3 din planeta este ocupata de APA? Intrebarea este "Why most of the planet is full of water" sau "Why 2/3 of earth is occupied by water "?

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Deoarece cand planeta s-a format era plina de vulcani ...care erupeau 24h din 24. Si asta timp de milioane de ani.
Planeta cu timpul s-a racit si magma de la suprafata s-a solidificat, dar vulcanii au ramas.
Toate gazele acelea din atmosfera s-a racit si ele odata cu scaderea temperaturii si s-au unit. *vorbim de oxigen si hidrogen *
Si a inceput sa ploua... timp de sute de mii de ani.
Si astfel s-a umplut cam jumatate de planeta.
Dar nu era de ajuns...
Apa a mai ajuns pe Terra si de pe asteroizi si comete *care sunt in mare gheata *
Si cum planeta la inceput era bombardata de comete si asteroizi...a adunat cantitati uriase de apa.
Toate fenomenele astea au dus la oceanele din ziua de azi.

| carpediem a răspuns:

Sa-ti explic:"Prodigiosus quomodo captiosus duarum linguarum.In exstasis me". Sau "Quare nos non Britannici"?

| shadovv a răspuns:

Pentru ca dupa un timp, conform legilor fizicii, Pamantul a ajuns ceea ce a ajuns.

| onasis1961 a răspuns:

Datorită formelor de relief, care este foarte variat datorită plăcilor tehtonice.

| relian a răspuns:

Pentru ca materia solida, lichida sa adunat pe un anume corp iar restul de gaze praf cea mai ramas sa adunat intr-un alt corp.Ca urmare s-a format o planeta solida cu apa pe ea sau cu gheata dupa caz daca nu este situate linga un soare care sa o incalzeasca.Acum de ce are atita apa raspunsul ar fi datorita a ceea ce a existat in momentul formarii acelei planete sau cit s-a putut da prin reactia unor elemente.Se poate ca initial sa fi fost peste tot apa si uscat sa nu fie deloc. Apoi sa mai pierdut din apa si asa a aparut uscatul.Conform cu biblia pamantul era plin de apa si dupa aparu si uscatul. Daca ceva este un simbure de adevar si in biblie atunci pamantul nu avea uscat cindva.Cantitatea de apa de pe o planeta sau de undeva anume este fctie de ce ai sau aveau la acel moment la dispozitie.Tu daca ai apa doar sa umpli o jumate de piscina intrebarea este de ce este piscina este jumate cu apa.Pai pentru ca atata apa ai avut la dispozitie in acel loc.Pe pamint atit a fost disponibil sau atit s-a putut de unde a venit acea apa.Atita oxygen s-a putut lega de hydrogen sau conditiile ce au facut asta posibil au existat un anume timp dupa care au incetata si a rezultata aceasta cantitate de apa.

| WhatheWow a răspuns:

Exact din aceleasi motive pentru care Jupiter e un gigant de gaz iar Saturn are inele!