| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Ceva despre intrarea sau initierea pentru a deveni mason stie cineva?

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Caută "marea lojă masonică din România" pe Google, la care adaugă cuvântul "iniţiere". Mai caută şi "loja regală masonică a României".
Totodată, te sfătuiesc să cauţi şi documentarul realizat de National Geographic despre fracmasonerie în care chiar masoni de rang înalt vorbesc despre iniţiere în masonerie.
Ţi-aş da eu link dar Google Video s-a închis aşa că îţi rămâne tot ţie să cauţi pe Google "National Geographic freemasonery documentary download watch".
Fiecare lojă masonică are propriile-i ritualuri şi doar o parte este identică în toate lojele masonice de pe planetă.
În plus, vezi că există lojă separată pentru femei, înfiinţată recent întrucât masoneria a fost rezervtă bărbaţilor până recent.
Succes!

| NickiMinaj a răspuns:

Spagat pe 3 scaune si esti mason!

| Kosuchin a răspuns:

Desigur, chiar crezi ca masonii isi dezvaluie secretele pe tpu.ro ?

| Kosuchin a răspuns:

Desigur, chiar crezi ca masonii isi dezvaluie secretele pe tpu.ro?

| Romanian a răspuns:

In primul rand,trebuie sa-ti spun(fara suparare,da?) ca intrebarea pe care ai pus-o aici e prosteasca si naiva(in sensul rau al cuvantului).In primul rand,in masonerie,nu intri asa, ca vrei tu, ci trebuie sa fi introdus de catre cineva.In al doilea rand,trebuie sa posezi averi, destul de mari, din care va trebui sa cotizezi.Insa daca esti roman,atunci nu ar trebui sa mergi acolo,avand in vedere tot ceea ce ne-au facut masonii,si nu numai. Putem spune ca ei au contribuit in mare parte dezastrului financiar,cultural, spiritual, etc. in care se afla Romania si poporul sau.Mai intai citeste din cartile "interzise" despre ei,si mai apoi pune astfel de intrebari(prostesti, mai ales pe un astfel de site).La revedere, si un pic mai multa intelepciune data viitoare!

Răspuns utilizator avertizat
| Artegor a răspuns:

In primul rand as vrea sa gasesti sensul intrebarii, nu formularea. Formularea da, e cam prosteasca, dar ce ma intereseaza pe mine sunt pasii pe care trebuie sa ii urmeze cineva pentru a se alatura. Eu studiez de ceva vreme( din proprie initiativa) aceste "afilieri" in cadrul unor anumite organizatii sau culturi religioase dupa caz.De aceea am postat intrebarea; nu inseamna ca vreau eu sa ma alatur, e o diferenta

| Artegor a răspuns:

Mai oamenilor, de ce incercati voi sa pareti mai dobitoci decat permite legea? Pe bune, fara suparare, am cerut niste amarate de informatii, chiar asa greu este sa dati un raspuns bun? Si se mai mira unii de ce ne considera strainii popor inferior...

| Genius21 a răspuns:

Http://www.masonicsecrets.org/secret-masonic-initiation-video.html
http://www.masonicinfo.com/initiation.htm
Nu mi-am permis să îţi scot esenţialul din lipsă de timp. Link-urile care ţi le-am dat îţi vor explica în mare parte ce vrei sa ştii.
+ Dacă eşti curios si vrei să afli mai multe despre istoria masonilor, îţi recomand să citeşti Cesar Vidal - Masonii

| VanillaBie a răspuns:

Omule iti lipseste o doaga daca vrei sa fii mason. masonii sunt tot ce urasc mai tare pe lumea asta! din cauza lor lumea asta merge la VALE...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce mason? stelist,dinamovist,emo,metalist,sexist, etc, etc.