| usuk a întrebat:

Cu ce m-ar ajuta daca as deveni mason?

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Masonii te aleg ei pe tine.Ai nevoie de recomandarea foarte serioasa din partea altor masoni.Cei ce au intrat in aceasta societate aproape secreta si au primit initierea pretind ca li se ofera prilejul unei nemaipomenite perfectionari spirituale.La unii masoni declarati n-am observat totusi o schimbare in bine a profilului lor moral.Documenteaza-te mai intai.Librariile sunt pline de carti despre masoni.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cu nimic, te-ar distruge.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Draga usuk, nu p ot sa iti trimit mesaj privat. scuze, daca vei debloca optiunea voi putea vorbi cu tine.

| usuk explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu nu, scuze eu ca nu am deblocat optiunea.ms ca mi-ai spushappy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru usuk):

Bine, cand o vei debloca iti voi raspunde.
GBU.

| GrimReapper a răspuns:

La cine te referi?

| usuk explică (pentru GrimReapper):

Nu ma refer la nimeni. vreau doar sa stiu ce beneficii as avea daca as face parte dintr-o loja masonica.

| adekphobay a răspuns (pentru GrimReapper):

Religie probabil.

| GrimReapper a răspuns (pentru usuk):

Nu sunt beneficii.Decat credinta(poate).

| adekphobay a răspuns:

Masoneria este o religie aparent culta.
Fara alte detalii filozofice, cu nimic.
Argumentare : Aceasta religie te pune in niste situatii care necesita renuntarea la religia ta normala si mai ales costuri materiale. Plus ca nu mai ai cale de intoarcere, iar pentru a creste in grad e nevoie de timp, bani si un suflet de vanzare.

(Din cate stiu eu.)

| Diaconescu_Albertina_1992 a răspuns:

Daca intr-adevar ai puterea sa devi mason e minunat! In aceasta grupare o sa intanlesti cei mai puternici oameni ai tarii si vei avea un sprijin din partea lor. Documenteaza-te mai mult si iti vei da seama. Si nu e vorba de religie pana la un anumit grad al masoneriei din cate stiu eu happy