| mczenul a întrebat:

Se poate spune despre un atom ca este independent?

Răspuns Câştigător
| rutanklan a răspuns:

Din ce punct de vedere independent? Electric, electromagnetic sau gravitational? Nu cred ca e niciuna dintre astea. Mereu vor fi forte de atractie/respingere, chiar daca e situat undeva unde nu are interdependente cu alte particule... (desi nu exista un asemnea loc). Iar in timp devine dependent de propria sa semnatura electromagnetica. So... depinde in ce context poate fi independent. Si da, si nu! happy

6 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Nu.Toti atomii sunt un tot, din toate punctele de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este de gaz inert, da... de-aia si se cheama "inert", ca s-a lepadat de misculatiuni.
Deci: Heliu, Nitrogen, etc...

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa iei un atom de fier (de exemplu) si sa-l izolezi, sa-l pui undeva, pe o farfurie sa zicem?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Nu. Dar poti sa iei unul de heliu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La gaze nu poti spune, acestia se unesc formand molecule. Dar la metale, da, poti spune, desi doar in aplicatiile de zi de zi, pentru ca nu cred ca vei gasi vreodata in natura -de ex.- intr-un loc in care nu te astepti, un atom din elementul X, ce nu este specific locului respectiv.

| mczenul explică:

Ok, nu am intrebat din cauza ca sunt cunoscator in domeniu. Vreau sa stiu un termen sau un lucru ce e total independent. Am auzit nu stiu pe unde ca atomul este dar nu am fost sigur. Imi poate da cineva alt raspuns?