| Maximus a întrebat:

Se spune ca tot ce exista pe lume s-a nascut din MATEMATICA PURA si ca fara ea nici stelele pe cer nu ar fi existat! Dar iubirea din ce se naste? Caci ea nu apartine logicii firesti!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea se naşte odată cu noi. Este simţirea întregului corp, o stare care se transmite din vârful unghiei până în firul de păr. Omul când iubeşte cunoaşte o puternică transformare şi categoric devine mai frumos.
Voi nu aveţi impresia că sunt mai mulţi oameni care se întreabă de unde vine iubirea, decât cei care o trăiesc?
Foarte mulţi dintre voi puneţi această întrebare, ce este iubirea, de parcă ar fi ceva ce ţine de cartea recordurilor, vă miraţi, vă întrebaţi, n-aveţi linişte! Nu, fraţilor, este ceva ce poate să facă orice om. Aşteptaţi să vă vină momentul şi veţi afla pe propria piele! Nu este un subiect despre care să se discute pentru că nu ne-ar ajunge o viaţă, am lăsa şi pentru vieţile viitoare! Din tot ce există pe lumea asta, iubirea a rămas la fel dintotdeauna! Se face, se trăieşte, se simte.

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Iubirea se naste din interiorul ocult al omului. In iubire nici nu trebuie sa existe logica si gandire, e de ajuns sa simti.

| Razvan a răspuns:

Din compatibilitate

| Razvan a răspuns:

Din compatibilitate

| georgesur a răspuns:

Giorgio, te legi de o figura de stil! La ce te referi? La iubirea dintre barbat/femeie?, iubirea pentru semeni/animale/natura?, iubirea pentru Dumnezeu?, cea pentru adevar, dreptate, curaj?
PS-Suma tuturor raspunsurilor primite iti poate da un raspuns partial!

| costi a răspuns:

Cine a zis asta a gresittongue

| deutza a răspuns:

Iubirea se naste in clipa cand 2 oameni predestinati se intalnesc. Poate ca acesti 2 oameni nu observa acest lucru chiar atunci, dar cu trecerea timpului acea iubire va creste treptat, asa cum crestem si noi. Daca ne gandim mai bine e ca si dezvoltarea noastra.Ne nastem si cu timpul crestem, dar dupa un timp si imbatranim.Numai ca adevarata iubire nu se strige niciodata.

| F. a răspuns:

Iubirea vine din suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea vine din acel izvor nesecat al tuturor bunatatilor, din care toate au iesit prin cuvant si dragoste.

| dyannee a răspuns:

Eu cred ca, o data cu Dumnezeu a aparut si dragostea. Din atata iubire pentru lume a creat-o si a imbunatatit-o un cele mai minunate moduri posibile, a facut niste fiinte care sa se bucure de paradisul infaptuit, dar pacat de lumea si de vietile noastre, caci multi nu le trateaza asa cum merita.
Insa Dumnezeu ne va iubi mereu, El reprezinta dragostea divina, asteptand regretele noastre si daruindu-ne afectiunea Lui pe veci.