Apache
| Apache a întrebat:

Sinuciderea asistata ....pro sau contra?

Un om bolnav, in stare terminala *cancer sa spunem * care trebuie sa suporte chinuri inimaginabile pentru tot restul zilelor pe care le mai are ....nu are dreptul sa aleaga daca vrea sa continuie sau nu aceasta agonie?

Răspuns Câştigător
| iKronstadt a răspuns:

Sunt de părere că bolnavul fără șanse de vindecare, cel care există într-o suferință inimaginabilă, poate să decidă ce va face cu viața lui. Cine spune că un astfel de trai este vrerea nu știu cărui zeu este bolnav psihic, un retard care vorbește din cărți și nu cunoaște adevărata suferință fizică. Părerea mea.

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pro, dincolo de vrajelile religioase si alte doctrine idioate care nu face altceva decat sa prelungeasca agonia si suferinta celui in cauza ii trebuie respectat acest drept.

| harciog a răspuns:

Pledez in cazul asta pentru suferinta ca niciodata sa nu ne ajunga indiferent cit de apriga ar fi si cu toate chinurile inimaginabile, si cu mirosurile, probabil, pestilentiale pentru noi.Nu cred ca-si are rostul artificialitatea aici pentru ca s-a spus un adevar odata;"daca rautatea exista, ea este in noi si ne maninca din interior"si atunci intreb, de ce n-am lasa lucrarea pina la capat? Singura motivatie ar fi ca ne-ar fi frica de suferinta cea ce ar duce in mod direct la lasitate.Iar intreb; Sinteti lasi? Daca nu, hai sa lasam lucrarea pina la capat.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cu siguranta, pro.
Mi se pare un fariseism dus la extrem sa impusti, fara nicio problema, un animal ranit "ca sa nu se mai chinuie", dar sa lasi un om sa-si piarda si ultima urma de demnitate in fata unor dureri insuportabile. Si asta, in numele cui? Al unui zeu rau si razbunator? Al unui taliban cu ochelari de cal?

| Paulla a răspuns:

Pro, total pro.
Mi se pare mai degrabă un gest imoral să-l laşi să aibă parte de o moarte lentă şi-n agonie, cauzând suferinţa nu numai lui, dar şi celor apropiaţi atunci când el îţi cere o moarte rapidă iar ţie îţi stă în putere să i-o oferi.
E un gest nobil. Un ultim rămas bun, un ultim cadou...

| IMC90 a răspuns:

Pro
E semn de cruzime din partea ta sa-l lasi sa sufere si de egoism din partea familiei sa nu-l lase sa se ''odihneasca in pace''.

| sabin89 a răspuns:

Contra. Doctorii ar gasi oricand motiv sa-si omoare pacientii din propiul lor capriciu. Oamenii ar trebui sa-si poarte cu ei certificate de la biserica in care sa specifice clar ca nu vor lucrul asta. Eutanasia, asa cum bine observa dr. Peggy Norris, cu greu poate fi controlata.

| Laura a răspuns:

Pro, fără îndoială. Și nu neapărat numai la cei grav bolnavi, în general fiecare om ar trebui să aibă dreptul la moarte. Bine, depinde, cine e perfect sănătos și vrea să moară e prea prost să trăiască, dar e problema lui. Dar măcar pentru grav bolnavi să fie legală. Nimeni nu are dreptul să judece pe altul doar pentru că nu se conformează principiilor lui. Dar aici intervin principiile doctorilor: cum foarte mulți doctori sunt influențați de religii și alte doctrine destul de mult, or să fie prea ipocriți ca să accepte să asiste o sinucidere; cum și mai mulți doctori sunt escroci, n-or să vrea să facă asta fără șpagă. Și mai intervin alte n probleme.
Era un doctor care asista la sinucideri, era poreclit dr. Death, Jack Kevorkian parcă. A asistat la aproximativ 150 de sinucideri, doar la oameni cu boli în stadii terminale, care se chinuiau și a făcut din păcate 8 ani de închisoare.

| Narcis2007 a răspuns:

Doar in cazuri extreme cand nu mai sunt sanse...sunt pro

evenso
| evenso a răspuns:

Eutanasia umana peste tot in lume este o tema foarte discutata.
Cea mai mare problema prezinta faptul ca cel care doreste sa fie eutanasiat pune aceasta "povara" unei alte persoane si atunci inseamna ca cealalta persoana calca dreptul fundamental al omului - Dreptul la viata!

Eu personal sunt contra pentru ca nu am dreptul sa cer de la altcineva sa puna punct vietii mele.

| Apache explică (pentru evenso):

Poate...dar tocmai de asta am precizat,, sinucidere asistata,,
Adica omul care doreste,, eutanasierea,, apasa butonul care ii induce moartea!
...in anii 90 era o adevarata tevatura cu doctorul kivorkian, care practica acest lucru

| evenso a răspuns (pentru Apache):

Asta inseamna a fi martor la o sinucidere, mai mult il si ajuti prin montarea acelui buton.
Si cine va decide asta ca intr-un spital un pacient poate sa faca asta? un medic, care au facut juramantul lui Hipocrate?
Si apar si alte intrebari, ca acel pacient care cere eutanasia asistata nu a fost cumva "influentat" de medic sau de apartinator? se stie cat de mare este mafia cu transplant de organe.
Cine decide daca acel muribund a luat aceasta decizie in deplina facultati mintale ori medicatia a avut efect asupra deciziei luate?

| Apache explică (pentru evenso):

Adevarat
Pana la urma este o dezbatere fara sfarsit

| evenso a răspuns (pentru Apache):

Nu as vrea sa fiu interpretata gresit, ar fi inuman sa spuna cineva ca un om trebuie lasat sa moara in chinuri fara nici o speranta de vindecare si sa nu aiba dreptul de a decide macar la modul in care moare, poate cu atat mai mult pentru ca nici cand s-a nascut nu el a decis asta.

| Hmmmm a răspuns:

Daca nu esti de acord cu sinuciderea atunci cand iti merge bine, de ce ai fi atunci cand iti merge rau? Adica, sa trim doar la bine si cand dam de rau, gata, sinucidere? Sunt de acord ca fiecare sa decida asupra propriei existente, indiferent daca este sanatos sau bolnav, dar nu mi se pare corect.

| indiaqueen a răspuns:

Nu are niciun drept. Dumnezeu considera daca au ajuns chinurile sau continua sa traiasca. funda?

| iKronstadt a răspuns (pentru indiaqueen):

Cine este acest dumnezeu, în numele căƒruia răspunzi?
Dacă cel care-ți jefuiește casa îți va strivi degetele la tocul ușii, pentru a recunoaște cifrul seifului, și va face acest lucru în cel mai serios mod, nu te văd cântând psalmi în timp ce durerea aia atroce îți oprește inima. Vorbești despre Creator ca despre Superman. Cum poți să-ți dai cu părerea despre suferința fizică insuportabilă a celui de lângă tine, atâta timp cât nu ai parte de ea?

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

Viata este un dar de la Dumnezeu si nu ne da mai mult decat putem duce.El nu vrea ca omul sa-si ia viata.El da o cale de iesire celui care este in suferinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apar multe intrebari in urma acestei tehnici, altii se mai razgandesc chiar cand ii sunt administrate somniferele si nu stiu daca se trece mai departe la substantele letale, dar cand te gandesti ca nu mai poate suporta durerea, il lasi sa decida.
Ma gandesc si la Dumezeu, ca doar nu ma cred buricul pamantului, poate ne-a lasat un sistem de aparare impotriva suferintei de orice tip.Sclavia la locul de munca pana la urma, e o forma de suferinta si multi nu aleg sa-si schimbe viata.Parerile sunt impartite, fiecare raspuns tine si de modul de viata.Sunt cei care se plang, cei care asteapta sa se integreze intr-un plan divin si cei care actioneaza.Eu as folosi o arma, nu vreau sa ma asiste nimeni.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand doresti am un pistol...cu apa, dar ca sa fie mai bine ii punem vodka.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Lasa-l asa pe apa, poate ne intalnim cu Isus si il face vin, sau poate a mai invatat trucuri noi cu apa si si-a luat licenta de bartender laughing
Da sa faci si tu invitatia mai din timp, acum pana nu se inalta...

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa acesta era jmerchezu' si-a luat licenta de bartender, de aia religiosii cu care are el carlig sunt ametiti mereu. Si eu credeam ca e somelier de ape minerale.

| bogdanworld a răspuns:

La cancer sa spunem... dupa utilizarea unor calmante puternice (morfina daca e faza finala) durata de viata este de maxim 10 zile (calmantele il vor ucide). oricum ar fi, durerea ce o simte acea persoana nu poate fi explicata altora, deci cei sanatosi nu pot intelege chinurile lor si nu pot judeca ca si ei. aceia ar vrea sa moara doar pentru a nu mai suferi, dar daca ar exista o solutie salvatoare si-ar dori sa traiasca. viata e 1 singura din pacate...

| TrafalgarLawDăFărst a răspuns:

Pro cu siguranta! Adica daca un om nu vrea sa sufere nici macar pentru o perioada scurta, ar trebui sa ii respectam dorinta.

| Skm a răspuns:

Nimeni nu are dreptul să ia viaţa în afară de Dumnezeu. Indiferent de motiv, scuză, pretext. happy

| 97gaby a răspuns:

Eu sunt de acord cu indiaqueen...numai dumnezeu poate hotara cand mori si cand te nashti.plus ca sinuciderea e un pacat deci n-ar fi tocmai dragut sa ajungi pe lumea cealalta cu un pacat in plus.winking parerea meabig grin