| everyyoueveryme a întrebat:

Spuneti-mi despre facultatea de Litere.De ce as opta/de ce n-as opta pentru ea?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca iti place foarte mult limba si literatura romana si limbile straine poti opta pentru asa ceva, e facultatea cea mai potrivita pentru pasionatii de astfel de materii.Problema este ca este grea si presupune multa munca si daruire si inspiratie totodata. Daca nu iti plac aceste materii si iti place matematica, fizica, chimia poti da la politehnica, la facultatea de chimie, fizica si daca iti plac alte materii precum istoria sa zicem, este facultatea de istorie si filosofie etc.
Uite, poti afla mai multe despre facultatea de litere, e site-ul universitatii din Bucuresti
http://www.unibuc.ro/n/facultati/litere/

Numai bine

http://www.unibuc.ro/n/facultati/litere/

4 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Fiindca n-ai avea loc de munca dupa, chiar discutam aseara la un suc c-o fata despre asta. Am prieteni care stau cu diploma-n mana si sunt taximetristi. Dupa facultate, dupa ce te chinui sa inveti, abia prinzi un loc prin mediul rural pe 7-8 milioane si ca sa avansezi trebuie sa dai in continuare examene si examene. Cand iti alegi o facultate, te gandesti si cu ce te ajuta dupa ce-o termini sa nu te uiti la act precum la o poza.

| georgesur a răspuns:

Chiar asa!

| Shery a răspuns:

Daca iti plac limbile straine sau limba romana, este o facultate frumoasa si nu foarte grea. Poti opta pentru sectia la care sunt eu, adica Limbi moderne aplicate, unde inveti termeni din mai multe domenii in engleza si franceza si termini cu licenta de traducator. Apoi urmezi un master in traducere sau interpretare si aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Georgesur = Dan!