| madonica a întrebat:

Stie cineva de ce existam noi oamenii pe pamant? Care ar fi scopul nostru in viata?

Răspuns Câştigător
| MADALINAAAA a răspuns:

Sa iubim, sa aflam cat valoram cand pierdem pe cineva...

Si ca Dumnezeu sa se bucure de noi.

10 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Existam pe pamant pentru ca aici sunt conditiile proprice in care noi putem supravietui.
Cat despre a2a intrebare: http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| fabiola a răspuns:

Scopul nostru in viata este poate sa-i dam continuitate! Sa lasam o urma, sa se stie de noi!

| Ben. a răspuns:

Suntem foarte inclinati spre distrugere.ruinam tot ce atingem.

Shin
| Shin a răspuns:

Intrebare existentiala... Sa-mi spui si mie daca afli raspunsul happy
Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

Intrebare existentiala... Sa-mi spui si mie daca afli raspunsul happy
Shin.

prfml
| prfml a răspuns:

Ne nastem, traim, dam nastere si apoi murim si altii ne iau randul. Scopul este supravietuirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu stiu. si scopul si motivul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandeam ca mi-l veti da voi... poate stie cineva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Con form bibliei cand Dumnezeu a creat ceru si pamantu inclusiv vietuitoarele care misuiau pe pamant sub el adica in ape cat si pasarile cerului. Geneza 1:31 Apoi Dumnezeu a văzut tot ce făcuse şi iată că totul era foarte bun
Adica tot cea creat Dumnezeu era perfect.
A creat pe Adam si Eva si ia aşezat în Paradis (Geneza 2:7, 8). Voinţa Sa a fost ca omul să trăiască în Paradis împreună cu soţia sa.
Primii doi oameni erau înconjuraţi de arbuşti încântători şi de pomi cu fructe delicioase. Dumnezeu l-a înzestrat pe om cu capacitatea de a observa tot ce se petrecea în jurul lui şi de a se bucura de toate lucrurile.
El a fost înzestrat cu liber arbitru, sau cu libertatea de a alege. Dumnezeu l-a creat şi cu capacitatea de a gândi, de a analiza, de a lua decizii şi de a deosebi binele de rău. Astfel, omul le era superior tuturor creaturilor de pe pământ. El a fost înzestrat cu iubire, înţelepciune, dreptate şi putere.
Tot ce făcuse Dumnezeu era perfect (Deuteronomul 32:4). Nimic nu avea defect. De aceea, Adam şi Eva erau oameni perfecţi având un corp şi o minte sănătoase. Ei ar fi putut duce la îndeplinire scopul pe care Dumnezeu îl avea cu ei. Care era acesta?
Dumnezeu le-a spus lui Adam şi Evei: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l". Prin urmare, scopul lui Dumnezeu a fost ca pământul să fie plin de oameni perfecţi care să extindă Paradisul pe întreaga planetă. — Geneza 1:28–30
acesta era scopul vieti
dar se ridica alte întrebari.
de ce nu ia înlocuit?
de ce ia permis unui îngerului razvratit sa cauzeze asfel de probleme?
ce se întampla cu noii? în ce domeniu vom merge?
cei care au plecat de langa noii, ne pot ajuta, îi putem ajuta în vreun fel, sau pot sa ne faca rau? ce masuri a loat Dumnezeu?
si multe alte întrebar. Dumnezeu ne-a lasat biblia cuvantu sau ca sa gasim raspunsuri si mai mult de cat atat de da si o speranta.

| anonima4all a răspuns:

La intrebarea ta vreau si eu sa aflu raspunsul...