| andrefrancais a întrebat:

Stiti cum sa fac un electromagnet?
Am bobinat firul de cupru printr-un cui si apoi am conectat capetele la baterie.
Nu si-a facut camp magnetic!
Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca firul este desizolat: nu poti realiza camp magnetic. :'(

| xerxes1 a răspuns:

Ai curatat bine lacul izolant de pe capele firului de cupru care se conecteaza la baterie?

| danutzu96 a răspuns:

Curata lacul de pe sarma de cupru la capete si dupa aceea conecteaza la baterie.

| andrefrancais explică (pentru danutzu96):

Ok

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru andrefrancais):

Cauta sa bobinezi spira langa spira, in mai multe straturi; astfel o sa reusesti sa cresti campul magnetic