| anonim_4396 a întrebat:

Subiectul este mai mult psiho-pupu decat stiintific : memoria apei.

"One of the interesting questions with water memory is why billions of people worldwide drinking out of natural and tap sources of water are not dropping dead of overdoses. If water truly had a memory then tap water would be the most dangerous substance on the planet"

Apa are alzheimer?

Dupa cat timp medicamentele homeopate "uita" ce trebuie sa faca?

14 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Vazusem la un moment dat un documentar pe net despre apa, foarte captivant, din care rezulta faptul ca apa ar avea mai mult decat doar memorie.
Mi se pare ca este vorba chiar despre asta :
http://www.trilulilu.ro/video-film/apa-amplu-documentar

| doctorandus a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cred ca stiai de circulatia apei in natura. Ei bine, de cate ori si-au facut oameni si animale nevoile in apa pe care o bei si cate cadavre au putrezit in ea nu te gandesti?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru doctorandus):

Natura are propriul mecanism de purificare a apei. Eu nu beau apa de unde se pipi altii sau de langa cadavre, chestia asta tine putin si de IQ.

| doctorandus a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Parca ziceai ca apa are memorie si tine minte ce a fost in ea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru doctorandus):

Unde am zis asta?

| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Faza cu purificarea nu functioneaza daca chestia cu memoria apei e corecta.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu a zis ca are memorie. A zis doar ca a vazut un "documentar" pe acea tema si ca i s-a parut foarte captivant.

| doctorandus a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

"din care rezulta faptul ca apa ar avea mai mult decat doar memorie."

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru doctorandus):

Pai da, asta rezulta din documentaru ala, nu din ce am zis eu. E o mare diferenta.

| doctorandus a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Deci nu crezi ce-a afirmat documentarul respectiv. Sau crezi? Ca sa lamurim treaba.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru doctorandus):

Deocamdata nu s-au facut suficinte studii a.i sa ma convinga. Dar am auzit multe chestii care sa-mi ridice semne de intrebare. Poti citi si despre apa saracita in deuteriu articole interesante daca te pasioneaza domeniul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Subiectul e mai mult pentru cei care stiu despre e vorba si de-asta iti pare o postare ciudata. happy

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru anonim_4396):

Explica-mi si mie de ce apa are memorielaughing

| anonim_4396 explică (pentru FatUglyVirgin):

Oooo... esti virgin in legatura cu acest subiect. E bine.

O sa presupun ca stii engleza. Iti pot prezenta mai multe informatii in engleza decat in romana.

O sa incepem cu wikipedia. Daca nu e suficient, sa-mi zici si-ti mai dau. Foarte pe scurt, memoria apei si homeopatia sunt niste pseudostiinte (bullshift-uri).

http://en.wikipedia.org/wiki/Water_memory

Si dupa ce termini cu memoria apei, citeste asta

http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy

Sau

http://skepdic.com/homeo.html