| DakotaRoyse a întrebat:

Sunt femeile mai puternice decât bărbaţii? Psihologic vorbind. Pot ele să îndure mai multe necazuri în viaţă şi să iasă neşifonate? De ce? Şi de ce ar fi nevoie ca femeile să fie mai puternice din acest punct de vedere, într-o relaţie?

61 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cred ca raspund mai repede instinctual si, de aici falsa impresie ca ar fi mai puternice.

| Skylar a răspuns:

Femeile nu sunt la fel de puternice psihologic din cauza naturii umane, si asta pentru ca psihicul masculin e inzestrat cu un soi de rezistenta care trebuie sa faca faca mai multor lucruri... evident le stii.De altfel se vehiculeaza de ani intregi mitul ca femeia se maturizeaza mai repede decat barbatul care este complet eronat, deoarece se dezvolta in acelasi ritm si in circumstante diferite, acest mit fiind aprins de mintile nestiutoare a femeilor de la suburbie care nu prea stiu cu ce se mananca "maturizarea".

| MagicSmile7 a răspuns:

Femeia este mult mai sensibila decat barbatul, ea ii este superioara barbatului (in linii generale) atunci cand merge vorba de empatie, instinct, comunicare. Barbatul la randul sau detine suprematia in domeniul informational. Multe spune si citatul :"In spatele unui barbat puternic, sta o femeie puternica".
Si ca sa raspund la ultima intrebare, barbatul si femeia sunt ca doi poli opusi ce au proprietatea de a se atrage reciproc, prin urmare femeia si barbatul cu ajutorul caracterelor distinctive se completeaza.
Apropo, mi-a placut discursul lui Allan Pease despre barbati si femei, poti sa vizionezi video-ul.
Si Victor Hugo are idei interesante cu privire la acest subiect.

| IMC90 a răspuns:

@zone 3:
Te-as intelege, cu cratima. Fara, fac ceva eforturi
In alta ordine de ideei, e vorba de 1 an jumate (sau doi) deoarece pubertatea incepe mai devreme la fete, dar pana la 21 de ani nu mai exista nici o diferenta, intrucat ambele sexe au terminat sa se dezvolte pana la varsta aceea.

| Woodenpints91 a răspuns:

Am întâlnit femei mai puternice decât mine, dar şi mai slabe.
Cele mai slabe domină.
Din ce-am întâlnit eu, maxim 2 din 10 femei sunt puternice.

| DakotaRoyse explică (pentru Woodenpints91):

Ce înseamnă femei "mai puternice decât tine"?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Nu te gândi la forţă fizică.

Personalitate+tărie de caracter+inteligenţă.

| DakotaRoyse explică:

Ok, ok, ok. Stop. N-aţi prea înţeles ce am vrut să întreb laughing Nu e vorba de durere, pentru că pe lumea asta sunt femei care au născut "uşor" şi altele au trecut prin chinuri, deci nu luaţi chestia asta ca factor de comparaţie.
Dar de exemplu într-o relaţie, în societatea, mă rog, femeile învaţă să suporte mai bine comentariile, cererile altora, pot să îşi calce mai uşor pe orgoliu pentru a face pe plac altora, pot să, ştiu eu, sufere în tăcere chiar fără să nu ştie nimeni? Şi dacă asta se aplică majorităţii femeilor, de ce s-a ajuns la asta? (Eu personal nu voi la în considerare acel factor de dezvoltare, degeaba fetele se dezvoltă mai repede, deoarece personalitatea omului e finisată abia dupa vârsta de 18-19-20 de ani).

| Inferno a răspuns:

Da, de exemplu un barbat nu ar putea suporta durerea de a naste, nu o spun eu.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Inferno):

Si daca asta e un mit? Teoretic asa este, dar practic nu a dovedit-o nimeni.
tongue

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

Un mit psihologic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

A nascut vreodata un barbat, ca sa poata afirma acest lucru?(Ma refer la barbati, nu la cei transformati)

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,dar in urma unor cercetari psihologice ale celor doua sexe s-a ajuns la aceasta concluzie.

| pwp a răspuns:

Sunt inteligente.

| Drolja a răspuns:

Pornind de la premisa că bărbatul este om, iar femeia este om, rezultă că toate calitățile unui om sunt atât prezente le femeie, cât și la bărbat.

Mai corect, întrebai care oameni sunt mai puternici, psihic vorbind. Iar aici vorbim de temperamente, de caractere. Care temperament e mai puternic?
Sau dacă te interesează doar păreri, dispute, chestii, clișee, fă un sondaj de opinie.
Eu nu sunt feministă, mi e indiferent "fenomenul", însă nu cred că femeile sunt mai puternice ca bărbați, când majoritatea femeilor nu pot privi în ochi o găină când îi tai gâtul.
Nu pot spune că un barbat e mai puternic ca o femeie, când majoritatea bărbaților nu înțeleg de ce plânge o fetiță care a descoperit că un personaj din desene animate, nu e adevărat.
Aici nu e nimeni mai puternic, psihic vorbind.
Dar pot spune că un sangvinic e mai puternic ca un melancolic, fie el bărbat sau femeie. Pt că ăia cred că "trec dealu' și au ajuns", iar melancolicii calculează "distanța". (vezi temperamentele) Astea sunt doar exemple, ia le ca atare.

Pentru ca femeile să fie mai puternice, trebuie să aibă experiență, iar dacă viața nu ți-a oferit-o, adică, de exemplu, nu ai avut o copilărie dificilă, atunci o să ai o adolescență sau o maturitate dificilă.
Fă ceea ce până acum ți s-a părut imposibil, căci nu știu ce exemple să-ți dau.
Eu am avut o copilărie dificilă, i-am spus vieții în față să mă facă puternică, așa că nu a ezitat să mă încerce.
E grele, plâng mult, căci, la nivel de psihic, mă simt aproape mereu singură.
Dar pentru a deveni puternic, trebuie doar să-ți înfrunți temerile, și pur și simplu să-ți trăești viața. Viața e grea => greul te face puternic.

Lasă mă să ți spun ceva, și te rog, nu mă întreba ce vârstă am. Dar de ce vrei să fi puternică?
Pentru că oamenii puternici sunt singuri, sunt rezistenți... ignoranți, detașați, reci. Oamenilor nu le plac oamenii reci.
Îți trebuie o putere suplimentară ca să fii și plăcut, iar asta e cam supranatural, a fii plăcut și a fii puternic.
Ce îți pot spune? Învață să fii detașată, să iei totul ca atare, să nu interpretezi nimic, să privești și partea goală a paharului, să fii realistă happy nu emo, realistă laughing eu sunt uneori emo, tragică adică. big grin

Na, ai doar o viață, nu da bani pe ce spun alții, sau că nu ai bărbați în preajmă. Iubește te pe tine și fi puternică pentru tine, iar dacă o faci cum trebuie, oamenii vor veni spre tine.

Mai bine încearcă să fii plăcută, pozitivă...îți vor purta alții de grijă, te vor întreba "cum te simți?", și nu vei fi singură, dar vei fii dependentă.

M am pierdut în detalii, ce femeie sunt! happy

| totElodia a răspuns:

Femeile sunt programate moral sa fie mai puternice decat barbatii. Puterea fizica, din punctul meu de vedere, e capatata pe parcursul timpului, prin munca, datorita orgoliului propriu, mandriei induse, fiind specifica barbatilor, insa nu e rationala intotdeauna. Cum spuneam, femeile sunt concepute puternice, ele indura mai mult, si rezista in momentul in care sunt constiente de riscuri sau de beneficii. Dar nici unii barbati nu sunt departe. Oricum, vorbind la general, femeile sunt mult mai puternice decat barbatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru totElodia):

Nu,puterea fizica a barbatilor (la modul general)este superioara celei a femeilor si nu a fost capatata numai prin munca si orgoliu, ci este genetica.Nici in matriarhat, femeile nu erau fizic mai puternice.Nici la animalele care traiesc in matriarhat (ex. elefantii), femelele nu sunt mai puternic fizic.Dar adevarata putere, mai ales la fiinte rationala, nu consta in cea fizica.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Valeriu:"A nascut vreodata un barbat, ca sa poata afirma acest lucru?"
De ce pui intrebari, la care prin tacerea ta la raspunsurile decente, deomonstrezi ca nici nu te interesa un raspuns?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Raspunsurile ma intereseaza, dar nu si continuarea discutiilor, care au degenerat totdeauna in contradictii sterile, deci pierdere de timp.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sunt pline de emfaza.

| RAY a răspuns:

Milioanele de ani petrecute in pestera tiau pus amprementa asupra noastra, in pestera femeile au indurat multe printre care nasterea unui copil si cresterea lui, aud si foarte bine si percep culorile mai bine si sunt mai inteligente, comunicative, femeile trec mai rapid peste o despartire, noi barbati nu, asta pentru ca am evoluat diferit noi si ele

| Mădă0611 a răspuns:

Am citit intrebarea ta zilele trecute si nu aveam de gand sa ma bag pentru ca in astfel de discutii se generalizeaza, dar azi mi-a venit o idee, ma gandeam la altceva. Fetele invata de mici ca baietii vor un anumit lucru si o sa le "vrajeasca" pentru asta, asa ca sunt mereu pregatite pentru dezamagiri, tradari, suferinta, pe cand baietii cresc cu ideea ca pot sa "vrajeasca" orice, nu trebuie sa puna sentimente in nimic, nu se pregatesc pentru ce se pregatesc fetele, si cand sunt ei vrajiti, sunt gata, dupa o despartire sunt la pamant. De aici raspunsul la a 3-a intrebare.
De acord?
Am generalizat, dar in general asa e. Vad fete si baieti de 15-18 ani, si doar baietii sunt rautaciosi, misogini, e usor de dedus ca au placut/iubit pe cineva si nu li s-a raspuns la fel.

| DakotaRoyse explică (pentru Mădă0611):

Da, într-adevăr, şi ăsta e un punct de vedere din care să priveşti lucrurile, mersi ^^

| Duucu a răspuns:

Au ele ceva in beculet care le ajuta sa indure necazurile.Barbatii "pica" usor.

| Delicacy a răspuns:

Aici nu este vorba de gen, nu există vreo statistică sau vreo regulă care să confirme că femeile ar fi mai puternice decât bărbaţii sau invers, ci totul depinde de personalitatea fiecăruia. Unii bărbaţi pot fi mai puternici, alţii nu...la fel cum şi unele femei pot fi mai puternice, iar altele nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrucat,aprioric femeile sunt considerate,macar si numai in subconstient, inferioare barbatului, faptul ca multe si-au dovedit superioritatea in toate domeniile, denota ca pot fi mai tari, atunci cand au vointa sa o dovedeasca.

| 3xfemeie a răspuns:

Nu cred ca este o regula. Femeile indura necazuri, dar cine spune ca ies nesifonate? De exemplu o femeie care divorteaza si are copii, crezi crezi ca mai are timp de victimizare sau trebuie sa se adapteze pentru a merge mai departe? Pare mai puternica, da, dar aparentele inseala.
Intr-o relatie cred ca este nevoie de unul mai puternic, dar nu este obligatoriu sa fie femeia.

| stpu a răspuns:

Multi psihologi s-au ocupat de aspectul asta si au demonstrat ca femeile sunt mai puternice decat barbatii. Primul argument a fost faptul ca un barbat se imbolnaveste mult mai usor decat o femeie. Trupul barbatului e mai slab in fata diferitilor virusi. Apoi faptul ca femeia este capabila sa duca pana la sfarsit o sarcina, sa dea viata unui copil. O femeie e mai puternica decat un barbat atunci cand o vezi cum isi ingrijeste copilul, cum il apara; timp de 9 luni, femeia trece singura prin fata acestor provocari. Psihologii mai vorbeau si despre psihicul femeii care e mai puternic decat al barbatilor.
Acum de ce e nevoie ca femeia sa fie mai puternica psihic decat barbatul? Femeia iti da viata, iti controleaza viata si poti sa mori chiar din cauza ei laughing
Femeia dintotdeauna a fost discriminata. Acum e o moda internationala sa aparam drepturile femeilor. Dar inca nu putem vorbi de egalitate intre sexe. Femeia are nevoie, in primul rand, de un psihic mai puternic tocmai pentru a face fata acestor discriminari.

| DakotaRoyse explică (pentru stpu):

Da, într-adevăr, femeile au parte de mai multă discriminare, dar nici bărbaţii nu sunt scutiţi de replici pe care uneori, cu greu le acceptă în ciuda aparenţelor.

Şi totuşi, de ce trebuie să fie o femeie puternică în cuplu, de ce trebuie ea să preia conducere sentimentelor ca să nu se destrame cuplul?

| stpu a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Asta cu femeia puternica in cuplu cred ca e rar intalnita, mai ales in zilele noastre cand femeile se umilesc in fata unor bosorogi milionari sau in fata celor care-si permit sa le intretina.
Ideea de cuplu ofera o alta discutie unde e vorba de sentimente, atitudini, personalitatile celor doi, caracter, familiile indragostitilor etc. Toate acestea, si multe altele, pot influenta relatia, si pot inclina balanta in favoarea femeii, adica aceasta sa fie nevoita la un sacrificiu sau la un efort mai mare, pentru a mentine intacta ideea de cuplu. In fine, la chestia asta cu iubirea nu prea ma pricep laughing O urasc. In chestii de relatie si familie nu ma bag. big grin
Oricum ar fi, mie imi plac la nebunie femeile puternice.

| epurel a răspuns:

Şi uite aşa începem să ne certăm, e adevărat că fetele se dezvoltă înaintea noastră, dar asta nu le face mai inteligente sau mature. Nu suntem toţi la fel, psihicul nu ţine de sex, ţine de cum gândeşti, cum eşti. Mi se pare stupid să afirm că femeile sunt mai inteligenţi ca băbaţii sau invers, pentru că nu e nici o regulă.(vezi mai sus de mine, tipele sunt nişte retarde incapabile să argumenteze ceva)

| zone3 a răspuns (pentru epurel):

Nu mai inteligente. Doar ca da, ne dezvoltam mai repede.

| DDoctorita a răspuns:

Se zice ca barbatul e capul, dar femeia e gatul laughing
Concluzie? Capul fara gat e NIMIC si in plus capul se invarte dupa cum gatul spune! laughing

| Inferno a răspuns (pentru DDoctorita):

Mai corect era: Barbatul este capul, femeia palaria.

| DakotaRoyse explică (pentru Inferno):

De ce consideri femeia fiind pălăria? Ce înseamnă "pălărie" în acest context? thinking N-am mai auzit vorba asta până acum laughing

| Inferno a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Palaria,o scoti, o pui cand ai chef.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Nu-l asculta pe Inferno c-a dat-on bara la aceasta ultima afirmatie.
Mai degraba mergea expresia folosita de catre ZzZuUu.
Numai bine.

| DakotaRoyse explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Până la urmă e părerea lui. Dacă el asta consideră despre femei, foarte bine, are tot dreptul laughing

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Nu m-am putut abtine caci am simtit oarecum o urma de misoginism in raspunsul sau.Bine e parerea lui si stii ce? lasa-le la o parte pe celelalte femei dar cum oare poti sa nu ai nici o urma de respect pentru propria-ti creatoare/mama?raised eyebrows
Mi se pare absurd, e ca si cum te-ai jigni pe tine insuti.

| DakotaRoyse explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Depinde de experienţele pe care le-a avut (mai mult sau mai puţin eşuate) în viaţă cu partenerele, dar cu mama nu este o parteneră, nu o ia în considerare, uită cum a fost adus pe lume. Dar asta nu contează, n-are legătură cu întrebarea mea ^^

| MagicSmile7 a răspuns (pentru Inferno):

Ca veni vorba de palarie. De aia barbatii se plang mereu ca e criza?hee hee

| Inferno a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu degeaba se spunea in antichitate ca femeile nu au suflet.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Stiu ca n-a avut prea mare legatura cu intrebarea, nu a fost decat o mica observatie.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Interesant, ce-ti pasa tie ce considerau acei oameni?
Nu-ti pasa deloc, si mai ales nu deoarece aici se vorbeste
de "suflet", ceva in care nici unu dintre noi nu credem.
Atata tot ca ai tu o mica obsesie a ta de a stii ca ai fost
ultimul ce a incheiat o discutie in care (se pare) ai fost si tu
varat.
O intrebare mai pe nesimtite asa:
ce zodie esti, leu ori fecioara?

| Inferno a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

"Toate femeile sunt curve, in afara de mama si sora mea. Totusi, sunt si ele femei." Napoleon

| Inferno a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Eu nu cred in prostiile acestea, dar asa sunt taur.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Ah da cum sa nu, insa gresesti daca crezi ca m'ai atins cu ceva la "suflet"
Si totusi nu te-ai indurate sa-mi raspunzi si mie la intrebareraised eyebrows
Ce-ti place sa te mai ascunzi dupa vorbe.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Am inteles.
Deci am presupus eu prost.

| Inferno a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Esti fata. femeie?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Lory iti pare cumva nume de baiat?

| DakotaRoyse explică (pentru Inferno):

Can you stop this childish nonsense? -_-'

| Kozbinski a răspuns (pentru Inferno):

Multe prostii se spun anainte de a fi gandite, si ciudat ca trateaza femeia de parca am fi o gloata de pustani.

| DakotaRoyse explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Actually, poate să vină de la Lorand/Lorant (care e nume masculin) laughing

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Dar de fapt si de fapt vine de la Lorena (in cazul meu) soo...

| Serenade a răspuns:

Amandoi sunt la fel de inferiori, doar sunt oameni. Si puternici psihologic fata de ce tip de suferinta? Majoritatea femeilor nu ar suporta ororile razboiului deoarece ele nu s-au ocupat de vanatoare in trecutul nostru de culegatori si vanatori.

| Xtal a răspuns:

Mi'e cel putin mi'se pare stupid.

| YoMsG a răspuns:

Nu sunt

| zone3 a răspuns:

Da! Sunt mai puternice psihologic vorbind. Rezistam mult mai bine si la durere si la tragedii. Ne dezvoltam cu 5 ani inaintea baietilor. Gandim si altfel, suntem si mai mature.

| IMC90 a răspuns (pentru zone3):

5 ani? ai ramas repetenta inseamna rolling on the floor

| zone3 a răspuns (pentru IMC90):

Mama e profa de biowinking. Nu vorbi daca nu stiwinking Noi avem pe la 9-10 ani unele care voi nu le aveti decat pe la 14-15winking

| unx24_3571 a răspuns (pentru zone3):

Doar cu 3 draga...