| B3belusha a întrebat:

Sunteţi de acord cu afirmaţia lui Anton Holban: "Gesturile frumoase se fac pe ascuns, nu te lauzi mereu cu ele" şi de ce?
Eu una, raportându-mă la societatea din zilele noastre, din păcate, nu cred că se mai ţine cont de modestie, şi putini oameni mai au această virtute. Lăudaroşii (mă refer la politicieni sau pur şi simplu oameni care au tangenţe cu televiziunea) mai fac gesturi de caritate, dar în văzul lumii, ba chiar se mai şi laudă cu ele. Observ că afirmaţia de mai sus nu este deloc respectată (din punctul meu de vedere).
Aştept şi alte păreri.
Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Alte pareri
1)Aveam un coleg in liceu care, din cand in cand, facea un gest frumos in acceptiunea lui Holban si punea in banca unei colege flori.Le punea cu discretie si fata habar n-avea.Ea visa ca florile sunt de la altcineva.Si uite-asa,florarul meu a ramas cu gestul frumos si fata, cu ochii umezi de recunostinta, l-a ales pe altu`.
Asa ca...anonima-anonima,dar s-o stim si noi.
2)Ceea ce tie iti pare gest frumos,caritabil,poate nici macar nu exista! Ma gandesc si eu la ceea ce tu te-ai gandit:la politicieni, doar despre ei vreau sa vorbesc, politicieni cu o masa electorala considerabila(vreo 300 de milioane locuitori are tarisoara aia numita USA),unii care fac donatii si asculta Mahler in sala de concerte(cat de umani sunt ei, ce gest frumos, nu?)dar o fac pentru a fi votati cei mai remarcabili primii 10 de catre L.A. Times sau pentru ca donatiile in scopuri caritabile nu-s impozabile si au ei invarteli financiare. Apoi intra in uzinele lor unde isi injura muncitorii,taie din salariu si diferenta o baga-n buzunar,fara explicatii.
Suna cam de stanga si nici macar nu mi-am propus laughing dar doream sa-ti arat cat e de relativa asta cu gestul frumos al politicienilor.
La nivelul politicienilor nu prea cunosc gesturi frumoase...da` poate am avut eu ghinion si ei, mieluseii, nu merita cinism din partea mea.

14 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Cand spune omul acesta de: ''Gesturile frumoase se fac pe ascuns, nu te lauzi mereu cu ele" - probabil se refera la faptul ca, unele persoane- fac ceea ce fac, (totul decurgand) din 'justitia sufletului'. Ceea ce le construiesc armonia interioara.
Exista multe alte abordari, in societate, ale felului in care comportamentul moral este interesul persoanelor - in cauza. Spre exemplu, - pentru o persoana satisfacerea, celor propuse, dorintelor - necesare - in cel mai inalt grad inseamna sa actioneze moral.
In fine, aceste 'abordari' - accentueaza necesitatea ordinii in societate, pentru ca orice persoana sa-si poata satisface ''nevoile/dorintele''.
Daca n-ar exista un minim de 'restrictii' morale, si a 'faptelor', in mod 'juridic', - ne-am 'razboi' - continuu, ceea ce nu se intampla.
Asta, pentru ca, tocmai ce explicam mai sus; - asadar, este in interesul nostru sa actionam/avem si sa sprijinim astfel de reguli; prin urmare, este in interesul fiecaruia, sa ducem o viata cumsecade.
Insa, in practica, exista multe probleme, in privinta carora oamenii sunt nesiguri. Dar, teoria de baza, ca, prin enuntarea sau ideile de baza care stau la baza moralitatii, - fac ca o actiune 'morala' sa fie necesara, permisa (optional) sau interzisa si care fac o conduita de viata moralmente 'buna' sau 'rea'.
Restul, scuza-ma, ti-au explicat si ceilalti colegi, cum sta treaba...

NOname
| NOname a răspuns:

Eu sunt convinsă că se fac în continuare multe gesturi frumoase din anonimat, însă, cum sunt anonime, nu auzim de ele sau nu le dăm importanță și avem falsă impresie că suntem înconjurați numai de lăudăroși.

| Vizitiul a răspuns:

Daca nu ma laud inseamna c-o ard incognito? Daca nu le fac pe ascuns inseamna ca ma laud? Observi calea de mijloc? Gesturile frumoase se fac, si atat, ca de aia sunt gesturi, n-au legatura cu ceea ce iese pe gura (laude).

| Necrophagist a răspuns:

Eu cred ca in public se pierde din sacralitatea binelui iar acea dorinta de admiratie impiedica adevarata daruire

| Marcian a răspuns:

Daca este sa ne consideram neutri in batalia binelui contra raului, atunci ar trebui sa ne laudam. Daca ne consideram de partea binelui atunci lucrurile bune facute de noi ar trebui sa fie ceva normal si nu ar trebui sa facem prea mare tamtam.

| IMC90 a răspuns:

As putea sa scriu un text argumentativ pornind de la afirmatia asta, dar nu vreau sa plictisesc pe nimeni...

Desigur ca are valoare de adevar, si eu personal urasc laudarosii. Nu cum urasc prostii dar pe-aproape.

| georgiaanaa a răspuns (pentru IMC90):

Ma poti ajuta cu un text argumentativ pe tema astabatting eyelashes? te rogbig grin

| XxXxAlessiaXxX a răspuns:

Daca te lauzi nu mai e un gest frumos.Inseamna ca ai facut acel gest pentru a avea cu ce sa te lauzi. Daci da, sunt de acord.

| iEmonel a răspuns:

Modestia e o prostie.
Gesturile frumoase se fac oricand. Ca te vede cineva sau nu te vede, nu conteaza, tu faci si daca simti nevoia de atentie te lauzi cu ce ai facut.

| MUTUOFERACITATE a răspuns:

Epictet despre intelepciune

Semnul celui ce inainteaza pe calea intelepciunii: nu ocaraste pe nimeni si nu lauda pe nimeni; nu vorbeste nimic despre sine, nici ca este mare, nici ca stie multe. Nu i-a mers bine o treaba? El este cauza. Il lauzi? Rade de tine. Il ocarasti? Tace si nu se supara.

| B3belusha explică:

Totusi daca te lauzi cu gestul care initial era considerat frumos, inca isi mai pastreaza valoarea?

| iEmonel a răspuns (pentru B3belusha):

Da, pentru ca daca dau apa potabila unor oameni din Africa si ma laud cu asta ei tot au apa si se bucura de ea indiferent ca ma laud eu sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca doar unii se lauda cu ele.dar laudandu-se cauta slava lumii asteia si deja si-au primit plata. uita ca, nu trebuie sa stie stanga ce face dreapta, fiindca una spala pe alta si amandoua fata.

| georgiaanaa a răspuns:

Am si eu nevoie de un eseu argumentativ pe tema asta. ma poti ajuta?