| Veritas a întrebat:

Știu că este o întrebare ciudată dar am întrebat mai mulți oameni ce văd când închid ochii și unii mi-au spus că văd culori iar alții mi-au spus că văd doar negru, eu văd culori și nu e de la multă lumină, văd și în întuneric, toate culorile : verde, albastru, roșu galben, ocru, mov etc. Voi vedeți în culori sau nu vedeți decât un negru absolut? Aveți o explicație pentru acest lucru.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

In mod normal atunci cand ochiul este inchis el nu mai primeste lumina. Deci culoarea neagra ar trebui sa vezi. Ca vezi alte culori probabil e de la retina sau undeva de la aria senzitiva a creierului, culorile persista sau sunt reproduse din subconstient.E un fenomen, intr-adevar. Poate un biolog sau un psiholog ti-ar putea explica mai bine.

6 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Eu văd culori când e lumină şi negru când nu e.

| addy1999 a răspuns:

E normal... poat oboseala, sau gandurile tale din acel moment influenteaza cu ceva, mie mi se intampla la fel deci nu e o problema

| vianora a răspuns:

La fel vad si eu in culori, dar cred ca exista o explicatie. si anume ca atunci cand inchizi ochii celulele de pe retina incep sa se adapteze la intuneric si astfel apar culorile acestea. ei bine eu cred ca aceasta este explicatia logica. sper ce te-am ajutat.

| Veritas explică (pentru vianora):

Nu se pot adapta așa repede (adaptarea poate dura până la 30 de minute), pur și simplu de fiecare dată când închid ochii văd culori, nu contează că e zi sau noapte și vreau să spun că îi închid doar pentru câteva secunde, nu e nevoie de nicio adaptare.

| vianora a răspuns:

Nu prea stiu... nu mi se pare ceva iesit din comun sa vezi culori atunci cand inchizi ochii. e ceva normal. poate o fi din alta cauza. nu prea imi dau seama. poate o fi oboseala sau poate cu totul alt ceva.

| buhssss a răspuns:

Eu văd culori atunci când bate razele de soare în ochii.și după văd negru