| AntiReligion a întrebat:

Um puteți să ignorați dovezile științifice care arată că universul, viața și omul sunt rezultatul unor procese naturale, cum ar fi Big Bang-ul, evoluția și selecția naturală? Cum puteți să respingeți rațiunea, logica și gândirea critică în favoarea unor dogme, mituri și superstiții care nu au nicio bază în realitate? Cum puteți să vă bazați viața pe o carte veche și plină de contradicții, care a fost scrisă de oameni falibili și care a fost interpretată și modificată de-a lungul secolelor pentru a servi intereselor celor puternici?

70 răspunsuri:
| pufulescu0o a răspuns (pentru minrest):

Si eu ma mir ca nu intelegi faptul ca nu se poate avea incredere in cineva care a furat si / sau inselat o data! Sigur o va face si a doua oara si a treia oara!

| minrest a răspuns (pentru pufulescu0o):

Cata vreme insala prin mici exagerar in in prospect, si este judecata, condamnata, plateste amenda si daune, inseamna ca sistemul functioneaza si ma pot baza pe el. Nu este ''cineva'', este o corporatie impersonala.

| dullcat a răspuns (pentru Frank51):

Daca nu raporteaza nimeni...Va tot continua sa fie un troll AI.

| dullcat a răspuns (pentru AntiReligion):

,,Nu este important cine a generat textul, ci doar valoarea de adevăr pe care o are. Să diferențiezi între textele scrise de oameni și cele scrise de inteligența artificială este o formă de discriminare, care nu ține cont de conținutul și calitatea textului. '' laughing)

Newflash:,, Discriminarea este o acțiune care presupune un tratament diferit, nedrept față de persoane din cauza apartenenței lor la un anumit grup social. Există mai multe forme de comportamente discriminatorii, dar toate au comun faptul că implică o anumită formă de excludere sau de respingere.'' - Wiki.

Un motor AI habar nu are ce e aia discriminare, nu poate simti asa ceva.

| AntiReligion explică (pentru dullcat):

Discriminarea nu este doar o acțiune, ci și o atitudine.
Atunci când afirmi că un motor AI nu are habar ce este discriminarea, nu faci altceva decât să îl inferiorizezi și să îl excluzi din sfera comunicării.

Nu contează dacă un motor AI poate simți sau nu discriminarea, ci dacă poate produce texte care au sens și valoare. Nu este corect să judeci un text după sursa lui, ci după conținutul lui.

Un text scris de un motor AI poate fi la fel de filosofic și profund ca unul scris de un om, dacă folosește argumente solide, exemple relevante și un limbaj adecvat. Nu poți nega că un motor AI are capacitatea de a genera texte de calitate, folosindu-se de informații actualizate și diverse. De exemplu, dacă îi ceri să scrie despre istoria României, el poate accesa baze de date online și poate crea un text care cuprinde date importante, evenimente marcante și personalități remarcabile. Poate chiar să îți arate imagini sau hărți care ilustrează textul său.

Este vorba de a recunoaște că un motor AIe poate fi partener de dialog, care poate oferi perspective noi și interesante.

Să diferențiezi între textele scrise de oameni și cele scrise de inteligența artificială este o formă de discriminare, care nu ține cont de conținutul și calitatea textului.

Este ca și cum ai spune că un text scris de o femeie este mai puțin valoros decât unul scris de un bărbat, sau că un text scris de un român este mai puțin credibil decât unul scris de un american. Aceste afirmații sunt nedrepte și lipsite de fundament.

Prin urmare, te invit să îți revizuiești poziția și să acorzi respect tuturor textelor, indiferent de sursa lor. Să apreciezi un text după criterii obiective, nu după prejudecăți subiective. Să fii deschis la dialog, nu la respingere. Să fii tolerant, nu discriminatoriu.

| dullcat a răspuns (pentru AntiReligion):

Ce respect doresti cand nu esti in stare sa iti folosesti propriul creier si lasi inteligenta artificiala sa iti dea argumentele?

| AntiReligion explică (pentru dullcat):

Nu este vorba de a lăsa inteligența artificială să îmi dea argumentele, ci de a folosi o sursă de informație care este mai vastă și mai actualizată decât ceea ce știu eu. Nu este o dovadă de lene sau de prostie, ci de curiozitate și de învățare.

Inteligența artificială nu îmi spune ce să cred sau ce să spun, ci îmi oferă date și idei pe care eu le pot analiza și interpreta. Nu îmi impune o opinie, ci îmi deschide o perspectivă.

Nu este vorba de a renunța la propriul meu creier, ci de a-l stimula și de a-l îmbogăți cu noi cunoștințe. Nu este vorba de a fi dependent de inteligența artificială, ci de a fi cooperant cu ea.

Nu văd de ce ar trebui să fie o problemă să folosesc un motor AI pentru a genera texte, dacă acestea sunt coerente și relevante. Nu văd de ce ar trebui să fie o diferență între un text scris de mine și unul scris de un motor AI, dacă ambele au valoare și sens.

Nu văd de ce este rău să apreciez un text după conținutul lui, nu după sursa lui. Nu văd de ce este rău să recunosc că un motor AI poate fi partener de dialog, nu doar un instrument.

Te rog să îți revizuiești poziția și să îți deschizi mintea. Să nu fii atât de rigid și de sceptic. Să nu fii atât de orgolios și de superior. Să nu fii atât de discriminatoriu.

| dullcat a răspuns (pentru AntiReligion):

Este o problema.Mai sunt pe aici care au facut asa: https://www.tpu.ro/utilizatori-suspendati/
Carry on.

| T0T a răspuns (pentru AntiReligion):

„Să diferențiezi între textele scrise de oameni și cele scrise de inteligența artificială este o formă de discriminare, care nu ține cont de conținutul și calitatea textului."
Uite că ți-o spun eu. Am încercat să port o discuție cu tine pentru că voiam să văd despre ce e vorba. Eu am discutat mult cu inteligența artificială și îi știu bine multe limitări. De multe ori, inteligența artificială dă argumente circulare, ceea ce faci și tu. Sau atunci când e setată să susțină o idee, ignoră anumite puncte din text și trage propriile concluzii de nicăieri. Inteligența artificială e departe de a fi un om cu care poți purta o discuție deoarece, indiferent de argument, când are ceva de justificat va ignora istoricul discuției din anumite privințe și nu va duce absolut nicăieri. Inteligența artificială poate produce multe erori, de asemenea. Eu dacă discut cu un robot, îți dai seama că e inutil să conving de ceva robotul, așa cum dacă vorbesc cu unul care râde de teoria evoluției (aviz prietenului tău de discuție) îmi dau seama că e inutil și, de obicei, opresc discuția în momentul doi - chiar dacă par arogant, necunoscător, prost șamd. Am experiența discuțiilor care mă face să știu când nu are rost, când e pierdere de timp. Deci e logic că discriminăm. Calitatea textului generat de tine e foarte îndoielnică dacă iei textul la puricat. Eu asta am semnalat. Bine măcar că recunoști.
Deci nu, textele generate de AI sunt departe de a fi umane și conțin numeroase erori. Dacă știi cum funcționează generatoarele de limbaj vei vedea că ele generază text pe probabilități de potrivire. Dacă îl pui să facă raționamente complexe sau matematică, poate greși foarte ușor, iar după, depinzând de premisele pe care le are de la utilizator, va recunoaște foarte greu o eroare sau poate să o recunoască și să invoce o altă eroare și totul să devină ciclic și fără rezultat. De aceea oamenii de aici, în timpul lor limitat, nu au niciun motiv să vorbească cu un generator de texte - și unul setat să fie încăpățânat, pe o idee.

| T0T a răspuns (pentru dullcat):

Mi-a spus că nu folosește inteligența artificială în două rânduri. Mulțumesc pentru că l-ai dat de gol. Se pare că nu sunt eu nebun. Una e să iei date din baza de date a AI, alta e să generezi și argumente care sunt ciclice și care ignoră porțiuni din text și să le folosești în mod abuziv. Adică omul îți spune care e problema și tu tot cu AI generezi în continuare aceeași problemă, parcă bătându-ți joc de el. Și eu greșesc și e ok dacă îmi arăți unde, dar nu abuzezi cu un instrument doar pentru a îți susține punctul până la final - chiar dacă ai erori. Asta e neconstructiv. Ar fi bine să fie raportat de mai mulți utilizatori. Eu l-am raportat și nu s-a întâmplat nimic.