| RAY a întrebat:

Un copil care învață primele cuvinte, creează propoziții corect gramaticale indiferent de respectiva limba, de ce?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Copii sunt învățați de părinți să vorbească. Toate acele propoziții le-a auzit la părinți. Părinții l-au învățat și cuvintele și sensul lor.
Și bineînțeles există și predispoziția genetică care vine cu "îndemânarea" de a înțelege și folosi cuvinte.
Un copil crescut în sălbăticie nu va vorbi.
Și nici un animal crescut de oameni nu va vorbi.

49 răspunsuri:
| EcceHomo a răspuns:

Gramatica e grea, Ray, nu genetică.happy

| Sn4k3 a răspuns:

Si unii raman la ''cat de cat''.

| RAY explică (pentru Sn4k3):

Eu vorbesc serios, un copil care invata primele cuvinte, creează propoziti corect gramaticale indiferent de respectiva limba, de ce?

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Ba da e genetica, astfel nu ar avea sens acel studiu

| Justme1997 a răspuns:

Nu stiu cum a apărut dar apropo de gramatica, propoziții*. Tu nu pui niciodata doi de "i"

| RAY explică (pentru Justme1997):

Nu exista doi de i in gramatica mea, exista der, die, das, dar cum isi explici ca un copil poate sa faca propoziti corecte?

| Sn4k3 a răspuns (pentru RAY):

Creeaza* propozitii* corect gramaticale dupa ce invata gramatica. N-are de unde un copil mic care nu a auzit de gramatica sa stie cand sa bage cratima ''genetic''. De exemplu tu, fara sa fiu rau sau altceva, nici acum nu scrii corect gramatical, vrei sa spui ca scriai cand erai mic?

| RAY explică (pentru Sn4k3):

Tu vrei ignor? mi ai comentat in trecut aiurea, limita mea are o limita

| Justme1997 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, copiii aud si invata repede deci cred ca depinde ce cat de corect vorbeste lumea în jurul lor. Dar eu nu am auzit nimic prea corect de la ei, nici de la mine cand eram mica

| RAY explică (pentru RAY):

Tu vorbesti in cratime, cate prosti mai scriu uni

| RAY explică (pentru Justme1997):

Eu ma refer la faptul ca leaga cuvintele intre ele, pentru a da sens, ceea ce e incredibil, inseamna ca limbajul este ceva genetic

| RAY explică (pentru Justme1997):

Depinde si varsta, nu vorbesc de bebelusi

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Reformulată,întrebarea ta nu mai are niciun farmec.sad

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Ca numai imi poti critica ortografia intrebari, inteleg

| Hammurabi a răspuns:

Un copil e crescut de părinți și de la ei învață să vorbească corect (sau incorect dacă părinții vorbesc incorect)
Eu am crescut învățând două limbi. Până pe la 5-6 ani amestecam cuvintele în română cu cele din greacă. Formam propoziții combinate cu toate că nu auzisem la nimeni așa ceva. laughing
Abia mai târziu s-au separat în mintea mea și nu le-am mai amestecat.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Eu vorbesc de abilitatea asta, care e incredibila, de acele propoziti, ele au sens, copii din studiu nu au creeat propoziti absurde si logice

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Crezi ca abilitatea asta dispare apoi?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu, atâta timp cât creierul funcționează corect, nu mai dispare.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Dar totuși avem nevoie de gramatica ca sa facem corect propoziții, ordinea cuvintelor in propoziție nu e la toate limbile la fel, in limba Germana verbul e la sfârșit la modul trecut, deși când suntem mici învățam mai ușor o limba nu?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Ray,aşa insensibilă mă crezi?sad

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Sf Pavel spunea ca femeia este diavolul in umbra care asteapta sa te bage in ispita, cel mai bine e sa eviti contactul cu ea

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Știi, e ca muzica.
La început înveți o melodie "după ureche" exact cum o auzi.
Mai apoi, înveți notele muzicale, partituri, reguli, etc.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Eu practic as putea învață limba Greaca in timp desigur, ca vocabular se asemăna măcar putin cu Romana sau Engleza?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nup.
Cel mai bine e în ispită. laughing)))))))

Da' ce-ți pasă ție ateistule?

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Vrei să spui că un copil ai cărui părinți sunt genii,dar care creşte în sălbăticie,singur,nu ar avea gramatica pusă la punct?
Păi, tipule cu două limbi, gramatica, după spusele userului Ray, e genetică.

M-ați amețit de tot.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu prea se aseamănă. Eu n-am cum să-mi dau seama dar de la alții știu că spun că e destul de grea.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Imi place de sf pavel, a creat o religie care are acum 2, 1 miliarde de adepți, era un geniu manipulator

| Hammurabi a răspuns (pentru EcceHomo):

Genetică?
Păi Ray poate să verifice când se masturbează dacă îi țâșnește DEX-ul cu tot cu reguli. laughing)))))

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Eu am scris altceva, faptul ca un copil poate sa creeze propoziti logice, e ceva genetic asta, nu face greșeli majore, el a invatat doua limbi in acelasi timp, i era mai greu sa faca diferenta dar cred ca mult a contat ceea ce vorbea mama lui cu el, un bebelus face diferenta intre limba vorbita de mama vs orice alta limba

| RAY explică (pentru Hammurabi):

îmi țâșnește păcatele, ma eliberez de duhuri necurate