| RAY a întrebat:

Un copil care învață primele cuvinte, creează propoziții corect gramaticale indiferent de respectiva limba, de ce?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Copii sunt învățați de părinți să vorbească. Toate acele propoziții le-a auzit la părinți. Părinții l-au învățat și cuvintele și sensul lor.
Și bineînțeles există și predispoziția genetică care vine cu "îndemânarea" de a înțelege și folosi cuvinte.
Un copil crescut în sălbăticie nu va vorbi.
Și nici un animal crescut de oameni nu va vorbi.

49 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Si unii raman la ''cat de cat''.

| RAY explică (pentru Sn4k3):

Eu vorbesc serios, un copil care invata primele cuvinte, creează propoziti corect gramaticale indiferent de respectiva limba, de ce?

| Sn4k3 a răspuns (pentru RAY):

Creeaza* propozitii* corect gramaticale dupa ce invata gramatica. N-are de unde un copil mic care nu a auzit de gramatica sa stie cand sa bage cratima ''genetic''. De exemplu tu, fara sa fiu rau sau altceva, nici acum nu scrii corect gramatical, vrei sa spui ca scriai cand erai mic?

| RAY explică (pentru Sn4k3):

Tu vrei ignor? mi ai comentat in trecut aiurea, limita mea are o limita

| RAY explică (pentru RAY):

Tu vorbesti in cratime, cate prosti mai scriu uni

| relian a răspuns (pentru RAY):

Cum de ce? pentru ca asa a fost invatat,asa a auzit la cei din jur,oamenii din jurul lui vorbesc corect,nu vorbeste nimeni aiurea,gresit gramatical laughing hai ca e tare ce intrebi tu. Ai vazut tu oameni nascuti in RO care sa vorbeasca agramat? Eu nu am vazut. Ca vezi ca scriu asa da,dar de vorbit nu prea cred.
Cine stie doara sa aiba probleme,sa se nasca cu dificultati mentale,dar un copil sanatos va vorbi mereu corect,adica asa cum aude in jurul lui.

Daca un copil aude "Am vazut ceva" un exemplu, tu crezi ca el va putea spune fraza asta altfel? Va putea vorbi ceva de genul "vazut am ceva"? laughing Nu stiu poate la voi este asa, ma refer la nationalitatile astea minoritare, dar la un roman copil, nascut din ambii parinti romani acel copil va vorbi corect, asta pentru ca asa aude.Nu stiu ce ti se pare tie ciudat.
Bineinteles ca parintii invata copii sa vorbeasca, copii nu doara memoreaza fraze, sunt invatati sa le si foloseasca.
Daca fratele mai mare spune ""Eu ma duc la scoala" copilu ala mai mic poate o sa spuna catre fratesu "Eu ma duc la scoala" laughing deci ar fi ceva ca un papagl, dar este invat, sa spuna Tu te duci la scoala.Chestiile astea se invata foarte rapid,nu este nevoie de cine stie ce filosofii, iar parintii copii mai mari corecteaza pe cei mici asa din instinct, cred ca exista un instinct al vorbirii, al corectie, dar nu te agndii ca depun aia cine stie ce eforturi sa faca asta laughing totu e asa natural, lejer vine de la sine.
De sensul lor nu stiu daca parintii explica copiilor sensul cuvintelor laughing aici ar fi chiar culmea.Parintii arata copiilor cuvantul respectiv, arata obiectul. Daca spune Mergi ok? ii arata pasi, copilu retine ca facand pasi inseamna a merge. Apoi cu obicte e si mai simplu.
Dar nu te gandii ca wow ce complicat e laughing tu probabil te gandesti ce o sa te afci tu daca sau cand o sa ai copii laughing cat timp o sati ia sai inveti, deci deja esti speriat laughing Stai linistit totu vine de la sine si fara nici un efort.
Femei sa ai cu cine sa faci copii, restul se face de la sine, copii cresc singuri pe linga cei mari.Aiai este problema femei care sa faca copii laughing
Asa ca pe ele ce mai stai bagate fa plozi laughingo sa vezi pe viu cum sta treaba cu limba, cum invata copii sa vorbeasca

| RAY explică (pentru relian):

Copii din sudiu aveau intre 2-5 ani, nici vorba de scoala, ba puteau deosebi diferite limbi, asta inseamna ca avem abilitatea asta genetica

| relian a răspuns (pentru RAY):

Man nu stiu ce abilitate ai tu, dar se pare ca eu scriu una, tu pricepi alta laughing am spus eu ceva de scoala? Am dat exemplu de o fraza, pfff greu de tot cu tine.Naspa,ce sa zic.EU nu am spus copii invata la scoala sa vorbeasca, nici vorba de asa ceva.Am dat exemplu de o fraza, spusa de stiu si eu cineva, puteam sa zic altceva, Ma duc la film de exemplu laughing si am spus copilul ala mic de 3-4 ani aude cum se vorbeste si el retine, nu am spus ca se duce ala la film sau la scoala laughing Exemplu ala era sa fac o fraza, copilu o aude, iar dultu nu o poate vorbi gresit gramatical, aia era toata ideea.Ca urmare un copil nu are cum vorbi gresit.

Am spus ca ar putea totusi sa vorbeasca dar este corectat automat din instinct de parinti de frati de alti copii mai mari.
Ce ebilitate sa avem ca si un animal la fel procedeaza si o insecta si orice este viu laughing daca e sa spunem ca asta e o abilitate atunci toat ce este viu ara eaceasta abilitate, de a invata, de a retine anumite chestii.
Pana si materia nevii are astfel de abilitati, sunt metale care au memorie, revin la forma initiala daca sunt stiu si eu indoite E ok las ca e bun si asa rau

| RAY explică (pentru relian):

Nu te am citit man

| relian a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ai citit e bun,inseamna ca tu raspunzi la oameni asa din plesneala,nu conteaza ce spune cineva,tui raspunzi cu altceva laughing merge si asa, las ca e bine, vorba romanului, merge si asa, e bun asa rau laughing

| RAY explică (pentru relian):

Doamna stiti de ce votati? = speram ca de luni vom trai mai bine maica, domnu dragnea stiti ca iubita dvs are putea sa va fie stranepoata? va anunt ca ea ma hartuieste sexual de cand am intalnit-o, eu fiind un bosorog comunist nu am putere sa o stapnesc

| relian a răspuns (pentru RAY):

laughing da asta cam asa e.De aia si toti voteaza cu cine s-a invatat, pe cine vede mai des la tv, sau aude mai des.Asta e populatia din RO, daca nu e nimeni sa e explice.
Cand am fost in RO acum 2 ani faceam mai zilnic sedinta pe sant cu toti care stau acolo laughing ce mai sow faceam, dar unia sa stii ca ascultau, erau interesati, altii ceara ma aprobau, daca le arati asa cu exemple ce sa le stie si ei poti sa-i faci sa vada viata altfel.
Iara dragnea aia e care mascul nu ar vea una tanara?laughing si ala de 80 de ani ar vrea, mai ales astazi cand poti avea de toate, cand scula ti se poate trezi laughing bati la ele ca ciocanu cum bate cuie, sa nu ai probleme cu inima, can rest fug alea de tine dupa laughing

| Hammurabi a răspuns:

Un copil e crescut de părinți și de la ei învață să vorbească corect (sau incorect dacă părinții vorbesc incorect)
Eu am crescut învățând două limbi. Până pe la 5-6 ani amestecam cuvintele în română cu cele din greacă. Formam propoziții combinate cu toate că nu auzisem la nimeni așa ceva. laughing
Abia mai târziu s-au separat în mintea mea și nu le-am mai amestecat.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Eu vorbesc de abilitatea asta, care e incredibila, de acele propoziti, ele au sens, copii din studiu nu au creeat propoziti absurde si logice

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Crezi ca abilitatea asta dispare apoi?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu, atâta timp cât creierul funcționează corect, nu mai dispare.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Dar totuși avem nevoie de gramatica ca sa facem corect propoziții, ordinea cuvintelor in propoziție nu e la toate limbile la fel, in limba Germana verbul e la sfârșit la modul trecut, deși când suntem mici învățam mai ușor o limba nu?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Știi, e ca muzica.
La început înveți o melodie "după ureche" exact cum o auzi.
Mai apoi, înveți notele muzicale, partituri, reguli, etc.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Eu practic as putea învață limba Greaca in timp desigur, ca vocabular se asemăna măcar putin cu Romana sau Engleza?

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Vrei să spui că un copil ai cărui părinți sunt genii,dar care creşte în sălbăticie,singur,nu ar avea gramatica pusă la punct?
Păi, tipule cu două limbi, gramatica, după spusele userului Ray, e genetică.

M-ați amețit de tot.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu prea se aseamănă. Eu n-am cum să-mi dau seama dar de la alții știu că spun că e destul de grea.

| Hammurabi a răspuns (pentru EcceHomo):

Genetică?
Păi Ray poate să verifice când se masturbează dacă îi țâșnește DEX-ul cu tot cu reguli. laughing)))))

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Eu am scris altceva, faptul ca un copil poate sa creeze propoziti logice, e ceva genetic asta, nu face greșeli majore, el a invatat doua limbi in acelasi timp, i era mai greu sa faca diferenta dar cred ca mult a contat ceea ce vorbea mama lui cu el, un bebelus face diferenta intre limba vorbita de mama vs orice alta limba

| RAY explică (pentru Hammurabi):

îmi țâșnește păcatele, ma eliberez de duhuri necurate

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Man in ce limba gândești mai des?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Mă doare când te văd aşa rătăcit.sad

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

În limba în care vorbesc în aia și gândesc.
Când am învățat engleza, gândeam în română sau greacă în funcție de împrejurare.
După ce a fost o perioadă în care am vorbit numai în engleză, am ajuns să gândesc în engleză.

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Are gramatica în ouă?laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru EcceHomo):

A zis că nu. Are doar duhuri necurate.

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Adica?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Si eu la fel, ce chestie

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Copii sunt învățați de părinți să vorbească. Toate acele propoziții le-a auzit la părinți. Părinții l-au învățat și cuvintele și sensul lor.
Și bineînțeles există și predispoziția genetică care vine cu "îndemânarea" de a înțelege și folosi cuvinte.
Un copil crescut în sălbăticie nu va vorbi.
Și nici un animal crescut de oameni nu va vorbi.

| raMLesS a răspuns:

Adica? da-mi un exemplu

| RAY explică (pentru raMLesS):

Uita-te la cons mea

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Ce e aia cons?

| Justme1997 a răspuns:

Nu stiu cum a apărut dar apropo de gramatica, propoziții*. Tu nu pui niciodata doi de "i"

| RAY explică (pentru Justme1997):

Nu exista doi de i in gramatica mea, exista der, die, das, dar cum isi explici ca un copil poate sa faca propoziti corecte?

| Justme1997 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, copiii aud si invata repede deci cred ca depinde ce cat de corect vorbeste lumea în jurul lor. Dar eu nu am auzit nimic prea corect de la ei, nici de la mine cand eram mica

| RAY explică (pentru Justme1997):

Eu ma refer la faptul ca leaga cuvintele intre ele, pentru a da sens, ceea ce e incredibil, inseamna ca limbajul este ceva genetic

| RAY explică (pentru Justme1997):

Depinde si varsta, nu vorbesc de bebelusi

| Thecurious a răspuns:

Depinde de primele interactiuni pe care le are. Intr-o familie de filologi, copilul isi dezvolta mai rapid decat ceilalti semeni din generatia sa inteligenta lingvistica.

| EcceHomo a răspuns:

Gramatica e grea, Ray, nu genetică.happy

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Ba da e genetica, astfel nu ar avea sens acel studiu

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Reformulată,întrebarea ta nu mai are niciun farmec.sad

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Ca numai imi poti critica ortografia intrebari, inteleg

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Ray,aşa insensibilă mă crezi?sad

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Sf Pavel spunea ca femeia este diavolul in umbra care asteapta sa te bage in ispita, cel mai bine e sa eviti contactul cu ea

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nup.
Cel mai bine e în ispită. laughing)))))))

Da' ce-ți pasă ție ateistule?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Imi place de sf pavel, a creat o religie care are acum 2, 1 miliarde de adepți, era un geniu manipulator

| Codrinn69 a răspuns:

Probabil pentru ca le-au auzit de multe ori de la parinti.