| petru a întrebat:

Unde era scris "Cunoaste-te pe tine insuti "?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pe frontispiciul Oracolului din Delphi, statea scris aceasta: "Nosce te ipsum!" (e mai cunoscuta in ac forma, in lb latina, cea greaca doar unii preoti o mai stiu, putin...)

13 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Oracolul de la Delphi!

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

De fapt... Templul lui Apollo din Delphi...

Bula
| Bula a răspuns:

Inscriptia a fost postat la intrarea templul lui Apollo, de la Delfi

cristian
| cristian a răspuns:

Cunoaşterea de sine era cerută încă din timpul Greciei antice. Templul lui Apollo de la Delfi purta inscripţia: "Cunoaşte-te pe tine însuţi", ceea ce însemna: Fă efortul de a cunoaşte propria natură, originea ta, capacităţile tale, dar de asemenea şi defectele şi slăbiciunile tale.
www.graal.ro/articol_cunoaste_te.php

| leluc a răspuns:

Oracolul din Delphi

| beba a răspuns:

Pentru cine este curios, traducerea in greaca la"Cunoaste-te pe tine insuti!" este:'' Knorissis ton eafto soy!"happy

| kaumi a răspuns:

Oracolul din Delphi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cunoaste-te pe tine insuti "-este inscris in petrele Academiei ateniene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Templul lui Apollo din Delphi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oracolul de la Delphi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fdsgsgsgerg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Templul lui apolo de la delfi

| anahi1212 a răspuns:

In cartea spiritului nostru...