| AnonimulRo a întrebat:

Urmatoarea intrebare este specifica si categoriei: Religie.
Oamenii ( nu toti ) ar tine ideea cu "Dumnezeu a creat lumea" din punct de vedere religios, dar stiintific se spune ca Pamantul s-a format din mai multe roci "impreunate", urmate dupa una sau mai multe coliziuni. Nu vreau sa fac o referire la oamenii atei ce nu cred ca Dumnezeu a creat lumea, este doar o alta idee de formare a Pamantului.
Intrebarea mea: Voi cu ce parte tineti, cui faceti apartenenta existentei pamantului. RELIGIEI sau STIINTEI? Sau cel putin, prin ce mod credeti ca s-a format Pamantul?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Varianta ştiinţifică, desigur.
Cred că nu mai e niciun secret...
http://ro.wikipedia.org/wiki/P%C4%83m%C3%A2nt

| Inferno a răspuns:

Trebuie sa fie ori incult ori dobitoc pentru a contesta unele dintre cele mai importante teorii stiintifice cu doua trei afirmatii si interpretari Biblice.
Asta doar asa,ca o specificare,sa stie fiecare unde se incadreaza.
Teoria BIg Bang reprezinta un model matematic complex cu demers pe perioade mari de timp,cum ar fi luni,si ani de zile. Numai ultimul troglodit, incultul incultilor, ce nu are habar de ceea ce presupune Big Bangul ar crede ca este capabil sa infirme aceasta teorie cu doua propozitii fara subiect si predicat.
Modul in care s-a format Terra, coliziuni si ulterior procesul de acretie, reprezinta una dintre cele mai irefutabile teorii stiintifice, pentru a infirma asa ceva in doua fraze pe TPU trebuie sa fi dobitoc prin excelenta.
Evolutia, una dintre cele ma ivechi idei si concepte, cu un CV experimental infailibil pana acum, aceasta teorie nu poate fi negata decat de trogloditul trogloditilor din pestera pesterilor, corupt de prostia prostiilor si indoctrinat de doctrina doctrinelor.

| Mădă0611 a răspuns:

Stiinta, clar.

| sublime89 a răspuns:

Un om intreg la cap nu poate sustine decat ceea ce arata stiinta. Sunt nenumarate dovezi deja ca Pamantul s-a format, impreuna cu soarele si restul planetelor din sistemul solar, acum 4, 5 miliarde de ani. In galaxia noastra se observa multe alte sisteme solare in formare, deci ne putem da seama cam care au fost procesele care au dus la formarea si evolutia sistemului nostru solar.

Povestea din Geneza e doar un mit, doar o inventie umana, care nu se bazeaza pe nicio dovada. Si sa spui ca Pamantul are 6000 de ani e o prostie echivalenta cu negarea existentei fortei gravitationale. Mare pacat ca inca se mai pun astfel de intrebari in ziua de azi, cand informatia e la un click distanta. Si inca un lucru, daca e nevoie sa-l spun. Universul avea deja o vechime de peste 9 miliarde de ani cand s-a format sistemul nostru solar. Deci sa nu confundam inceputul tuturor lucrurilor cu inceputul planetei noastre.

| AnonimulRo explică (pentru sublime89):

Da, bine, dar eu am pus aceasta intrebare doar pentru a vedea cati oameni tin cu "Religia" sau cu "Stiinta". Adica am pus de curiozitate intrebarea.

| sublime89 a răspuns (pentru AnonimulRo):

Ok, ai unul de partea stiintei atunci : ))

| Radu284 a răspuns:

De ce sunt ideile incompatibile? Daca dumnezeu a creat pamantul, de ce crezi tu ca nu ar fi putut sa-l formeze prin metode 'conventionale'?

| Wehrmacht a răspuns (pentru Radu284):

Si pe God cine l-a creat? Stiinta nu stie 100% cum s-a format si religia afirma ca exista un zeu care nu a avut inceput...

| Radu284 a răspuns (pentru Wehrmacht):

God exista inainte timpului (deoarece exista inainte sa existe timp). Numai ce are un inceput trebuie sa fie creat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea ideea ca Dumnezeu a creat lumea nu contrazice teoriile stiintifice. Ar fi putut crea Pamantul asa cum descrii tu mai sus sau in oricare alt fel.

| Buresbista123 a răspuns:

Pune mana pe o carte de fizica sau cauta pe youtube si o sa vezi ce se intampla la explozia unei supernove si care e treaba cu energia si materia si inca un sfat incearca sa te maturizezi si sa lasi povestile, basmele si personajele mistice pentru copii, asta daca inca nu esti un copil

| AnonimulRo explică (pentru Buresbista123):

Tu ai inteles intrebarea sau esti anapoda? Eu am intrebat despre voi cu ce parte tineti, nu ce stiu eu, asta e problema mea ce stiu. Ideea e ca tu trebuia sa-mi dai un raspuns in care sa justifice intrebarea mea, nu sa mai adaugi ca ar trebui sa pun "mana pe o carte de fizica" si " sa te maturizezi si sa lasi povestile, basmele si personajele mistice". Nu e nici o poveste in intrebarea mea.
Mai ai de invatat logica, ca dai argumente foarte proaste, pentru ceea ce voiam sa spun in intrebare.

| Buresbista123 a răspuns (pentru AnonimulRo):

Raspunsul meu ramane la fel, legat de rationalitate si logica te rog nu mai vorbi e clar ca nu stii ce inseamna...

| AnonimulRo explică (pentru Buresbista123):

As vrea sa-ti mai spun ceva, dar stiu deja ca orice ti-as spune logica ta ramane la fel de proasta asa cum voiam s-o arat indirect prin primul argument.
[logica (referitor la gandirea logica)= minte care gândește rațional; persoană care gândește întemeiat, rațional.]

| Wehrmacht a răspuns (pentru Buresbista123):

Ii vorbesti de logica dar tu nici n-ai priceput intrebarea.Si supernova, energia si materia din ce au aparut? Din nimic? Sunt fara inceput? Asta spune si religia despre D-zeu.Nici una nu ofera o explicatie concreta.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ba da una e o poveste alta e realitatea energiea si materia este foarte probabil sa se afle peste 3-400 sute de ani din ce deriva sau cum se pot forma pe cand Biblia si alte carti de acest gen vor fi mereu niste basme, din pacate ajunse sa dicteze in societate si in viata unor oameni asa zisi maturi

| usuk a răspuns:

Scientia et potentia in idem coincidunt
(knowledge is power)

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimulRo explică:

Deci toti sunteti cu stiinta. Ma asteptam ca va fi totusi unul in care sa se impotriveasca stiintei si sa-mi spuna citate din Biblie. Dar acum realizez ca (aproape) toti ganditi bine. big grin

| b24k79 a răspuns:

Până la urma urmei sunt doar teorii (cel puţin partea ştiinţifică).

Niciuna dintre acestea nu m-a convins, n-am venit cu alte idei iar pe lângă acestea sunt mii de alte teorii şi-or să ne mai ciocnim in viitor de alte mii care vor face uitate unele din acestea.

" Sau cel putin, prin ce mod credeti ca s-a format Pamantul?"

O întrebare care depăşeşte cu mult omenirea sau dacă mă depăşeşte doar pe mine mă mulţumesc cu condiţia.

Baftă!